Diastáza přímých břišních svalů

Břišní svaly a elasticita břišní stěny se za normálních okolností vrátí do původního stavu do 6–8 týdnů po porodu. Vystouplé a povislé břicho však naznačuje, že něco není v pořádku.

9-shutterstock_689844514-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pro mnohé maminky, které měly před porodem ploché bříško, je vyčnívající břicho po porodu pochopitelně nepříjemné. A to jak z estetického, tak i společenského hlediska (otázky známých i neznámých, zda není opět těhotná, nepříjemné pocity při milování s partnerem a nepříjemné pocity z vlastní postavy jí na psychické pohodě rozhodně nepřidají).

Není to milá zkušenost, protože žena si problém nezpůsobila sama a navíc není vůbec snadné se ho zbavit. Je to běh na dlouhou trať.

Co je to diastáza?

Jedná se o rozestup přímých břišních svalů (diastasis recti). Přední stěnu břicha tvoří svaly rectus abdominis, které jsou spojeny tkání nebo vazivem linea alba. V důsledku vnitřního tlaku během těhotenství se levá a pravá strana svalu oddělí, uvolněné vazivo linea alba je nedokáže udržet a mezi oběma půlkami se tak vytvoří mezera, která se obvykle táhne od hrudní kosti až k pupíku.

Oslabené a málo elastické vazivo nedokáže udržet vnitřní orgány a ty se vzniklou mezerou vydouvají (to způsobuje povislé břicho nebo vydouvající se hřeben v oblasti pupíku, dobře viditelné to je v případě, když si lehnete na záda a zvednete nohy několik cm od země).

Co je příčinou diastázy?

  • V těhotenství příliš velký vnitřní tlak – když je plod příliš velký, při vícečetném těhotenství, při velkém množství plodové vody (polyhydramnion), při druhém a dalším těhotenství (pokud menší diastáza po prvním nebyla řešena).
  • Po porodu nesprávné namáhání přímých břišních svalů (nesprávně druhy cviků a sportů). Všechny cviky, při kterých se namáhají přímé břišní svaly, například sklapovačky, ale i některé druhy cviků jógy, pilates, tenis či golf. Proto po porodu raději necvičte jógu či pilates bez dohledu trenéra. Při tomto cvičení se přímé břišní svaly pouze zvětšují, ale nepřibližují se k sobě.
  • Nesprávné zvedání příliš těžkých břemen (to bohužel platí i pro vaše větší ratolesti).
  • Diastázou také často trpí novorozenci, není třeba se však znepokojovat, u nich se bere diastáza jako normální, mezera mezi oběma svaly se uzavře sama od sebe v průběhu růstu.
  • Velmi zřídka trpí diastázou i muži (příčinou je zvedání těžkých předmětů a nevhodné sportovní zatížení).

Hrozí při diastáze nějaké komplikace?

  • Po porodu kýla celého břicha (hernie).
  • Pruh v oblasti pupečníku.
  • Komplikace se mohou vyskytnout i v průběhu porodu, především při císařském řezu nebo si potíže můžete přivodit sama při nesprávném cvičení s již existující diastázou.

Jak se měří diastáza?

Rozestup přímých břišních svalů se měří počtem prstů. Lehnete si na záda, pokrčíte nohy, břicho povolíte (nestahujete) a pomalu zvednete hlavu. Při zvednutí hlavy se břišní svaly začnou stahovat a v tuto chvíli se snažte mezi svaly nahmatat otvor vsunutím určitého počtu prstů. Zkuste to víckrát po sobě, případně to vyzkoušejte i na partnerovi nebo kamarádce, která ještě nebyla těhotná, abyste viděla a cítila ten rozdíl. Rozestup svalů na 2–3 prsty se po porodu považuje za normální, je-li to více, je potřeba to řešit.

Ukázka měření diastázy

Léčba diastázy

Dobrá zpráva je, že diastázy je možné se zbavit kdykoliv, třeba i 20 let po porodu. Mírnou poporodní diastázu většinou ani není třeba řešit, protože vymizí sama od sebe (pokud nedojde k jejímu zbytnění například v důsledku zvýšené námahy nebo dalšího těhotenství). Při rozestupu břišních svalů na více než 2 prsty a zvětšeném břichu máte na výběr ze dvou možností.

Buď začnete se cvičením, které pomůže rozestup svalů zmenšit, nebo můžete podstoupit přímé sešití svalů (abdominoplastiku). Dříve, než se však rozhodnete pro některou ze dvou metod, vše si dokonale prostudujte a promyslete. Obě metody mají totiž své výhody i nevýhody.

Abdominoplastika je metoda dozajista rychlejší a účinnější, pokud však plánujete další těhotenství, nedoporučuje se. Počítat také musíte pochopitelně s bolestí a rovněž vás to bude něco stát – tuto operaci pojišťovna nehradí. Další nevýhodou je jizva, která po zákroku zůstane (i navzdory snaze lékařů může být celkem viditelná).

Při této operaci je zredukována mezera mezi přímými břišními svaly, odstraněna přebytečná kůže a také přemístěn pupík.

Cvičení sice není tak rychlé a vyžaduje hodně pevnou vůli, což spousta maminek vidí jako velkou nevýhodu, ale k vašemu tělu je cvičení rozhodně šetrnější. A jestli počítáte s dalším potomkem, je jednoznačně lepší volbou. A velké plus – nic vás to nestojí.

Čtěte také:

Vyzkoušet můžete tyto tři účinné cviky:

1. Sedněte si na židli s rovným opěradlem a spodní část zad k opěradlu přitiskněte. Položte si jednu ruku pod pupík a druhou nad pupík. Nadechněte se a při výdechu stáhněte břicho k páteři. Tento cvik provádějte několikrát denně, za jeden den je potřeba udělat 10 sérií po 100 opakováních (3 série ráno, 3 odpoledne a 4 večer). Cvik můžete také provádět v tureckém sedu na podlaze s přitisknutými zády ke stěně.

2. Zaujměte stejnou pozici jako při prvním cviku. S nádechem vystrčte co nejvíc břicho (klidně si při tomto pohybu počítejte od 1 do 5 – 5 značí bříško maximálně vypouklé) a s výdechem ho stáhněte zpět k páteři, ale pouze na číslo 2. Vydržte 30 vteřin a potom břicho stáhněte ještě o kousek víc, na číslo 1. Toto opakujte 5x po sobě a každý den udělejte 5 sérií.

3. Opět stejná pozice, ruce položte nad pupík a pod něj. Bříško s výdechem vystrčte na úroveň 4 a potom stáhněte na úroveň 2. Pracujte jen s břišními svaly, nenaklánějte se dopředu. Zapojeny musí být svaly horní i spodní. Každý den udělejte 5 sérií po 100 opakováních. Po týdnu cvičení zkuste vystrkovat a stahovat bříško na úroveň 2 a 1.

Na další cviky se můžete podívat ve videu:

Co je dobré ještě vědět?

Vhodný je i stahující pás, se kterým můžete případně i cvičit nebo pomáhá si břicho zabandážovat. Zamezíte tím zvedání a rozšiřování diastázy během namáhavých každodenních činností. Je ale důležité vědět, že pouze pás bez pravidelného cvičení vás pokročilé diastázy nezbaví.

Při každém cvičení buďte velmi opatrná, abyste si naopak ještě nepřitížila. Není potřeba dodržet všechny dostupné cviky, vyberte si jen několik, které vám budou sympatické a příjemné. A hlavně se ujistěte, že je provádíte správně.

Posilujte a zpevňujte také pánevní dno (Kegelovy cviky).

Snažte se upravit svůj jídelníček, vynechte sladkosti a snažte se vrátit na svou původní váhu před otěhotněním.

Také správně vstávejte z postele. Z polohy na zádech se nejprve překulte na bok, zvedněte se na lokty, spusťte nohy z postele a až potom se rukama zvedněte do sedu. Nebudete tak zbytečně napínat břišní svaly.

Ohlídejte si také, že správně zvedáte břemena. Neohýbejte se do předklonu s rovnýma nohama, ale poklekněte nebo jděte do dřepu a břemeno pomalu zvedněte.

2.2.2024 4:34 | autor: Petra Frajová | zdroj: Článek byl konzultován s fyzioterapeuty.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist