Test 2012: Pět nebezpečných autosedaček

Německý autoklub ADAC a časopis dTest zveřejnili výsledky letošního testu autosedaček. Z 33 testovaných sedaček získalo pět hodnocení „nedostatečné“. V testu propadly autosedačky Bedi (Easycarseat Inflatable), Kiddy Guardianfix Pro, Peg Perego Viaggio Convertible a dvě od značky Graco – modely Logico L a Junior Maxi.

Z testu vyplývá, že nebezpečné jsou zejména sedačky, u kterých lze oddělit zádovou opěrku a děti vozit jen na podsedáku. Jsou to například sedačky Graco Junior MaxiGraco Logico L. Zjistilo se, že při nárazu je dítě velmi vážně ohrožené zraněním hlavy po úderu na spodní hranu okénka dveří.

Autosedačka Bedi

Nebezpečí se nevyhýbá ani malým dětem do 18 kilogramů, budou-li cestovat v sedačce Peg Pérego Viaggio convertible. Při čelním nárazu je u nich ohrožená hlava a krk, neboť uvedený výrobek trpí konstrukční vadou.

Mezi nevyhovujícími výrobky je i nafukovací autosedačka českého výrobce Gumotex Bedi (v Evropě pod názvem Easycarseat Inflatable), která je určena pro děti od 15 do 36 kilogramů. „Před tímto výrobkem jsme varovali již v době jeho uvedení na trh v roce 2009,“ připomněl Václav Beneš z časopisu dTest. „Výsledky zkoušek, které se konají při rychlosti 50 kilometrů za hodinu, naše tehdejší obavy potvrdily,“ dodal.

Podle testu se při čelním nárazu figuríně zastupující tříleté dítě zařízl bezpečnostní pás do krku a figuríně odpovídající desetiletému dítěti se pás zařízl do břicha. Při bočním nárazu je podle odborníků v ohrožení jak hlava, tak i ramena dítěte. U sedačky je podle nich také téměř nemožné zajistit správné vedení bezpečnostních pásů.

ADAC rovněž zjistil, že vysoká cena není zárukou kvality. Peg Perego Viaggio Convertibile v bezpečnosti propadl, přitom u nás stojí okolo 5 200 korun. Kiddy Guardianfix Pro je ještě dražší, přijde na asi 7 000 Kč.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist