Uchytí se u nás porodní domy?

Porodní domy jsou v Česku docela mýtus, přitom v zahraničí patří k běžné součásti a typu porodnické péče. V celé řadě zemí jsou porodní domy legislativně zastřešeny a v některých zemích je dokonce péče v porodních domech hrazena ze zdravotního pojištění. Uchytí se porodní domy i u nás?

porodni-domy-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pojem porodní domy se v médiích a mezi lidmi zejména budoucími a stávajícími maminkami skloňuje hodně. Jak to máte vy? Také se vám zdá, že ostatní mají o porodních domech předsudky nebo mylné představy?  Nebo sami o nich nevíte dost, abyste si udělali svoji představu?  Tak přesně pro vás tento článek je!

Když se řekne porodní dům

Porodní dům je zdravotnické zařízení s domáckým prostředím a atmosférou, se zajištěnou odbornou péčí, jež nabízí zdravým ženám, které chtějí rodit přirozeným porodem svoji péči v období těsně před porodem, v době porodu a těsně po něm. Porodní dům se tedy stává jakousi alternativní možností ke klasické porodnici a je de facto takovým mezičlánkem mezi porodem doma, který může být pro ženu i dítě ohrožující a porodem v porodnici.

Legislativní rámec

V současnosti mají porodní domy a porodní asistentky v Česku oporu v těchto zákonech

 • Směrnice Evropské Unie č. 80 / 155 / EEC
 • Zákon č. 96/2004 Sb. o nelékařských povoláních
 • Vyhláška MZČR č. 55/2011 Sb. o činnostech zdravotnických pracovníků
 • Zákon č. 20/1966 Sb. o péči o zdraví lidu
 • Vyhláška č. 49/1993 Sb. o požadavcích technického a personálního vybavení zdravotnických zařízení
 • Zákon č. 160/1992 Sb. o nestátních zdravotnických zařízeních

Nezávislý model péče na míru

Porodní domy jsou mezinárodně uznávaným a ryze samostatným modelem porodní péče, nezávislým na žádném nemocničním zařízení. Má k němu ale dosahem blízko a tak, aby bylo možno pružně a jednoduše mamince pomoci, přičemž má vždy každý porodní dům smluvně sjednánu návaznost na blízkou porodnici pro případ nenadálých komplikací.

Porodní asistentky

Porodní domy nabízí nastávajícím maminkám péči v těžkém období okolo porodu zajištěnou samostatně registrovanými porodními asistentkami. Tato péče v porodním domě je každé nastávající mamince šita tak říkajíc na míru a s vědomím její osobnosti a osoby. A každou maminku vždy provází celým procesem jedna a tatáž porodní asistentky. Je s ní od počátku gravidity, těsně před porodem, u porodu a rovněž po něm. Porodní asistentky v porodním domě nikdy aktivně nezasahují do běhu porodu. Jsou tu pro podporu a radu rodičce a nastávající mamince. Pomáhají jí zvládnout porodní proces. Jsou odborně školeny a mají výcvik, díky němuž dokonale znají  fyziologii porodu a jeho části.

Jak to v porodních domech vypadá?

Designem a pojetím jsou porodní domy pojaty domácky a útulně, bez zdravotnických uniforem a bílých plášťů, bez shonu na chodbách. Samotné porodní pokoje jsou zařízeny pohodově, harmonicky, a s absencí nepříjemného nebo neempatického chování personálu. Porodní domy jsou na hony vzdáleny nemocničnímu prostředí, a snahou všech tu vždy je zanechat mamince a jejím blízkým nezapomenutelnou, a hlavně příjemnou atmosféru a vzpomínku na těžké chvíle porodu.

Co vše porodní domy nabízí?

Je to celá škála služeb okolo porodu, přičemž v některém porodním domě je k mání vše a jinde jen část z nabídky. Vždy si můžete vybrat a nemusíte absolvovat vše.

Využít tedy můžete

 • Celkovou předporodní přípravu, při níž se seznámíte s celým porodním procesem a péčí o novorozeně
 • Individuální péči před porodem, během porodu a po porodu
 • Návštěvu porodní asistentky u vás doma v první době porodní a po porodu
 • Semináře, kurzy workshopy pro veřejnost
 • Cvičení pro těhotné ženy, ženy před porodem a ženy po porodu
 • Alternativní druhy podpůrné péče jako jsou akupresura, akupunktura, muzikoterapie, pohybová terapie, reflexní terapie, masáže, psychologická sezení, meditační a uvolňovací cvičení

Porodní domy jsou jako zdravotnická zařízení v mnoha zemích součástí veřejného zdravotního systému, přičemž svým pojetím nabízejí oproti klasickým nemocnicím značnou finanční úsporu ve zdravotním systému. Jsou tudíž pro stát levnější a přitom s individuálním přístupem. Mimo porodních domů existují ještě Centra aktivního porodu, která však nejsou samostatná a autonomní, ale vždy jsou součástí některé nemocnice a podléhají jejím předpisům.

Co myslíte, mají porodní domy potažmo porodní asistentky svůj význam a uchytí se i u nás?

Zdroj foto: Shutterstock.com

 

27.1.2020 12:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist