Kdy musíme vyměnit dětskou autosedačku?

Děti vyrostou z bot, z kočárku, ale i z autosedačky. Jak poznáme, kdy je ten správný čas na její výměnu? Rozhodující je váha dítěte. Údaje o hmotnosti a stáří jsou u dětských zádržných systémů sice pouze orientační, ale měly by se pokud možno dodržovat.

Skořepinová sedačka pro miminka

(do 13 kg, od narození do cca 18 měsíců): malé dítě by se zde mělo přepravovat co možná nejdéle. Sedačka se má vyměnit teprve tehdy, pokud není možno uložit ve skořepině hlavu ke spánku. Nohy, které se dotýkají opěradla zadního sedadla, nemají na bezpečnost žádný vliv. Dětské skořepinové sedačky používejte v autě pouze pro přepravu dětí.

Skořepinová sedačka k sezení

(9–18 kg, 9 měsíců až 4 roky): Používejte až tehdy, když umí dítě samostatně sedět. Poloha vleže usnadňuje přepravu, dosahuje však horších známek bezpečnosti v porovnání s polohou vsedě. Sedačku vyměňte tehdy, když hlava skořepinu znatelně přesahuje.

Zvýšený sedák

(15–36 kg, 4–12 let). Používejte až tehdy, když už se dítě nevejde do skořepinové sedačky k sezení. Je nezbytné používat zvýšený sedák s nastavitelnou opěrkou a vedením pásu v oblasti ramen a pánve. Teprve když dítě dosáhne výšky 150 cm, používejte bezpečnostní pásy.

Bezpečnostní pásy

(od 150 cm): K výměně zvýšeného sedáku dochází od 12 let nebo při dosažení tělesné výšky 150 cm. Teprve potom dosahují děti nejmenší kontrolované velikosti dospělých. Geometrie bezpečnostních pásů je dimenzována na dospělé osoby. Při připoutání je třeba dbát na to, aby se 3bodový pás vedl jako u dospělých napjatě přes boky a uprostřed přes ramena.

Dítě je příliš velké pro skořepinovou sedačku pro miminka:

dite_je_prilis_velke_pro_skorepinovou_sedacku_pro_miminka_0.jpg

 Dítě vyrostlo ze skořepinové sedačky na sezení:

Podsedák s dobře nastavenou opěrkou hlavy:

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist