Tipy, jak zhubnout bříško a předejít zdravotním problémům

Hubnutí břicha je věčné téma a mnoho lidí z něj dělá učiněnou vědu. Pokud jste zdraví a netrápí vás vyloženě nějaký zdravotní problém, který má za následek zvětšené bříško, můžete i vy docílit plochého bříška nebo jej alespoň o hodně zmenšit.

Tuk na břiše není zdaleka pouze estetický problém, ale i zdravotní. Vnitrobřišní tuk se chová jako samostatný orgán a negativně ovlivňuje hormonální pochody. Dokáže se totiž „převlékat“ za některé hormony, a tak nepozorován páchá škody v lidském těle. Nahromaděný (chcete-li nadbytečný) tuk v lidském těle má za následek mnoho zdravotních problémů a nejenže snižuje kvalitu života člověka, ale i délku života.

To je určitě velmi vážný důvod pro to, aby se člověk snažil optimalizovat svou tělesnou váhu a redukovat tuk na zdravou míru. K zhubnutí bříška existuje cesta, která se skládá z několika kroků. Právě na ně se dnes zaměříme.

Dostatek vlákniny ve stravě

Smutná realita je taková, že drtivá většina lidí přijímá ve stravě žalostně málo vlákniny. Denní doporučovaný příjem je 25 až 30 gramů vlákniny, dospělí muži až 35 gramů. Statistiky však uvádějí, že denní příjem většiny lidí je okolo 10 – 12 gramů vlákniny. Tady se ještě vyplatí zmínit, že není vláknina jako vláknina. Rozeznáváme rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. Jejich příjem by měl být 50:50. Zdrojem nerozpustné vlákniny jsou celozrnná jídla, ořechy a semena, slupky ovoce a zeleniny, luštěniny, ale i třeba květák, cuketa. Některé typy ovoce a zeleniny, včetně luštěnin jsou zdrojem obou typů vlákniny. Rozpustnou vlákninu najdete tedy i v luštěninách, ovoci, zelenině, žitu, ovesných výrobcích, bramborách.

Dostatek vlákniny je důležitý pro zdravé trávení a snadný a rychlý průchod tráveniny trávicím traktem. Pomůže vám také k pocitu sytosti, budete se tudíž méně přejídat, snížíte příjem potravy a snížíte chutě na nezdravé dobroty. Určitě je mnohem lepší dát si k svačině jablíčko, než dortíček s kávou. Skvělou alternativu sladkého dezertu tvoří například bezsacharidové nápoje, které nejenže chutná skvěle, ale také efektivně zasytí.

Makroživiny pod kontrolou

Tady je dobré připomenout, že sacharidy jsou zdrojem energie a netřeba se bát sacharidů, pokud pocházejí ze zdraví prospěšných potravin a máme jejich denní příjem pod kontrolou. Pravda je však taková, že mnoho lidí přijímá sacharidů v nadměrném množství a společně s nadměrným příjmem tuků máme na světě problém. Takovým příkladem mohou být potraviny typu: pizza, hamburgery, ale i chleba s máslem a marmeládou. Je rozdíl přijmout sacharidy z luštěnin, obilovin, ovoce a zeleniny či koblížků, bábovek, limonád.

V těle se pak sacharidy chovají rozdílným způsobem. Pokud si tedy kladete otázku, jak zhubnout břicho, je to především zaměřit se na svůj kalorický příjem a správné rozložení makroživin. Tedy bílkoviny, tuky, sacharidy. Nepoměry vedou k přibírání na váze i zdravotním problémům. Protože příliš hodně sacharidů = riziko obezity a příliš hodně bílkovin zase zatěžuje ledviny. Pokud vás nebaví hlídat si tyto poměry pomocí kalorických tabulek, stačí se pouze naučit, jak by měl vypadat zdravý talíř. Veškerá hlavní jídla pak tomu přizpůsobíte. Zkrátka si zapamatujete, jakou část mají na talíři tvořit bílkoviny, sacharidy a tuky. A samozřejmě se mrkněte na zdroje těchto makroživin. Bílkoviny nenajdete pouze v živočišných výrobcích, ale i rostlinných: tofu, tempeh, fazole, cizrna.

Pohyb je pro zdraví klíčový

Hubnout břicho lze bezpochyby samotnou úpravou stravy. Ovšem pamatujte, že nestačí pouze radikálně snížit příjem potravy. S tím dochází i k úbytku důležitých živin. Pokud však chcete hubnutí zrychlit, máte dvě možnosti. Přidat pohyb, který je navíc i zdraví prospěšný nebo vyzkoušet ketodietu. V druhém případě vám ketodieta může pomoci i s tím, že nemusíte tolik přemýšlet nad jídlem (správným rozložením maker) a plánovat jej dopředu. Zkrátka si nasypete do šejkru proteinový přípravek, zalijete a pořádně protřepete. Díky tomu nebude vaše tělo strádat o živiny a navíc zaženete hlad i chutě. Výhodné řešení je to také pro lidi, kteří celý den pracují a z důvodu časové tísně nemají čas na přípravu kvalitního oběda či svačinky. Tuto snadnou přípravu jídla uvítáte i v případě pracovních cest či výletů s rodinkou.

 

15.8.2022 7:24 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist