Výlet do první republiky si nenechalo ujít přes 40 tisíc diváků

Vzdělávací a zážitkový projekt „Zažijte to znovu“ navštívil 17 měst. Na jeden den se návštěvníci vrátili o sto let zpět, aby si připomenuli atmosféru z doby vzniku Československa v roce 1918. Celkově si akci nenechalo ujít přes 40 tisíc návštěvníků. Největším trhákem byla dobová obecná škola, na ni se všude tvořily obrovské fronty.

Přes 10 tisíc dětí prožilo dobovou vyučovací hodinu a dostalo od prvorepublikového učitele vysvědčení z chování a znalostí. Velký zájem vzbudila i virtuální prohlídka míst, kde na podzim 1918 vznikala Československá republika. Do pracovny Aloise Rašína nebo do salonků Obecního domu se díky 3D brýlím podívalo na 5 tisíc zájemců o historii. V zážitkové kavárně, kde se prodávaly dobroty, které chutnaly TGM se snědlo na 7 tisíc kusů Masarykova cukroví a vypilo 6 tisíc káv. Na kvízové otázky odpovědělo 4 tisíce dětí a u historického automobilu z roku 1905 se vyfotily tisíce návštěvníků v dobových kostýmech.

Výlet do atmosféry let našich prababiček a pradědečků návštěvníkům umožnily upravené kontejnery, které i díky filmovým kulisám připomínaly dobovou školu, banku, trafiku, kavárnu a autosalón. „Přemýšleli jsem dlouho nad tím, jak připomenout výročí 100 let republiky tak, aby to veřejnost skutečně zaujalo. A protože žijeme v době zážitkové, tak jsme pojali akci formou zážitku, do kterého jsme se snažili propašovat i důležité historické informace,“ vysvětlil autor projektu Lukáš Nádvorník ze společnosti Media Park. „Spolupracovali jsme přitom s Masarykovým historickým ústavem a archívem AVČR, Muzeem TGM v Rakovníku a Národním pedagogickým muzeem J.A.Komenského,“ upozornil.

„Všem návštěvníkům jsme tak nabídli zážitky ze vzniku republiky, multimediální projekci s prvky videomappingu, vědomostní soutěže Spořitelny České, fotografování v kostýmech u dobového auta ve stánku Laurinky (Škoda Auta). Zážitkem pro všechny přítomné bylo ve vybraných městech i příjezd T.G. Masaryka na koni nebo promítání dobových dokumentů na velkoplošnou obrazovku,“ popsal nabídku projektu.

Součástí programu bylo vystoupení mnoha umělců, kteří hráli a zpívali melodie první republiky. Mezi nejúspěšnější patřila Patrola Šlapeto, Original Vintage Orchestra, Ondřej Ruml, Lucie Černíková, Blue Star Václava Marka, Staročeští Pardálové, ale i místní orchestry a umělci, dětské sbory atd.

Logisticky náročný projekt

Celý projekt Zažijte to znovu byl technicky a organizačně velmi náročný. Brzy ráno dorazily do měst kamiony s kontejnery, které byly velkým jeřábem sneseny a umístěny na dané náměstí. A pozdě večer byly kontejnery znovu naloženy a pokračovaly do dalšího města. Při některých přesunech šlo doslova o minuty, například poslední týden se celá road show přesouvala mezi Příbramí, Plzní, Ostravou a Pardubicemi.

Nesmírně nadšení z akcí Zažijte to znovu! byli i sami “učitelé Obecné školy” – herci Petr Batěk, Ivan Vyskočil, Jiří Werich Petrášek a herečka a zpěvačka Renata Drössler.

„Ten projekt byl mimořádný svým rozsahem, pojetím, nápadem, interaktivitou. Potěšilo mne, že jsem byl osloven ke spolupráci nejen pro roli učitele, ale i pro spolupráci na scénáři obecné školy. Ten vznikl za úzké spolupráce Národního pedagogického muzea J. A. Komenského, kde nám vyšli ohromně vstříc… A také pro mě to bylo další rozšíření vědomostí a zajímavých informací. Já jsem nadšený, spokojený a moc jsem si to užíval,” kvitoval svou účast herec a moderátor Petr Batěk.

„Kromě mé profese zpěvačky a herečky, působím v civilním životě také jako kantorka na Mezinárodní konzervatoři Praha, kde učím studenty. Projekt ZTZ byl úžasný a myslím, že se stal fenoménem. Jak samozřejmě pro tu skvělou obecnou školu, kde mě to ohromně bavilo a bylo tam i spousta legrace, tak i pro ta další místa – virtuální realitu, Laurinku, Spořitelnu Českou i kavárnu s úžasnými dobrotami. Super nápad, super zpracování, bezvadný tým plný skvělých, pracovitých lidí – profesionálů. Nemám co bych ještě dodala,” podotkla Renata Drössler.

„Když jsem byl pro projekt osloven, velmi rychle jsem pochopil, jak skvělý je to projekt. Jak úžasný nápad to byl a i když jsem jel pět hodin v kuse bez pauzy, vůbec mi to nevadilo. Ohromně mě to bavilo a lidi byli skvělí. Pokud by se zvažovalo pokračování, už teď říkám ano, jdu do toho znovu,” podotkl kantor, ředitel Evropské obchodní akademie v Děčíně a syn Jana Wericha – Jiří Werich Petrášek.

„Je skvělé, že se našel u nás někdo, kdo přišel s takovou myšlenou a dokázal ji i zrealizovat. Jsem si vědom, jak finančně, organizačně, logisticky je to náročné a nákladné. O to věší poklona všem, kdo se na tom podíleli, a já jsem moc rád, že mohu být součástí tohoto projektu,” dodal Ivan Vyskočil.

Atmosféru doplnila dobová kavárna, ve které se prodávaly dobroty, na kterých si pochutnával už první československý prezident. Recepty poskytlo Muzeum TGM v Rakovníku. Masarykovo cukroví, maková bábovka (kterou prvnímu prezidentovi pekla jeho maminka), překapávaná káva, mandlový koláč, čerstvé džusy, ovocné limonády a ke konci projektu i čaj a teplé nápoje. O zastávku v kavárně byl velký zájem, kávu a cukroví musel ochutnat v pohodě kavárny každý gurmán.

Projekt získal záštitu ministerstev školství a kultury, předsedy vlády, primátorů Prahy, Českých Budějovic a Hradce Králové. Mediálním partnerem bylo české Rádio Blaník.

Na průběh akcí se můžete podívat na video:

Součástí projektu byly speciální webové stránky www.zazijtetoznovu.cz, facebookový profil, bohatá rozhlasová podpora.

31.10.2018 11:01 | autor: Redakce Babywebu.cz
Více o tématu: chovánípodzimsoutěžesyn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist