Tip na rodinnou dovolenou: Beskydy

Máte už odrostlejší děti, které něco ujdou? Chcete na aktivní dovolenou? My letos s našimi dvěma školkovými dětmi dali Beskydy a všichni jsme si to moc užili. Našlapali jsme denně i 12 km, viděli spoustu zajímavých věcí a ta panoramata byla nezapomenutelná.

Bydleli jsme v Lašské chalupě v Kunčicích pod Ondřejníkem. Je to tu babyfriendly, v restauraci dětský koutek, venku na louce dětské hřiště, obsluha k dětem vlídná, v jídelníčku dětské menu. Je to daleko od silnice, takže nehrozí přejetí, prostě ideální místečko na startování na výlety do všech stran.

Naše tipy na celodenní výlety jsou tři:

1. Pustevny / hora Radhošť
2. Valašské muzeum v přírodě
3. Velký Javorník

Pustevny: nejoblíbenější turistické středisko v Beskydech

Nejkrásnější výlet byl alespoň pro mě osobně na horu Radhošť. Z penzionu dojedete do nedalekých Trojanovic a odtud se jede nahoru na Pustevny lanovkou Ráztoka-Pustevny. Teď už je to renovovaná lanová dráha, ta původní byla postavena v roce 1940. Sloužila do roku 1982 a za tu dobu vyvezla na horu skoro 6 milionů cestujících. Od roku 1987 tu jezdí lanovka nová a ta vás bezpečně doveze až na Pustevny, nejoblíbenější turistické středisko celých Beskyd.

pustevny_34.jpg

Pustevny dostaly svůj název podle poustevníků, kteří tu žili do roku 1874. Po výstupu z lanovky hned uvidíte slavné dřevěné chalupy postavené v lidovém slohu koncem 19. století podle návrhu Dušana Jurkoviče. Nejznámější jsou Libušín a Maměnka. Obě srubové secesní stavby s bohatým typicky valašským dekorem vznikly v roce 1898. Libušín bohužel v roce 2014 vyhořel a s ním i nástěnné malby Mikoláše Alše. Škoda byla 100 milionů korun. Budova se rekonstruuje. V původní podobě by měla být už příští rok.

Socha pohanského boha Radegasta

Z Pusteven vede krásná hřebenovka kolem sochy pohanského boha Radegasta až na vrchol Radhoště. Socha Radegasta je nejznámějším symbolem celého Moravskoslezského kraje. Můžete si u něj ve stánku koupit stejnojmenné pivo a dětem zmrzlinu. Než dojdete až na samý vrchol hory Radhošť, můžete se občerstvit i v restauraci s krásným výhledem. Na konci hřebenovky stojí kaple z roku 1898 a sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Dalším oblíbeným turistickým cílem zejména pro rodiny s dětmi je Valašské muzeum v přírodě. Má 3 části a můžete jít třeba jen do jedné nebo do všech tří, záleží na vás. Nám se nejvíc líbilo Dřevěné městečko.

Valašské muzeum v přírodě

  • Dřevěné městečko
  • Mlýnská dolina
  • Valašská dědina

Dřevěné městečko je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě, jakož i nejstarším muzeem v přírodě v celé střední Evropě. Areál byl otevřen v roce 1925 a postupně doplňován o další stavby. Dřevěné městečko prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu 20. století. Můžete tu vidět ukázky řemesel, děti se povozily na starém kolotoči, dali jsme si tu oběd a na místním hřbitůvku se poklonili nad hrobem Emila Zátopka a Jana Karafiáta, ilustrátora slavných Broučků. Můžete jít s průvodcem nebo si to tu jako my prohlédnout sami.

hrob_emila_zatopka.jpg

Mlýnská dolina je plná dodnes funkčních technických staveb především na vodní pohon. Je to tu jako ve filmu Na samotě u lesa, kde po zastavení mlýnského kola musí průvodce vyprávět všechno znova, protože to bylo tak zajímavé. Prohlídka je možná pouze s průvodcem a trvá asi hodinu. Bavila ale i naše prcky.

valasske_muzeum_v_prirode_17.jpg

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. Asi dvouhodinová prohlídka areálu je možná bez průvodce, lze jej ale i dopředu telefonicky objednat.

Čtěte také:

Velký Javorník

Velký Javorník (918 m) je hora v podhůří Beskyd, nejvyšší bod Veřovických vrchů. Hora je známé turistické místo s výhledem do širokého okolí, na vrcholu stojí turistická chata a od roku 2013 také rozhledna se vstupem zdarma. Ročně na Velký Javorník vystoupí asi 30 tisíc turistů.

velky_javornik_3.jpg

Za jasného počasí je z Velkého Javorníku možné vidět Lysou Horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Palkovické hůrky či Ondřejník. Ve směru na severozápad je výhled na částečně odtěžený vrch Kotouč a Štramberskou Trúbu. Vidět jsou i města Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kopřivnice, za dobré viditelnosti Ostrava a Havířov.

Na vrchol Velkého Javorníka je možné se dostat pomocí několika turistických tras. Po modré z Padolí od vodní nádrže, po zelené po naučné stezce z Frenštátu nebo třeba po červené z Nového Jičína. Vše je hodně do kopce a pěšky. Tady si mákne celá rodina.

18.8.2016 1:42 | autor: Alice Kavková
Více o tématu: dětidovolenáobědvýlet

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist