Nový objev: Omega 3 mastné kyseliny brání propuknutí senility

Problém stárnutí v 21. století: mozek odumírá dříve než tělo. Mnoha seniorům po sedmdesátce tělo stále slouží, ale nezvratné změny na mozku jim znemožňují plnohodnotný život. Podle výzkumu francouzských vědců snižuje pravidelná konzumace omega 3 mastných kyselin v rybách a doplňcích stravy riziko propuknutí senility o 31 procent.

Stárnutí je nezvratně spojeno s degenerativními změnami na mozku. První změny pozorujeme už kolem čtyřicítky – novým dovednostem už se neučíme tak rychle jako dříve. Po 65 roce věku prudce roste riziko propuknutí senility. Procesu, kdy mozek selhává dříve než tělo. „Tento problém je stále palčivější, protože senioři se dožívají vyššího věku než kdykoli v minulosti. Už dávno víme, že klíčem k pevnému zdraví je vyvážená strava. Že je ale vliv omega 3 mastných kyselin tak významný čekal málokdo,“ říká k novému objevu výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Ing. Bohumil Hlavatý.

Podle výzkumníků z Francouzského národního institutu pro zdraví a lékařský výzkum ((INSERM) starší lidé přijímající vysoké dávky omega 3 nenasycených mastných kyselin měli o 31 procent nižší pravděpodobnost propuknutí senility. Za posílením zdraví stojí zvýšená koncentrace EPA a DSA, kyselin ze skupiny omega 3 nenasycených mastných kyselin. Výzkum ukázal, že nejdůležitější je přijímat omega 3 mastné kyseliny dlouhodobě, po řadu let.

V jídelníčku chybí ryby

Nejbohatším přírodním zdrojem omega 3 mastných kyselin je tuk mořských ryb. Ty ale v českém jídelníčku chybí. „Češi v konzumaci ryb zaostávají za téměř všemi evropskými národy. Přechodem na průmyslovou produkci mléka a sýrů jsme navíc přišli i o další přirozený zdroj omega 3 mastných kyselin. Mléko a sýry. Kdo nejí ryby alespoň dvakrát týdně, měl by sáhnout po rybím tuku v doplňcích stravy,“ radí lidem s nevyváženým jídelníčkem Bohumil Hlavatý. Podle něj jsou doplňky stravy obsahující rybí tuk vhodnou alternativou, protože jsou přírodního původu.

 

Více o tématu: mozekpotravinytělozdraví

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist