Vše, co potřebujete vědět o koupání miminka

Koupání miminka je velká neznámá – jak pro rodiče, tak pro miminko. Miminko působí tak křehce, nechcete mu ublížit nebo mu způsobit stres. Nemějte ale obavy. Poradíme vám, jak na koupání miminka, aby se pro vás oba stalo krásným sbližovacím rituálem.

babyweb-1100x618.jpg Zdroj: Weleda

Koupel vytváří mezi miminkem a rodičem až magické pouto. Možná i proto vás přepadne nutkání vykoupat miminko hned po příchodu z porodnice. S tím ale pár dní počkejte, a jen udržujte miminko suché a v teple. Poté svou malou lásku koupejte jednou za dva až tři dny.

Každé miminko je jiné a jistě se brzy sladíte. Obecně se doporučuje koupání v podvečer před kojením. Jinak tomu je u novorozenců, kteří ještě nemají režim. Koupel by se mohla proměnit v naléhavé volání po mateřském mléku, a tak jej vykoupejte zhruba půl hodiny po kojení.

Jak na koupání miminka

Od miminka ve vodě nikdy neodcházejte. Proto si k vaničce předem nachystejte vše potřebné. Následně napusťte vaničku či vanu do 10-15 centimetrů. Optimální teplota vody je stejná jako teplota lidské těla, tedy 37 °C. Vodu můžete otestovat loktem, ale teploměr do vody bude spolehlivější. Teplota vzduchu by měla být kolem 24-25 °C.

Do vody přidejte dvě až tři dávky měsíčkové kojenecké koupele od Weledy obsahující výživné látky v podobě mandlového oleje a blahodárné výtažky z měsíčku a heřmánku. A koupel pro miminko je připravena.

Jak správně koupat miminko

  1. Jednou rukou podložte hlavičku, druhou miminko přidržujte a umývejte.
  2. Jemným masírování čistěte pokožku miminka a postupujte od hlavy dolů
  3. Zvýšenou pozornost věnujte záhybům. U děvčátek omývejte genitál a zadeček směrem zepředu dozadu. U chlapců nikdy nepřetahujte předkožku!
  4. Miminko osušte ručníkem a nezapomeňte důkladně osušit záhyby.
  5. Očistěte uši a nos a v případě potřeby ostříhejte miminku nehtíky.
  6. Pupík se ještě nezahojil? Každý den jej dezinfikujte lihem a důkladně vysušte.

Co dělat, když miminko během koupání pláče?

Koupání bývá většině miminek příjemné. Pokud ho doprovází slzavé údolí, miminko se vám tím snaží něco říci. Možná mu vadí ostré světlo, široký prostor kolem, vůně kosmetiky, rychlé pohyby, je málo ponořené do vody, takže je mu zima… Jistě brzy přijdete na to, čím to, že miminko ve vaničce pláče. Hlavně zůstaňte v klidu. Když jste nervózní vy, bude nervózní i miminko. Mluvte na něj, zpívejte mu, hlaďte jej. Kdyby to jinak nešlo, klidně ho osušte a tulte se. Rozhodně ho ve vaničce nedržte i přesto, že pláče.

Péče o pokožku miminka po koupání

Prohlubte pouto mezi vámi a miminkem ještě více. Uklidňující masáž navodí pocit bezpečí a nekonečné lásky. Pro masáž miminka použijte například neparfémovaný měsíčkový kojenecký olej od Weledy.

Ještě předtím, než dítě oblečete, můžete pokožku pod plenkami ošetřit Měsíčkovým kojeneckým krémem na zadeček.

9.6.2023 12:46 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist