První dítě je na světě, aneb jak se vypořádat s kompletní rodinou

Toto téma řeší především prvorodičky. Pro většinu z nich je totiž největším strašákem porod, a pak je nemile překvapí období šestinedělí. Co vás čeká a jak se vypořádat s pocitem kompletní rodiny?

prvni_dite-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Prvorodičky se na jednu stranu nemohou dočkat, až na svět přivedou svého prvního potomka. Na druhou stranu je ale pravděpodobně skličují velké obavy a strach z neznáma, a to především z porodu. To je totiž to nejdiskutovanější téma, které se v souvislosti s těhotenstvím probírá. Porod je bezpochyby důležitá a náročná disciplína, ale s fyzickou bolestí se žena dokáže popasovat daleko lépe, než s tou psychickou.

Období po porodu si většina žen představuje jako krásné a sluníčkové, protože to nejhorší už mají za sebou. Některé novopečené maminky by však mohlo překvapit, jaké pocity je popadnou, když si miminko přinesou domů z porodnice. Najednou z nich je totiž rodina, což je obrovské štěstí, ale také zodpovědnost. Jaké pocity vás čekají a jak se s nimi vypořádat? To se dozvíte v následujícím článku.

Nával obrovského štěstí

Dítě je pro matku pochopitelně obrovská radost, a jakmile se narodí, zaplaví vás endorfiny a neskutečný pocit štěstí a radosti. Proto některé maminky tvrdí, že ten pocit po porodu, je ta nejkrásnější věc na světě – mluví o mateřské lásce. Budete se cítit jako v pohádce, a vše budete vidět v jasně růžových barvách.

Návrat domů ale pro většinu maminek znamená náraz do reality. Miminko může začít z ničeho nic plakat, a vy nebudete vědět, co si počít, protože nebudete mít po ruce zdravotní sestřičky. Najednou se možná budete cítit na všechno tak trochu sama, a častokrát nebudete vědět, co si v danou chvíli počít a jak miminku ulevit.

Pocity „neschopné matky“

Nebudete vědět, jak zastavit nekončící dětský pláč, nebudete vědět, jak správně miminko kojit či krmit, nebo třeba jak ho uspat v náručí. Všemi těmito situacemi si téměř na sto procent projde každá novopečená maminka, a my tomu říkáme „pocity neschopné matky.“ Neděste se, protože je to úplně normální a přirozené.

Mateřství je pro vás nová věc, a nové věci neumí každý hned napoprvé a chce to trénink. Nikdo se přeci nenaučil na kole hned při prvním výjezdu, naopak si pravděpodobně pořádně nabil nos při drsném pádu. Každý se ale postupně začal zlepšovat, a potom jezdil jako po másle. To stejné platí i u mateřství. Nikdo vám nedá návod, jak být správnou maminkou, a proto se nemusíte stydět za vaše chyby.

Dejte tomu čas

Péče o miminko vyžaduje čas a trpělivost. Věřte tomu, že postupně začnete svému dítěti více rozumět, vycítíte jeho potřeby, a všechno pro vás bude jednodušší. Nebuďte na sebe přísná a dejte vašemu mateřskému růstu čas.

Doporučujeme si třeba také začít číst maminkovskou četbu, která vám dodá ještě větší rozhled. Zde přikládáme několik tipů na naše nejoblíbenější knihy o mateřství:

  • Poprvé mámou – Základy péče o dítě (Toja Olivia, Dr. Regottaz)
  • Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem (Laura Gutman)
  • 200 tajných triků pro báječný první rok s kojencem (Ute Glaser)
  • Nová velká kniha o mateřství – od početí do věku 3 let (Markéta Behinová)

Popasujte se s tím společně

I když se možná někdy budete cítit provinile, že nevíte, jak své miminko například utišit, nestresujte se tolik. Nezapomeňte, že na to nikdy nejste sama a s kompletní rodinou se pravděpodobně vypořádává i vás partner. I pro něj je to situace nová, a není lepší terapie, než se s tím popasovat společně.

Zároveň se také nebojte poprosit o pomoc například maminku, babičku nebo třeba tetu. Ty už děti měly, a určitě vám také poradí, co a jak, a navíc moc rády. Mohly by vám předat některé důležité a užitečné rady, které vám pomohou ve vašem mateřském růstu.

Mateřství a rodičovství celkově je velká zodpovědnost, nestyďte se tedy za svoje chyby, naopak se z nich snažte poučit, to je přeci lidské. Uvidíte, že s vás bude skvělá maminka, a vaše dítě vám za vaši péči a trpělivost určitě jednou poděkuje.

4.10.2021 4:45 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist