Zpět do formy pomocí powerjógy

Powerjóga je cvičební systém založený na posílení, zpevnění a protažení svalů celého těla, posiluje jak psychickou, tak fyzickou kondici člověka.
Rozvíjí souměrně celý svalový korzet a nevynechává jediný sval. Díky příznivým zdravotním účinkům spojeným s váhovým úbytkem je powerjóga vhodná jako dynamické, ale zároveň relaxační cvičení po porodu.

„Jelikož powerjóga pracuje velice aktivně se dnem pánevním a s břišními svaly, dokáže příjemným způsobem pracovat na návratu do kondice po porodu,“ říká Václav Krejčík, instruktor powerjógy a majitel Energy studia.

Kromě toho má cvičení také příznivý účinek na klouby, kostru, kardiovaskulární a dýchací systém, zlepšuje svalový tonus těla a redukuje tukové zásoby.

Cvičení je zaměřeno na harmonii těla a mysli, rozvoj fyzických a psychických schopností, odbourání stresu a napětí. Je vhodné jako prevence před bolestí zad, která je často způsobena civilizačními vlivy: špatné držení těla, špatné pohybové návyky, jednostranné zatížení atd.

Jak to vypadá v praxi?

Před cvičením samotných ásan se provádí tzv. pozdrav slunci. Ten tělo protáhne a připraví na nadcházející hodinu cvičení. Jeho principem je správné dýchání při sestavení několika pozic za sebou, které představují pozvolný přechod od pohybového cvičení ke statickým pozicím. Pozdrav slunci se opakuje několikrát, měl by cvičícího příjemně zahřát.

Po zahřátí přicházejí na řadu jednotlivé pozice. V této fázi už nejde o dynamiku, ale o dobré provedení a prodýchání pozic. Je důležité, abyste se na své tělo soustředili. Střídá se napětí s uvolněním.

Jako poslední následuje uvolnění a protažení, tyto pozice se cvičí na zemi. Po závěrečné relaxaci byste se měli cítit dobře, naplněni energií a uvolnění.

Jak na to?

„V začátku bych doporučil opravdu opatrnost. Klidně jen powerjógu v umírněné formě, kdy se pracuje na dýchání a zpevňování břišních svalů v rámci dýchání. Potom bych přistoupil k aktivaci dna pánevního a zapojení celého těla do cvičení. Doporučoval bych cvičit asi dvakrát týdně,“ radí Václav Krejčík.

Kam si mohu dojít powerjógu zacvičit?

Powerjógu si můžete zacvičit téměř v každém větším fitness centru. Open class hodina stojí od 70 do 150 korun. Samozřejmě můžete využít i soukromých hodin, které se pohybují od 400 do 700 korun. Vzhledem k fyzickým změnám, které vaše tělo v poslední době podstoupilo, je nutné lektorovi hodiny říci, že jste po porodu.

Na lekce powerjógy můžete také zajít do některého z fitness center, zkuste www.factorypro.cz, www.holmesplace.cz, www.solariumbbc.cz . Výhodu mají opět Pražené, kteří si mohou zajít do specializovaného studia powerjógy Václava Krejčíka.

Pokud powerjógu již cvičíte a chcete se v ní zdokonalit, můžete se na stránkách Body Mind Spirit Academy přihlásit do některého z připravovaných kurzů.

 

19.3.2009 4:20 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist