Tchýně chce vychovávat moje dítě

Vztah mezi tchýní a snachou, no však to znáte. Skutečnou zatěžkávací zkouškou bývá narození dětí, jejich výchova a péče o ně. Zejména když tchýně vezme roli babičky až příliš „z gruntu“ a rozhodne se vám pomáhat až přes míru.

Střetávají se tu nejen názory dvou generací na výchovu dítěte, a někdy také dva zásadně odlišné výchovné styly – styl vaší rodiny a rodiny vašeho partnera. Jak v takovém případě na přílišnou ochotu tchýně reagovat?

Důležité je komunikovat

Vy a vaše tchýně pocházíte z jiné generace a rady a postupy, které se nyní ve výchově dětí doporučují, bývají často odlišné od těch, které odborníci doporučovali matkám v generaci vaší tchýně. Důležité tedy je s tchýní o vašich názorech na výchovu dítěte mluvit a zkusit se navzájem pochopit.

V komunikaci s vaší tchýní buďte zdvořilí

Když s tchýní nesouhlasíte, sdělte jí svůj názor, nezapomeňte ho však sdělit citlivě a s respektem k ní samé. Tchýně to většinou s vámi i vaším dítětem myslí dobře. Když s ní budete mluvit příliš příkře, urazí se a vaše vztahy se jen zhorší.

Buďte k jejímu stylu výchovy shovívaví

Tchýně je babička vašeho dítěte, umožněte jí, ať si vychutná svoji roli. Zkuste občas přehlédnout to, že dá vašemu dítěti pár sušenek navíc nebo je nechá dívat se déle na televizi. Je to přece babička vašich dětí a na drobná rozmazlování má právo.

Obecně se traduje, že vztahy mezi tchýněmi a snachami jsou plné neshod. Skutečnost však mnohdy bývá jiná. Je mnoho rodin, kde snacha a tchýně spolu výborně vycházejí. Máte-li pocit, že vám tchýně příliš zasahuje do výchovy dětí, nezapomínejte, že vaše tchýně jako babička chce pro své vnouče to nejlepší. Může vám nabídnout dobré rady, proto nezavrhujte zcela její pomoc, přestože s ní ve všem nesouhlasíte. Zkuste jí porozumět.

 

19.3.2009 8:16 | autor: Petra Vondráčková
Více o tématu: babičkatchýně

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist