Klub těhulek (106): Mezníky

Martina přemýšlí nad mezníky, které si dávala v těhotenství. Takové bezpečnostní pojistky pro mysl. Snad je lepší je nemít, ale vlastně každá těhotná s každým týdnem či prohlídkou míjí nějaký mezník, v němž střídá obava úlevu, nebo naopak…

MARKÉTA:

Ahoj těhulky,

tento týden jsem byla dvakrát v práci, kde všechno proběhlo v pohodě. Zato u paní doktorky sice dopadly krevní testy skvěle, ale váha opět ukázala pokles mé hmotnosti a to mě trochu vylekalo.

Jak už začíná být zvykem, týden začal celkem nudně. V pondělí jsem byla ve své dočasné práci. Chodím v pondělí a ve čtvrtek hlídat dvě děti. Dočasná práce je to proto, že je budu chodit hlídat jen do konce roku. Jsou to ale moc hodné děti a vlastně s nimi nemám ani moc práce. Chlapečkovi je dva a půl roku a holčičce rok. Jsem moc ráda, že dělám zrovna tuhle práci. Skvěle se totiž připravím na svoje miminko, i když úplného novorozence jsem nikdy neměla ani v ruce, ale doufám, že s narozením miminka přijde i mateřská intuice a já vše zvládnu.

Ve středu jsem byla u paní doktorky kvůli výsledkům krve. Všechno bylo naštěstí v pořádku. Při vážení mně ale sestřička skoro vynadala, že jsem zase zhubla. Za poslední dvě návštěvy totiž váha ukázala dohromady už o kilo míň, než byla váha nabytá v prvních šesti týdnech těhotenství. Paní doktorka k tomu zatím nic neříkala, ale je mi jasné, že pokud se něco nezmění, budeme to muset nějak řešit. Máte s tím nějakou zkušenost?

Musím se přiznat, že to hubnutí je nejspíš moje vinna. Moc toho nesním, nemám na nic chuť, a i když se nevolnosti trošku zlepšily, pořád se necítím moc dobře. Z toho důvodu si těhotenství skoro vůbec neužívám a rozhodně to pro mě zatím není to nejkrásnější období v životě. Za miminko jsem samozřejmě hrozně vděčná, už teď ho miluji nadevše a uvědomuji si ten zázrak, který se ve mně tvoří, ale rozhodně se necítím skvěle a někdy bych chtěla, aby už bylo po všem, miminko bylo na světě a moje tělo se vrátilo do normálu, i když jako předtím to už nikdy nebude.

V neděli jsme se s Lukášem rozhodli kouknout se do města na nějaká vybavení do bytu a taky jsem si chtěla koupit pár triček na focení pro web, které bude v úterý. Vzali jsme sebou i Lukášova synovce a neteř. Jsou to pěkní „raubíři“ a bylo celkem těžké je oba uhlídat zvláště v hračkářství, ale celkem jsme to zvládli a den se docela vydařil.

V příštím článku vám napíšu o tom, jak dopadlo focení a jak jsme si s Lukášem užili Prahu.

Přeji krásný týden a pohodové těhotenství.

Markéta


Markéta je právě v 16. týdnu těhotenství. Přečtěte si více o vývoji plodu a těhotenských změnách v tomto týdnu.

 


GÁBINA:

Milé těhulky a čtenáři Babywebu,  tohle „uplakané“ počasí vybízí strávit celý den nejlépe v posteli. Docela už se těším, až budu za pár měsíců doma a budu si moc tenhle luxus dovolit.

Abych pravdu řekla, o víkendu jsem se pěkně flákala. Ale protože víkendem týden končí, je potřeba vzít to hezky popořádku, takže… V týdnu jsem poctivě pracovala. V kanceláři jsem si odbyla pár dalších restíků a nemohla se dočkat víkendu, kdy byla v plánu rodinná oslava taťkových narozenin.

Ještě před koncem týdne se mi opět po čase ozvala bolest zad. Paní masérka je tak zlatá, že mě vzala doslova během pár hodin. Takže jsem místo čtvrtečního cvičení pro „pupíky“ běžela na masáž. Opět se mi obrovsky ulevilo. Tahle bolest mě začíná trochu omezovat a zároveň se trochu bojím, jak to bude při porodu. Prvních čtrnáct dní po masáži je vždycky super, pak přijde třetí týden a já začínám tiše trpět. Paní masérka mi pověděla, že mám problém s posledním „esíčkem“ páteře (bolí mě v kříži a bolest mi jde až do…jak to napsat hezky…do pravé půlky zadečku). Když už nemůžu trpět tiše, zavolám paní masérce a to je záchrana. Jí děkuji za vše a už se nemůžu dočkat, až to spolu napravíme. Prý musíme počkat po porodu, protože teď by se to chlapečkovi nemuselo vůbec líbit. Ale jak jsem říkala už několikrát, já to pro toho svého chlapáka zvládnu. Měli jste také problémy se zády? Co vám pomohlo?

Ve čtvrtek se mimo masáže událo ještě něco. Ještě něco, co bylo krásné, a já se na to moc těšila. Poprvé se podařilo, aby pohyby miminka cítil i Jára. Tak nějak obyčejně jsem se večer dívala na televizi. A protože si občas maličkou kostičku čokolády přeci jen dám, vzala jsem si dva takové ty dětské čokoládové penízky. Byly to přesně 2 eura. A za chvíli už jsem cítila, jak se chlapeček probral. A protože to byly mimořádné rány, řekla jsem Járovi, ať si sedne vedle mě, položí ruku na břicho a chvíli vydrží. Uteklo pár sekund a… rána. Jára se na mě překvapeně podíval. To je ono, povídá mi? Říkám, jojo, to je tvůj syn. Byl to krásný okamžik. Pak Járu napadlo položit mi ucho k bříšku. Prý to znělo jako zvuk z mušle. Šplouchala tam voda. Je to krásný a uklidňující pocit. Několikrát za den cítím jasné pohyby svého děťátka.

Konečně se dostávám k víkendu, který jsme skoro celý strávili u mých rodičů. Přijeli jsme už v sobotu odpoledne. Kluci si večer dali pár štamprlí na taťkovo zdraví a my s mamkou jsme si dali skleničku bílého vína. Byl to hezký večer. Měli jsme spoustu dobrůtek. Ta největší nás ale čekala v neděli k obědu. Vyhlášená svíčková od mamky. Byla opět naprosto nepřekonatelná, báječná, prostě slovy nepopsatelná. Taky jsme se po pár týdnech viděli s babičkou. Dorazila na nedělní oběd. Přivezla pár kousků oblečení pro chlapečka a s úsměvem si vyslechla, co je nového. Taky nezapomněla pohladit bříško. Tak jako všichni z rodiny. Aby si chlapeček pomalu zvykal. Abych nezapomněla, minule jsem slíbila, že Vám prozradím, co jsme taťkovi koupili. Jelikož si občas „zapaří“ nějakou hru na počítači nebo brouzdá po sociální síti, rozhodli jsme se koupit mu novou židli, aby si nekazil sezením záda. Vybrali jsme hezkou židli na kolečkách. Dá se zaklonit, nastavit na výšku a má posouvací područky. Myslím, že bude pohodlná.

Příští týden mě čeká focení. Těším se, protože už mám to bříško, jen ty úsměvy jsem moc netrénovala. Tak uvidíme, snad to nějak půjde.

Příjemný týden všem přeje Gábina a pan Bílý


Fotografie: Fotoprome.cz – ateliér dětské a rodinné fotografie

Gabriela je právě ve 27. týdnu těhotenství. Přečtěte si více o vývoji plodu a těhotenských změnách v tomto týdnu. 

 


MARTINA:

Zdravím všechny naše čtenářky a čtenáře,

děkuji všem maminkám, které mi napsaly do naší diskuze ohledně císařského řezu a všechno s ním spojené. Musím říci, že jste měly pravdu. Už cítím pouze jizvu, a to jen občas. Břišní svaly už se mi dávají dohromady, což znamená, že mě přestaly bolet a mohu je znovu začít používat. Holky, kdy jste začaly cvičit břišní svaly? Povíme si to zase v diskuzi.

Při přemýšlení nad tímto článkem jsem si uvědomila, že zbývají poslední tři články a vystřídá mě další těhulka. Ten čas letí jako vítr. Když jsem na Babyweb začala psát, byla jsem teprve v 11. týdnu a čekání na 40. týden mi přišlo úplně nekonečné. Vzpomínám si, že už při prvním focení jsem chtěla mít bříško, prostě nedočkavá těhulka. Každý týden jsem si pročítala, co se v mém bříšku děje, jak moc se Ondrášek vyvinul a co všechno nového umí. Říkala jsem si už, ať jsem ve 24. týdnu (to je mezník, kdy už jsou lékaři schopni miminko zachránit) potom jsem si dala mezník 36. týden (to už je vše plně vyvinuté), a když ten minul, tak jsem se uklidnila.

Teď je tu vedle mě ten můj malý zázrak leží a každý den objevuje něco nového. Takže, těhulky, nebojte se, i vám to uteče a za chvíli vedle sebe budete mít to nejkrásnější stvoření, které na světě existuje. Ani nevím, proč jsem v tomto těhotenství byla tak nervózní. U předešlého těhotenství jsem si žádné mezníky nedávala a to radím i vám. Prostě si své těhotenství užívejte a neupínejte se na žádné mezníky. Vždy je život takový, jaký má být, a ať se budete snažit jakkoliv, tak na tom nic nezměníte.

V minulém týdnu jsme absolvovali 14denní prohlídku. Když jsem porovnávala naměřené obvody Ondráška a Ríši, tak jsem zjistila, že jsou odlišní. Jsem zvědavá, jak nám budou vycházet botičky a oblečení. Jinak je vše v pořádku a kašlík, který nás trochu trápil, byl pouze následek suchého vzduchu, který máme doma v důsledku topení dřevem. Takže teď mám po radiátorech rozmístěné nádobky s vodou a zvlhčuji vzduch. Zároveň čekám, která nádobka bude první rozbitá, neboť Ríša musí neustále šplhat po oknech. Tuto vlastnost zdědil po mně, také jsem ráda sedávala na parapetu a koukala z okna. Je až neskutečné, jaké prkotiny se dědí.

Díky krásnému počasí jsem Ondráška slunila přes okno, protože se mi zdál opět trochu žlutý.

Jsem zvědavá, jestli u nás bude o víkendu sněžit. Příští týden vám dám vědět, zda už jsme se koulovali.

Přeji vám krásný týden. Marťa

Fotografie: Fotoprome.cz – ateliér dětské a rodinné fotografie

VSTUP DO DISKUZE KLUBU TĚHULEK


Chcete dostávat každý týden obrázek vašeho týdnu těhotenství s podrobným popisem, jak se vyvíjí vaše miminko? A k tomu spousty praktických informací týkajících se aktuálního týdne vašeho vlastního těhotenství?

Stačí se zaregistrovat zde a je to. Každý týden vám ve chránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru pro váš týden těhotenství!

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist