Rodinná dovolená v Jižních Čechách

Nevíte, kam na dovolenou? Máte malé děti a bojíte se někam vyrazit, aby se jim tam líbilo a měli jste všichni zajímavý program? Loni jsem byla s celou rodinou v Jižních Čechách a byli jsme nadšeni. Synovi byly 3 roky a dceři 5, užili jsme si to všichni a náramně. Jižní Čechy nás nadchly.

Základem pro rodinnou dovolenou je pro mnohé ubytování. My zvolili pension v Děbolíně nedaleko Jindřichova Hradce. Cena byla sice vyšší, ale když na to máte, vyplatí se to. Měli jsme k dispozici velký přední uzavřený dvůr s pískovištěm a posezením a vzadu byla velká oplocená zahrada s dětským hřištěm a vyhřívaným bazénem se slanou vodou. Hráli jsme volejbal, badminton, děti lezly na malé horolezecké stěně, skákaly na trampolíně, půjčili jsme i odrážedla.

Mají to tam zařízené i pro nejmenší. A že jich tam bylo. Všude po chodbách jsou hračky, houpátka, nočníky, samozřejmostí jsou dětské postýlky. Při snídani mohou i nejmenší sedět u svých speciálních stolků, v dětských židličkách nebo být v ohrádce.

Největším lákadlem ale byla místní keramická dílna. Když víte dopředu, že chcete tvořit z hlíny, nahlaste to, ať s vámi počítají a ať můžete hned po příjezdu začít. Stvořit něco totiž trvá pár dní, tak ať to do konce dovolené stihnete. My si jen koupili dřevěné štíty a s dětmi je vymalovali.

Půjčovna pro cyklisty

V pensionu jsme si mohli půjčit kola i s cyklosedačkami nebo tažnou tyčí, dokonce i s vozíkem za kolo, vše je ale nutné nahlásit dopředu. Můžete si půjčit i elektrokola či elektrokoloběžky. Z Děbolína vede cyklostezka, po které mohou jet i ti nejmenší na odrážedlech. My k ní dojeli autem, přes celou vesnici a pak do táhlého kopce by to totiž naši prcci nedali.

Když nechcete na kolech, ale pěšky, můžete jít třeba na nedávno otevřenou rozhlednu přímo v Děbolíně. Pro větší zážitky sedněte do auta a vyrazte o kousek dál, jsou tu zámky, hrady, zoo, koupání, muzea, krásné město Jindřichův Hradec nebo třeba živí bizoni.

Jindřichův Hradec

Patří k nejstarším městům v Čechách. Bylo mezi Prahou a Vídní a tato strategická poloha mu přidala na důležitosti. Střed města je památková rezervace. Mají tu hrad a zámek v jednom, je to třetí největší komplex v ČR, také jsou tu krásné rybníky, podloubí, vyhlídková věž, pod níž prochází 15. poledník.

V pasáži Svatý Florián mají unikátní světelnou fontánu, která je jen na čtyřech místech světa. V Hradci, Las Vegas, Spojených arabských emirátech a ve Štrasburku. AQUA SHOW – to je jedinečný emotivní zážitek, kombinace hudby, světelných efektů, videoprojekce a obrazců tvořených kapkami padající vody. Jako orloj jede v každou celou hodinu. V 1 a ve 4 odpoledne je show delší a větší a kromě obyčejných obrazců můžete ve vodě vidět třeba strom nebo květiny.

Aqua show, hvězdárna, bílá paní, Krýzovy jesličky

Ve městě je hvězdárna, ze které za dobrého počasí můžete večer hledět do dáli, na hradozámek můžete za tmy vyrazit s bílou paní a velkým lákadlem jsou i slavné Krýzovy jesličky: Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Hrad Lanštejn a zámek Červená Lhota

Milovníci hradů a zámků mohou vyrazit buď na zříceninu Landštejn pocházející ze 13. století, kde si turisté sami hrad prochází a mohou si otestovat i středověká mučidla, nebo na nádhernou Červenou Lhotu, kterou známe z pohádek Zlatovláska, Princezna na hrášku, O kráse a štěstí, O zatoulané princezně a Kam čert nemůže.

S malými dětmi určitě více doporučuji Landštejn. Děti tam mohou běhat, nikoho neruší, je to víc přírodní a výstup ke zřícenině i na její vrchol děti unaví. Z horní věže můžete vidět hluboké lesy tzv. České Kanady. Oproti tomu Červenou Lhotu bychom si určitě užili spíš bez dětí. Moc turistů, moc tahání peněz z kapes, s malými dětmi trochu utrpení. Vždyť je to také třetí nejnavštěvovanější zámek Jihočeského kraje po Českém Krumlově a Hluboké.

Kdybyste tam přeci jen jeli, zkraťte to tam kvůli dětem na minimu, jděte spíš jen do sklepení místo na hlavní okruh. Obrňte se trpělivostí, pokud nechcete utratit majlant v předražených stáncích kolem cesty k zámku: Hlavně v podhradí nechoďte na oběd. Bylo to gastronomické neštěstí. My si zchladili žáhu při báječném koupání v rybníku nedaleko zámku. Jmenuje se Třešňovec, měl krásnou čistou vodu a nabízel báječné koupání.

Čtěte také:

Tip: Jak se dostat k rybníku Třešňovec

Když vyjedete z parkoviště, dáte se hned doleva kolem mávajících brigádníků, kteří si na svá dvě parkoviště rozdělují přijíždějící auta. Pojedete cestičkou na konec vesnice, pak dál po polňačce kolem jiných dvou rybníků až ke krásnému bílému statku, za ním už uvidíte Třešňovec.

Kromě Třešňovce se prý dá koupat i jinde, my to ale nezkoušeli. Takže to berte jen jako neověřené tipy. Holná (lesní rybník, chatičky kolem), Jarošovská a Jindřišská pískovna, Osika, Zvůle, Komorník, Hejtman (prý krásný rybník u Chlumu u Třeboně). Kdo raději sází na jistotu, může vyrazit do aquaparku v Jindřichově Hradci.

Pár tipů navíc, kromě Muzea veteránů jsme nic dalšího neotestovali na vlastní kůži:

  • v Nové Bystřici je Muzeum veteránů. To určitě nesmíte během jihočeské dovolené vynechat, byl to náš highlight. Reportáž z jeho návštěvy najdete zde: Muzeum veteránů
  • bizoní farma Bizon Ranch Rožnov, pro celou rodinu, je tam penzion, restaurace, dělají se tam svatby
  • Muzeum motocyklů, Horní Radouň
  • zoopark na hrádečku – soukromá zoo, Horní Pěna, 80 druhů zvířat, komentované prohlídky, extra programy pro děti i dospělé, občerstvení
  • pohádková říše Fábula, Kamenice nad Lipou, pohádkové sklepení a bludiště, průvodci v kostýmech, tvořivé dílny, divadlo pro děti, mini zoo, cukrárna, království hlavolamů, stylový hostinec u loupežníka zvaného Bambitka a venkovní dětské hřiště
  • úzkokolejky, již 120 tu slouží síť úzkokolejných vlakových tratí, jezdí tu parní lokomotivy, dá se bydlet ve starých nádražních budovách, můžete se stát strojvedoucím na zkoušku
  • Muzeum čs. opevnění v Klášteře, za Novou Bystřicí, když pojedete na hrad Landštejn
21.7.2016 12:32 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist