Partnerčiny nálady

Je to možná překvapivé, ale narození potomka není velkou změnou jen pro vás, ale taktéž pro partnerku. Může se vám stát, že budete zaskočen tím, jak se změnila.

2-shutterstock_285296222-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Budete se čas od času setkávat s náladami, kterým nebudete rozumět, s nároky, které se vám budou zdát absurdní.

Můžete mít pocit, že žijete s někým, komu nerozumíte tolik jako dřív.

Těhotenství a porod jsou pro každou ženu obrovskou zátěží, při které se její tělo i duše podrobuje významným změnám. Dominantně se takové změny projevují v hormonálních hladinách, přičemž jsou některé hormony zodpovědné za náladu.

Změny se kumulují právě v období porodu a šestinedělí. Od mužů je v takové situaci očekávána shovívavost a empatie.

Změna sociální role

Po narození dítěte se žena navíc musí srovnat s výrazně změněnou sociální rolí. Často je odtržena od původních kamarádek a kontaktů, ve většině případů zůstane náhle v domácnosti, což může po čase začít „lézt na mozek“.

Je důležité, abyste v takové situaci byli tolerantní a nabídli pomocnou ruku, domluvili se na pravidelných časech, které bude moci partnerka věnovat jen sobě a svým zálibám. Pokuste se ve chvíli, kdy se vám zdá, že se chová iracionálně, podívat na situaci i z jejího hlediska.

Zkuste si představit, že jste neustále zavřeni mezi čtyřmi stěnami s dítětem, kterému ne vždy úplně dokonale rozumíte. Necítili byste se osamělí?

Čtěte dále:

Řešení bývají jednodušší, než si myslíme

Pokud se dostanete do situace, kdy partnerce nerozumíte, zkuste se zastavit a promluvit si s ní. Uvidíte, že řešení není až tak složité. Zkrátka a dobře jak vy, tak vaše partnerka jste v nové situaci a je potřeba to respektovat a mít k sobě navzájem úctu. Měli byste být schopni vzájemně si naslouchat.

A co si budeme povídat, chlap je ten, kdo umí hledat řešení a pomáhat ženám. Je nesmírně snadné odsoudit toho druhého jako „citlivku“, ale měli byste si uvědomit, že se vaše partnerka může nacházet pod tlakem změn jak fyzických, tak psychických, a koneckonců i sociálních.

Nepodceňujme rozhovory

Pokud je na vás partnerka nepříjemná či úsečná, možná je v situaci jen ztracená a snaží se vám říci o podporu. Navenek to tak sice nemusí vypadat, ale je to nesmírně pravděpodobné. Je moc důležité s ní o tom mluvit a stejně tak je významné i to, abyste k tomu našli správný čas a prostor.

Dejte potomka k babičkám či paní na hlídání, udělejte ženě či partnerce večeři, nebo ji vezměte do restaurace a zkuste si s ní popovídat o tom, co můžete dělat jinak, co by jí pomohlo, aby se cítila lépe. Nenechte se zmást tím, že rodičovství občas překrývá i fakt, že jste nadále partnery.

Dobré partnerství je předpoklad kvalitního rodičovství. Nikdy na to nezapomínejte. Tak do toho! Nic na tom není!

13.10.2023 10:34 | autor: Martin Prokeš | zdroj: Odborným garantem čláku je psycholog Martin Prokeš.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist