Lze předejít nástřihu hráze při porodu?

VÁŠ DOTAZ Jak často se provádí v našich porodnicích nástřih hráze při porodu? Prý je vhodné během těhotenství masírovat hráz či provádět cviky, kterými se dá nástřihu předejít. Pomáhá to?

Redakce Babyweb.cz odpovídá:

Co se týče nástřihu hráze (též epiziotomie), je nejlepší informovat se přímo v porodnici, ve které se chystáte rodit: jak často nástřihy provádějí a v jakých případech. Podle údajů z roku 2009 (zdroj: ÚZIS) byla v českých porodnicích provedena epiziotomie při porodu ve 48,2 % z celkového množství vaginálně vedených porodů.

Obecně se epiziotomie nepoužívá v porodnicích jako rutinní zákrok, ale odvíjí se od způsobu vedení porodu a od toho, jak se porod vyvíjí. K problematice porodů vydala své stanovisko také Světová zdravotnická organizace (WHO), kde se v souvislosti s epiziotomií mj. uvádí: „Systematické vykonávání epiziotomie nemá opodstatnění. Na ochranu perinea by měly být použity ,alternativní metody‘. S výjimkou případů, kdy je dítě v nouzi, výzkumy dokazují, že epiziotomie přináší většinou více bolesti a utrpení pro matky než užitku pro děti.“

Masáž hráze a tzv. Kegelovy cviky (k posílení svalů pánevního dna, vhodné i po porodu) společně s dostatečným pohybem a cvičením jsou doporučovány jako vhodná prevence zamezení epiziotomie u porodu. Uvádí se, že masáž hráze, která se začíná provádět 8–6 týdnů před termínem porodu, může zabránit nástřihu hráze a větším poraněním, je-li prováděna správně. Toto tvrzení však není podpořeno žádnými srovnávacími studiemi.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist