Stěhování s dětmi: rady pro klidnou a radostnou změnu

Stěhování patří k nejvíce vzrušujícím a zároveň stresujícím zkušenostem. Pokud se týká i malých dětí, situace se může ještě více zdramatizovat.

Plánujte a promýšlejte

Ale nemusíte se bát, s trochou pozitivního přístupu se může stěhování stát nezapomenutelným zážitkem plným radosti. Jak na to? Začněte dobrým plánováním! Plánování je totiž klíčem k úspěchu. Sestavte si seznam úkolů a rozvrh akcí, které je třeba vykonat. Zvažte, co vše bude potřeba na balení, přesun nábytku atp. Zajistěte si dostatek věcí, které jsou ke stěhování nutné, jako např. stěhovací krabice, obalový materiál, ochranné pomůcky, nástroje atp.

Netřeba připomínat, že s malými dětmi je pochopitelně nutné plánovat vše tak, aby se pamatovalo na jejich potřeby. Všechny důležité věci, jako např. předměty pro denní hygienu, doklady a zdravotní dokumentaci mějte vždy po ruce a rozhodně je nebalte někde na dno krabic.

Komunikujte

Stěhování bývá psychicky náročné, tím spíše pro děti. Mohou si připadat zmatené, a je možné, že nebudou chápat, co se děje. Komunikujte s nimi. Vysvětlete jim v rámci možností situaci a připravte je na to, co je čeká.

Součást procesu

Zapojte děti do procesu. Dejte jim jednoduché úkoly, jako je balení hraček nebo označování krabic. To nejenže zvýší jejich pocit zodpovědnosti, ale také je zabavíte, zatímco vy se budete starat o ostatní záležitosti.

Může to být zábava

Zkuste stěhování pojmout jako hru. Nechte děti vyzdobit krabice malůvkami nebo samolepkami.

Nebo zkuste vyhlásit domácí soutěž – kdo první objeví a donese předmět, který určíte, vyhrává!

Jsou vaše děti již starší a mají povoleno používat mobilní telefon, tablet nebo třeba mají vlastní videokameru? Nechte je natočit vlastní reportáž o stěhování! Děti to zabaví, a navíc budete mít postaráno o zachování vzpomínek, nad kterými se v budoucnu pobavíte.

Děti nechtějí nebo z nějakého důvodu nemohou mít se stěhováním cokoliv společného? Vytvořte jim „dětský“ koutek, ve kterém si budou hrát, zatímco pracujete. Stačí třeba pár polštářů, nebo matrace a deky a děti mají provizorní „bunkr“. Důležité je, aby si nepřipadaly odstrčené, musí vědět, že jste tu stále pro ně a kdykoliv si na ně uděláte čas.

Skvělým způsobem zabavení dětí jsou také stolní hry.

Požádejte blízké o pomoc  

Nechcete, aby vaše děti byly přítomné u stěhování nábytku či balení nebo rozbalování věcí? Zkuste požádat své blízké, zda by je na nějaký čas nemohli pohlídat. Příbuzní, známí nebo dobří přátelé – zkrátka lidé, kterým se nebojíte svěřit své ratolesti, jistě v rámci možností rádi vypomohou. Ať přímo s hlídáním, nebo se samotným stěhováním. Každé ruce a hlava navíc se hodí.

Přesunem to nekončí

Pokud máte za sebou tu etapu, kdy jste již vše přestěhovali na nové místo, přichází na řadu fáze seznamování se s novým bydlištěm a poznávání okolí.

Až vám to čas a chuť dovolí, udělejte si s dětmi procházku. Objevujte nová místa a seznamujte se s nimi. Jaké kulturní a sportovní aktivity nové bydliště nabízí? Kde je nejbližší hřiště, kino, kavárna, knihovna, a další místa pro volnočasové aktivity?

Věříme, že ať už jsou důvody k přestěhování jakékoliv, vše zvládnete bez komplikací a budete si užívat klid a pohody nového domova.

 

12.6.2023 3:53 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist