Vše, co nevíte o užívání léků

Správné skladování léčiv se často podceňuje. Stejně jako vhodná forma léků. Chyba při podávání medikamentů ale může mít fatální následky.

shutterstock_1402607189-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zapomněla jsem lék na slunci. Mám ho vyhodit?

Určitě ano. Škodí mu to stejně, jako když ho necháme u rozpáleného radiátoru. Některým medikamentům zase nedělá dobře vlhkost, jiné potřebují přímo uchovávat v chladničce. Když na specifikum neupozorní lékárník, musíme se prokousat zdlouhavým návodem.

Obecně platí, že bychom měli uchovávat léky v suchu, tmě, pokud možno chladu a hlavně mimo dosah dětí.

Rozpustím lék v ovocné šťávě, aby se lépe polykal.

Ani mléko, ani džusy by se neměly používat k rozpouštění medikamentů. Nejlepší je obyčejná voda. Pokud rozpustíme v mléce některá antibiotika, jejich účinnost se snižuje nebo přímo se ruší. Škody mohou napáchat i džusy, speciálně grapefruitový, který může ovlivnit vstřebávání účinných látek. Ani různé šťávy a limonády nejsou vhodné.

Pokud už lék rozpouštíme, tak v malém množství tekutiny. V tom větším se samozřejmě nepříjemná chuť spíš ztratí, zase je ale riziko, že dítě vše nevypije, takže nedostane nutnou dávku léku.

Půlka léku pro dospělého je přesně dětská dávka.

Nějaké půlky nebo čtvrtky od oka, to není pro dítě nejvhodnější. Ono totiž není zmenšenou kopií dospělého, jeho orgány fungují jinak. Proto existují i známé léky ve formě pro dospělé a pro děti.

A pokud ne, tak necháme na lékárníkovi, aby nám patřičnou dětskou dávku připravil. U mnohých léků taky hraje roli nejen věk dítěte, ale i jeho váha, na to je třeba dávat pozor.

Dítě lék vyzvracelo. Okamžitě mu dám další.

Záleží na tom, jak dlouhá doba od podání léku uplynula. Pokud ho dítě vyzvracelo okamžitě nebo do deseti minut, můžete zkusit mu dávku zopakovat. Jestliže se to stalo po delší době než deset minut, je lepší poradit se s lékařem nebo s lékárníkem.

Každý lék je originál, účinné látky z něj se vstřebávají jinak. Pokud ho dítě není schopné opakovaně polknout, může vám pediatr předepsat jinou konzistenci či jiný lék s obdobou účinností.

Dítku se ulevilo, nebudu ho dál cpát léky.

To není rozumné rozhodnutí. Už jsme si zvykli, že antibiotika se musí dobrat, jinak by mohla nastat recidiva. Stejné je to i s léky proti hlístům, ale i s dalšími. Pokud zmizí symptomy nemoci, neznamená to automaticky, že všechny bakterie jsou zlikvidované.

Také léčba kortikoidy by se neměla přerušovat, aby v ní nenastal nepříjemný zvrat. Lék vysadíme, pokud má dítě urgentní potíže, například s dýcháním, pocit pálení, bolesti břicha. Samozřejmě konzultujeme s lékařem.

Vypadá to, že malá chytla angínu od brášky. Dám jí dobrat léky, co zbyly.

To by byla chyba. Mohou se objevit stejné příznaky, ale může jít o jinou nemoc. Pokud se nezachytí včas nebo se začne nevhodně léčit, vše se jen zkomplikuje.

Jestliže nejde o běžně dostupný lék určený dětem a běžnou zdravotní obtíž, tak sami léky „nepředepisujeme“. A nedobraná balení speciálních medikamentům vrátíme do lékárny.

Paralen, aspirin, ibuprofen můžeme dětem „naordinovat“ doma.

Platí to jen pro paralen, který existuje v dětské formě. U ostatních dvou se automedikace nedoporučuje, dětem se mohou dávat jen po poradě s lékařem.

Aspirin není pro nejmenší vhodný kvůli jeho případným negativním účinkům (krvácení, zažívací potíže). Navíc v malé dávce není účinný proti horečce a nezabírá v takovém případě ani proti bolesti. Kontraindikován je při planých neštovicích stejně jako další stálice v lékárničce, ibuprofen.

Osvědčila se mi jedna odměrka na tekuté léky. Budu ji užívat na všechny.

Raději ne, balení každého léku, který je třeba odměřovat, má svůj specifický dávkovač a toho je třeba se držet. Některé jsou dokonce jen jednorázové.

Originální nebo generický lék? Je to jedno.

Ne tak docela. Generikum, které je většinou levnější, obsahuje stejné léčivo v totožném množství jako příslušný originál, mívá i stejnou lékovou formu i stejnou biologickou účinnost. Rozdílný bývá typ a poměr použitých pomocných látek, například pojiv, barviv.

U určitých forem léčby i toto může hrát roli, a tak je třeba se držet originálu, stejné značky a dávky. Jde například o antiepileptika a imunosupresiva (omezují činnost imunitního systému).

Čtěte také:

Tableta obsahuje půlicí rýhu. Mohu ji tedy dělit.

Jen pokud je to výslovně uvedeno v návodu. Mnohé tablety jsou takto označené, přesto jsou však k půlení nevhodné. Výrobce nemůže zaručit, že v každé polovině léku je stejné množství účinných látek.

Obsah tobolky mohu vysypat a rozpustit.

Chyba. I když se takový lék nepolyká dítěti nejlépe, obal na něm je tam kvůli tomu, aby ochránil obsah před agresivními žaludečními šťávami. Pokud se vysype a rozpustí ve vodě, je po léčivém efektu.

Některé léky takto sice podávat lze, vždy je ale důležité poradit se s lékařem nebo lékárníkem.

Oblafnu dítě tím, že přimíchám lék do přesnídávky.

Ne vždycky se to povede, chuť určitých léků se nedá jen tak zamaskovat. Na některé ale platí chlad, který nepříjemnou chuť redukuje. Přebije ji i aromatická máta či lékořice.

U větších dětí zabere kousek čokolády před a po podání medikamentu. Ideální je kousek čokoládové zmrzliny, která ústa naladí na nepříjemnou proceduru.

20.4.2023 4:52 | autor: Redakce Babywebu.cz | zdroj: Čláenk byl napsán po konzultaci s pediatry., Encyklopedie Státního ústavu pro kontrolu léčiv, https://www.olecich.cz/encyklopedie/existuje-nejake-doporuceni-pro-spravne-uzivani-leku, https://www.olecich.cz/encyklopedie/podminky-skladovani-lecivych-pripravku

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist