Porod

Těhotná maminka si klade mnoho otázek ohledně porodu. Jejich počet narůstá spolu s tím, jak se blíží termín porodu. Od počátečního strachu z bolesti při porodu, přejde její zájem k praktičtějším otázkám: kterou porodnici si vybrat, co si zabalit do porodnice, jak poznat, že porod už nastal? Až ke nejdůležitější otázce: jak bude samotný porod vypadat a zda nedojde k nějakým […]

Těhotná maminka si klade mnoho otázek ohledně porodu. Jejich počet narůstá spolu s tím, jak se blíží termín porodu. Od počátečního strachu z bolesti při porodu, přejde její zájem k praktičtějším otázkám: kterou porodnici si vybrat, co si zabalit do porodnice, jak poznat, že porod už nastal? Až ke nejdůležitější otázce: jak bude samotný porod vypadat a zda nedojde k nějakým komplikacím. Na všechny tyto a mnoho dalších otázek se vám pokusíme spolu s našimi odborníky z oblasti porodnictví, gynekologie a neonatologie odpovědně odpovědět.

Přirozený porod

Babyweb se snaží komunikovat téma tzv. přirozeného porodu a dosáhnout toho, aby byl přirozený porod chápán jako normální porod, a nikoli jako alternativní. V rámci této aktivity sestavil Babyweb dokument Desatero přirozeného porodu v porodnici, který vychází ze Zásad přirozeného porodu, jak ho vydala Světová zdravotnická organizace WHO.

V úvodu našeho dokumentu se praví: „Přirozený porod je fyziologický, spontánní porod, jehož průběh si aktivně určuje sama rodička, je vedený porodní asistentkou, při zachování co nejintimnější atmosféry a nejpřirozenějšího prostředí, respektující individuální názory matky, bez neopodstatněných rutinních lékařských zásahů a medikace (například za účelem urychlení průběhu porodu), bez farmakologických prostředků na tišení bolesti, podle přání za přítomnosti otce, duly, případně dalších rodinných příslušníků.“

Přirozený Porod v Porodnici

O zlepšení přístupu k rodičkám v českých porodnicích se snaží také iniciativa Přirozený Porod v Porodnici – projekt PPP, který jako první za svůj vzala Nemocnice Jihlava. Na gynekologicko-
-porodnickém oddělení otevřela čtyři nové porodní pokoje, kde mohou ženy rodit v příjemném rodinném prostředí a kde se během porodu personál řídí zásadami Desatera přirozeného porodu. Zastánci přirozeného porodu věří, že zdaleka nejsou nutné všechny rutinní zásahy, které často ženy musí v porodnici podstoupit, jako je například nástřih hráze, podání epidurální anestezie, vyholení genitálií před porodem, klystýr, intravenózní podání oxytocinu, okamžité přerušení pupečníku a další.

Vstup do rubriky: Porod

Komplikace při a po porodu

Pokud se při porodu vyskytnou komplikace, mohou vyústit až v císařský řez. Je smutným faktem, že počet císařských řezů stoupá a v současnosti se jím narodí každé čtvrté dítě. Neblahou poporodní indikací je krvácení po porodu, jehož příčinou je buď nedostatečné stažení dělohy, nebo zadržená placenta či její část.

Příznaky porodu

Zvláště prvorodičky mohou být na pochybách, zda poznají, kdy jet do porodnice. „Začínám už rodit, nebo to jsou jen poslíčci?“ proběhne nejedné ženě hlavou. Poslíčky se někdy objeví jeden či dva týdny před termínem porodu, někdy plynule přejdou v opravdové porodní stahy. Mohou být mírně bolestivé, zejména v oblasti podbřišku, vždy jsou ale v nepravidelných intervalech.

Prasknutím vaku blan a odtokem plodové vody se ohlašuje zhruba každý desátý porod. Již zmíněné poslíčky může těhotná žena snadno zaměnit za pravidelné děložní stahy. Rozdíl mezi poslíčky a porodními stahy je ten, že poslíčky nemají otevírací efekt. Dobré je udělat si teplou koupel. Pokud tyto stahy v teplé vodě zeslábnou nebo dokonce ustanou, není třeba se znepokojovat.

Porodní bolesti, které mají otevírací efekt, začínají pravidelnými stahy děložního svalstva. Budoucí maminky je vnímají jako nepříjemné tvrdnutí břicha. Pokud rodíte poprvé, měla byste vyjet do porodnice ve chvíli, kdy jsou kontrakce pravidelné po pěti minutách a trvají takto pravidelně alespoň dvě hodiny. Dalšími známkami, že už si máte připravit ke dveřím tašku do porodnice, jsou mírné opuchnutí, kolostrum vytékající z prsou a odchod hlenové zátky.

Průběh porodu

Porod probíhá ve třech fázích. První doba porodní – doba otevírací – by neměla přesáhnout 12 hodin. V této době se tělo všemožně připravuje k samotnému porodu dítěte: dochází k pravidelným děložním stahům, děložní hrdlo se postupně prodlužuje a zkracuje, dokud není roztažené na 10 cm.

Druhá doba porodní – doba vypuzovací – je, jak název napovídá, samotné vypuzení miminka z těla matky. Děložní stahy jsou ve druhé době porodní častější, silnější a trvají déle. Při samotném tlačení je potřeba se na začátku kontrakce vždy zhluboka (tedy nejvíc, jak to jde) nadechnout, zadržet dech, zavřít oči a ústa a vší silou tlačit do konečníku jako při stolici. Většinou pomůže „nápovědou“ porodní asistentka či jiný lékařský personál přítomný u porodu.

Třetí doba porodní je nejkratší a jedná se vlastně o porod placenty. Poté je rodička ponechána na porodním sále po dobu jedné až dvou hodin, je zde pod neustálým dohledem porodní asistentky pro případ, že by došlo k porodním komplikacím.

Vstup do rubriky: Porod

Polohy při porodu

Pokud se má rodička cítit pohodlně, měla by mít možnost si při porodu zvolit polohu. Ještě nedávno nepřipadala v úvahu žádná jiná porodní poloha než vleže na zádech. Řada porodnic naštěstí již umožňuje nastávajícím maminkám i jiné polohy, které je možné využívat během první i druhé doby porodní, oblíbené jsou například poloha na všech čtyřech, v předklonu s oporou, v polosedě, ve dřepu, s využitím porodní stoličky.

Velmi šetrným způsobem vedení porodu je porod do vody. K jeho pozitivům patří, že teplá voda uvolňuje svalstvo a díky tomu tlumí bolest a také stimuluje produkci hormonu oxytocinu, dále rychlejší průběh porodu a menší míra zásahů do porodu. Pro novorozence je příchod na svět do vody příjemnější variantou. Pokud toužíte po alternativním vedení porodu, je třeba se pečlivě věnovat výběru porodnice, protože ne všude budou schopni a ochotni vyhovět vašim přáním a prioritám.

Příprava na porod

V rámci přípravy na porod byste si měla vypracovat porodní plán. Samozřejmě to, co se bude dít při porodu, naplánujete jen těžko, ale při jeho sestavování si ujasníte, co je pro vás při porodu opravdu důležité: Chcete rodit v „klasické“ poloze, nebo upřednostňuje alternativní způsob, přejete si přirozený porod bez medikamentů, ráda byste měla u sebe své blízké nebo dulu?

Prakticky ve všech porodnicích je už možné, aby byl u porodu partner. Pro některé ženy je největší oporou dula, školená žena, která po celou dobu porodu poskytuje rodičce nepřetržitou psychickou i fyzickou podporu.

Vstup do rubriky: Porod

Pupečníková krev

Při porodu máte jedinečnou možnost nechat odebrat a uskladnit pupečníkovou krev vašeho dítěte. Pupečníková krev obsahuje vzácné kmenové buňky, které se v současnosti využívají na léčbu mnohých závažných onemocnění. Je možné uchovat transplantát připravený z odebrané pupečníkové krve po celá desetiletí a ten proto představuje „biologickou pojistku“ vašeho dítěte pro celý život.

Změny a výkyvy nálad po porodu

Náladová labilita, nervozita či smutek postihuje až 80 % žen po porodu. Tomuto stavu se říká poporodní blues a nejde o nic vážného. Tyto nálady nemají dlouhého trvání a k jejich odeznění může pomoci například dostatečný odpočinek nebo rozptýlení. Pokud ale žena začne ke svému dítěti pociťovat intenzivní negativní pocity, může to být příznak nemoci, tzv. poporodní deprese či ještě závažnější laktační psychózy. Jejich příčina se dává do souvislosti s hormonem prolaktinem a při pouhém podezření na tyto nemoci je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Z porodu si může žena odnést i posttraumatickou stresovou poruchu stejně jako voják z války. „Podle výzkumů rysy posttraumatu trpí až třicet procent žen po porodu,“ uvádí klinická psycholožka Michaela Mrowetz, která se na její léčbu specializuje. Od poporodní deprese se posttrauma po porodu liší tím, že nevzniká v důsledku výkyvů hormonálních hladin, ale má přímou souvislost s průběhem porodu a jeho vnímáním.

Úmrtí při porodu

I když je narození dítěte šťastná událost, nesmíme zapomínat, že i při porodu se někdy umírá. Česká republika patří k zemím s velmi nízkou porodní úmrtností, při porodu zemře zhruba sedm žen ze sta tisíc. Naše zdravotnictví se chlubí i jednou z nejnižších novorozeneckých úmrtností v Evropě, pohybuje se jen kolem 4 promile, přičemž novorozenecká úmrtnost sleduje děti živě narozené a zemřelé během 28 dní po porodu a vztahuje je k počtu všech živě narozených dětí.

Vstup do rubriky: Porod

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist