Utajený porod je málo známé řešení svízelné situace

Ženy, kterým se blíží porod, a o dítě se nechtějí nebo nemohou postarat, mají možnost využít utajený porod. Málo známé řešení, které ale může být pro některé dostupnější než babybox ve vzdáleném městě.

pregnant-g45e2f7bef_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Interrupce je nejčastěji volené řešení

Je potřeba říci, že česká legislativa má pro ženy, které nechtěně otěhotní, mnoho možností, jak situaci řešit. Na počátku těhotenství lze využít miniinterrupci, do stáří plodu 11. týdnů a 6 dnů lze podstoupit interrupci.

Tyto dvě řešení, ale nepřipadají v úvahu, pokud žena termín pro interrupci propásne, nebo pro ni možnost potratu nepřipadá v úvahu. Nejčastěji je to z náboženských důvodů.

Dítě donosím. Ale co mám dělat dál?

Pro ženské tělo i nenarozený život je nejlepší, když těhotenství proběhne standardním přirozeným způsobem a je zakončeno porodem.

Jenže co má žena dělat, pokud dítě nechce, nebo se o něj nemůže postarat? Na stole pak jsou tři varianty:

  1. Porodit a vzdát se dítěte. Poskytnout ho k adopci.
    O porodu se vede záznam se jmény matky i dítěte a žena je v rodném listě dítěte.
  2. Porodit sama někde v ústraní a dát dítě do babyboxu.
    Toto řešení zachránilo v ČR už mnoho malých dětí. I tak má svá velká úskalí. Žena rodí sama bez lékařské pomoci a ona i miminko mohou být ohroženi komplikacemi při porodu. A i když jsou babyboxy po celé ČR, nemusí to k němu žena mít blízko.
  3. Žena může využít institutu utajeného porodu.
    Za určitých podmínek lze porodit v utajení. Ženino jméno pak nikde není vedeno.

Právní úprava utajeného porodu

Český právní řád zná pojem utajený porod už od roku 2004. Jeho podmínky nyní upravují zákony č. 372/2011 Sb., č. 48/1997 Sb. a č. 301/2000 Sb.

Utajený porod ale nemůže využít každý

I tak je ale přístupný mnoha ženám. Utajený porod může využít žena, která má trvalý pobyt na území České republiky a jejímuž manželu nesvědčí domněnka otcovství.

Utajený porod tak nemůže využít žena vdaná a žena, která je rozvedená kratší dobu než 300 dnů (podle občanského zákoníku totiž platí, že narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne poté, co manželství zaniklo, má se za to, že otcem je manžel matky).

Kde lze rodit v utajeném porodu?

Žena má právo požádat o utajený porod v jakékoliv porodnici. Musí zároveň předložit písemnou žádost o utajení své totožnosti při porodu. Součástí žádosti je prohlášení ženy, že o dítě nehodlá pečovat.

Žádost většinou bývá ve zdravotnickém zařízení k dispozici.

Čtěte dále:

Kdo platí takový porod?

Zdravotní péče související s těhotenstvím a porodem dítěte, jehož matka požádala o utajený porod, patří mezi zdravotní služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Platí se z pojištění matky. Ta je povinná svou zdravotní pojišťovnu uvést.

Dokumentace o porodu

Zdravotnická dokumentace o porodu musí být vedena tak, aby byla zachována anonymita ženy. V praxi je to tak, že identitu matky znají lékaři, ale její jméno v dokumentaci uvedeno. Zůstává pouze v zapečetěné složce.

Matka není uvedena ani v rodném listě dítěte. K němu má právní vztah pouze do doby osvojení. Je to také čas, kdy své rozhodnutí ještě může přehodnotit.

Jak často se u nás rodí utajeným porodem

Možnost rodit tajně u nás není příliš známá. A ženy ji volí čím dál tím méně. Nechtěné těhotenství nejčastěji končí interrupcí. A pokud už dítě donosí, dají ho ke klasické adopci nebo využijí babyboxu.

Přesná čísla o utajených porodech nejsou. Už z principu věci je porod tajný a nemůže tedy o něm být vedena nějaká speciální evidence.

Nevýhody utajeného porodu

I když je možnost utajeného porodu právně dobře zpracovaná, má mnoho nepraktických stránek. Žena by musela několik měsíců žít někde v ústraní bez finančního příjmu.

Chce-li těhotenství utajit, nemůže pracovat a na žádné sociální dávky nemá nárok.

Šance pro nový život

Přesto utajený porod lze využít a dát tak mamince i malému miminku druhou šanci. Podobně jako jsou v těžkých případech řešením babyboxy.

6.1.2023 4:52 | autor: Ing. Lucie Krůčková | zdroj: Článek byl napsán na základě podkladů z VZP a rozhovoru s porodníky.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist