Hry pro batolata, které rozšíří jejich obzory

Vaše dítka už začínají být zvídavá a vy chcete jejich touhu po informacích co nejlépe ukojit? Tak to jste tady správně.

hry_pro_batolata-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Lezou, skáčou a všechno je zajímá. Život s batoletem je na jednu stranu velká zábava, protože konečně začíná vnímat svět kolem sebe a začíná být zvídavé.

Někdy je ale dětská zvídavost nebezpečnější, než se může zdát. Stačí chvilka nepozornosti a váš drobeček už se může někde v koutě ládovat krmením pro rybičky. Je tedy potřeba být neustále ve střehu.

Energii a zvědavost vašeho batolete byste ale naopak mohla ještě víc rozvinout. V budoucnu se to vašemu dítěti bude hodit, například až se bude chystat nastoupit do školky.

Možná se vám to teď zdá jako daleká budoucnost, ale uteče to jako voda. Díky našim tipům vaše děťátko zbystří a dozví se spoustu nového.

Hrajte si s obrázky

Nejjednodušší a nejlevnější forma učení. Zkuste si vytisknout z internetu například obrázky zvířátek. A dbejte na to, aby byly hezky barevné, jinak to vaše dítě nejspíš nezaujme.

Pokud už jste se s dítětem zvířátka učili, můžete si to díky obrázkům procvičit. Pokud ne, obrňte se trpělivostí! Pečlivě dítěti ukažte každý obrázek, sdělte, co je na něm za zvíře nebo jaký dělá zvuk.

Prvních pár „lekcí“ nebude úplně procházka růžovou zahradou, ale nebojte se, všechno se k dobrému obrátí. Dejte tomu čas a navíc můžete mít dobrý pocit z toho, že se snažíte vašeho drobečka něco naučit.

Čtěte také:

Otravné písničky nejsou na škodu

S tímto bodem se asi ztotožní úplně každá maminka. Neustále se opakující písničky, které si zpíváte už i vy sama ve sprše, zní dennodenně celým bytem. Když se je alespoň na chvíli pokusíte ztišit, nepochodíte, protože dítě spustí hysterický pláč.

Nicméně i tyto písničky mají účel vaše děti něčemu naučit. Zkuste z té otravné muziky vytěžit jen to dobré. Zaměřte se na to, co vaše dítko zajímá – auta, panenky, zvířátka, kytičky nebo cokoliv dalšího.

Potom zkuste vyjet ze zajetých kolejí a batoleti podstrčte nové písničky, které budou například v češtině a budou něco názorně popisovat či vysvětlovat. Pokud dítě na nový playlist přistoupí, máte vyhráno.

Deskové hry jsou klasika

Udržet batole v klidu a u jedné věci bývá často náročné. Když dáte ale dítěti něco, co ho zaujme, nemusíte se bát, že vám uteče k jiné aktivitě.

Pokud chcete skutečně něco speciálního, co by mohlo třeba bavit i vás, vyrazte do hračkářství. Sáhněte tam po jakékoliv deskové hře ve věkové kategorii vašeho dítěte. Pokud si nebudete vědět rady, nebojte se zeptat prodavačky.

Máme pro vás však několik herních typů, které by u vás doma možná mohly zafungovat:

  • Karneval berušek
  • Povím ti, mami
  • Malá velká myška
  • Malý méďa
  • Nezlob se, človíčku

Vsaďte na pohybovou aktivitu

I pomocí pohybu se děti mohou hodně naučit. Třeba rozpoznávat čísti svého těla, což je taky důležité. Stačí si jen vybavit známou melodii z písničky „hlava, ramena, kolena, palce“.

Pokud jste kreativní, můžete si vymyslet vlastní říkanku, která bude spojená s pohybem. Kreativitě se přeci meze nekladou a navíc se budete moct chlubit, jakou hitovku jste vymyslela.

24.4.2024 5:45 | autor: Terezie Gáborová | zdroj: https://raisingchildren.net.au/toddlers/play-learning/getting-play-started/toddlers-at-play

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist