Stateček, kde je dobře zvířatům i dětem

POZVÁNKA do míst, kde je DÍTĚ VÍTÁNO V roce 2003 vysadili sad a začali stavět dům. Dnes už Martin a Zdenka Lněníčkovi hospodaří na více než 40 hektarech půdy a jsou nadšenými provozovateli ekofarmy v Nepomyšli na Lounsku.

Přijměte pozvání na příjemný výlet i do naší stále se rozšiřující databáze Dítě vítáno, jejímž prostřednictvím, spolu s vámi, milí čtenáři, vytváříme databázi míst, kde je dobře vám i vašim dětem.

Místa, kde je dítě vítáno, spolu s námi vyhledává i rádio! Přidejte se také!

Martin je původním povoláním stavař, vyrůstal však v rodině sedláků. Také Zdenka měla k přírodě vždy hodně blízko. Během vysokoškolských studií se věnovala právě přírodním vědám a jejím snem bylo mít vlastní hospodářství.

 

Když v roce 2003 manželé Lněníčkovi začali svůj stateček budovat, věděli, že na něm budou chtít hospodařit ekologicky. A také tak od začátku činili, byť prozatím bez požehnání úřadů (odrazoval je příliš bujný úřední šiml).

V roce 2007 manželé Lněníčkovi získali certifikát ekologicky hospodařícího zemědělce.

Jitko, krávo!

Velkou radost manželům v tomto roce přineslo také hned několik zvířecích přírůstků, kromě dvou beránků tu na svět přivítali několik kůzlátek, hus i telátko. Kromě toho na statečku najdete hejnečko slepic a několik dospělých kravek, koz a ovcí. Každé zvířátko má své jméno.

Na pastvinách nebo přímo na ekofarmě se tak můžete setkat s kozami Monou a Lisou, ovečkou Bertou, kravičkou Jitkou nebo houserem panem Alžbětinským. Své páníčky i další obyvatele hospodářství pak hlídají oříšci Šíša, Šóša a Elinka.

Možná přijde i kůň

Do chovu by postupem času měli přibýt další ovce, kozy, krávy, husy a slepice, nově se plánuje biochov králíků a prasat, časem by se na hospodářství měli objevit dokonce i koně. Kromě zvířat je ale třeba péči věnovat také okolním polím a loukám. Na starších a již odplevelených polích Martin se Zdenkou pěstují zeleninu, bylinky, pro potřeby hospodářských zvířat se pak pěstují obiloviny. Na úrodu v nově vysazených sadech rozprostírajících se na ploše 10 ha se teprve čeká, staré sady ale už teď během sezóny mohou nabídnout jablka, hrušky, třešně či švestky.

Po stopách Šípkové Růženky

Protože jsou celý rok na statku Martin a Zdenka Lněníčkovi na práci sami, rádi uvítají pomoc zvenčí. A tak se tu letos na jaře konala hromadná akce Po stopách Šípkové Růženky, během které dobrovolníci pomáhali čistit staré vysokokmenné sady a nově pronajaté pozemky na pastvu od náletových dřevin. Další akcí, během které se na statku scházejí příznivci bio a milovníci přírody, je každoroční Cibulbraní, během kterého si každý může nabrat tolik cibulky sazečky, kolik jí zároveň na poli zvládne vysázet. Cílem této akce je především seznámit účastníky s tím, kolik práce a péče se za pěstováním biozeleniny skrývá.

Místa pro přírodu

Jako přátelé přírody se Lněníčkovi zapojili také do projektu obecně prospěšné společnosti Bioinstitut Ekozemědělci přírodě. Faremní plán Martina a Zdenky nese název Zrod míst pro přírodu. V jeho rámci manželé Lněníčkovi do krajiny vracejí místa, kde nerušeně mohou žít a rozvíjet se přirozené přírodní ekosystémy. Děje se tak na místech, která byla v minulých letech zasažená intenzivním obhospodařováním.

Manželé Lněníčkovi tak sázejí aleje, remízky či solitéry dnes vzácných stromů, které byly pro dřívější zemědělskou krajinu zcela běžné – jako například jeřáb apod. V rámci projektu rovněž obnovují staré odrůdy ve vysokokmenných sadech, starají se o několik biocenter, pečují o mraveniště nebo v rámci systému Natura 200 vytvářejí plochy pro hnízdění vzácných druhů ptáků.

 

Na statečku u Lněníčků se toho děje opravdu mnoho. Pokud vás zajímají další aktivity a akce, které bude Stateček u Lněníčků pořádat, klikněte na www.statecek.webnode.cz. Zapomenout byste také neměli podívat se na www.jimebio.cz, kde právě probíhá soutěž o nejchutnější bio recept. Ti, jejichž recepty budou oceněny, se mohou těšit na lákavé hodnotné ceny.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist