Máte doma nadané dítě?

Nadprůměrně nadané dítě poznáte v některých případech již brzy po narození. Jak? Třeba tak, že se obzvláště nadaní novorozenci vydrží déle dívat do očí.

Starší, „supernadaný“ kojenec snadno zaznamená změnu mezi zavěšenými hračkami a dá to najevo pohledem i hlasem.

V pozdějším věku tyto nadané děti dříve mluví a čtou. Hodně se ptají, mají širší slovní zásobu.

Vypiplánek

Někdy však může jít jen o dítě „vypiplané“ rodiči. „Takovým dětem se říká „pečované“ a je pravda, že nemusí být nutně nadané,“ přiznává psycholožka PhDr. Eva Vondráková, „nemá však příliš velké rezervy. Skutečně nadané dítě má ještě hodně nerozvinutého potenciálu, kdežto dítě pečované jede neustále tak říkajíc nadoraz,“ upozorňuje.

Nadané dítě

Má-li nadané dítě prostor, projevuje se u něj hlad po informacích, střádá je a u věcí, které je skutečně zajímají, jde většinou do hloubky. Tím se zásadně liší od dětí hyperaktivních, které neposedí a lítají od ničeho k ničemu. Pro nadané dítě je důležité, aby mělo někoho, kdo mu bude rozumět a bude mít na jeho neustálé otázky dostatek času.

Buďte sví

Nechte věci volně plynout,“ radí psycholožka. „Buďte spontánní a nevytvářejte dítěti speciální situace na „učení“. Neaplikujte také něco, čemu nerozumíte nebo z čeho jste nervózní – stres přenesete na dítě, které snadno vycítí faleš. Do žádné aktivity se nepouštějte se sebezapřením,“ dodává.

Nejlépe se dítě učí věci, které má spojené s pozitivním zážitkem, s emocí. Potřebuje pocit bezpečí a možnost se smát. Potřebuje cítit, že ho máte rádi a že máte zrovna čas jen a právě jen pro ně.

Tyto zásady však platí pro všechny děti, nejen nadané!

Co nabídnout?

Nadané děti nejlépe potěšíte, když jim najdete rozvojové hračky, hry, aktivity. Pro radu od odborníků můžete kontaktovat:

Klub rodičů při Společnosti pro Talent a Nadání

Mateřská centra

15.9.2021 12:48 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist