Jak poznat první pohyby miminka v bříšku

Chvíle, kdy ucítíme první pohyby, je kouzelná. Co nám ale pohyby miminka říkají? Jak časté a intenzivní mají být? Kdy je lepší navštívit gynekologa?

pohyby-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

První pohyby

První pohyby plodu je možné pozorovat na ultrazvuku již kolem sedmého týdne těhotenství, ale nastávající maminky obvykle začínají první kopání miminka v bříšku vnímat v období kolem 20. – 22. týdne těhotenství (vícerodičky mohou první pohyby miminka zaznamenat i o něco dříve).

První pohyby popisují ženy obvykle jako bublání, vlnění nebo poněkud poeticky jako doteky motýlích křídel. Ve skutečnosti nejsou tyto projevy aktivity miminka příliš odlišné od rozbouřenější střevní peristaltiky (a alespoň na úplném počátku není vždy snadné rozlišit pohyby miminka od trávicích procesů v břiše).

Změna pohybů během těhotenství

Jak plod roste, intenzita pohybů se zvyšuje, až dojde na klasické a s ničím nezaměnitelné kopání, které vzniká dotekem končetin na děložní stěnu.

Nejintenzivněji žena pociťuje pohyby mezi 24. – 34. týdnem těhotenství. Později už plod v děloze nemá tolik prostoru, a proto je úplně normální, že jsou jeho pohyby méně zřetelné nebo se změní jejich charakteristika (třeba z kopání na převalování nebo „vlnobití“).

Jak často?

Budoucí maminky se ptají, jak často by měly pohyby svého miminka vnímat. Každé miminko je jiné a platí to i o těch nenarozených. U plodu se během dne střídají období klidu a aktivity, které trvají v průměru zhruba 20 – 40 minut.

Plod reaguje na různé podněty jako třeba na zvuky zvenčí, na fyzickou aktivitu matky a částečně také na množství cukru v těle matky. Ženy obvykle nejintenzivněji pociťují pohyby plodu po probuzení, po obědě a večer. Nastávající maminka tak brzy vypozoruje „denní režim“ svého miminka.

Necítím pohyby

Příčina vymizení pohybů může být různá. Někdy vnímání pohybů brání placenta umístěná na přední stěně nebo větší množství plodové vody v děloze.

Jindy však důvody, proč žena přestane cítit pohyby miminka, můžou být mnohem závažnější. Vymizení pohybů může poukazovat na špatné zásobení plodu kyslíkem, na nedostatečně vyživovaný plod či v nejhorším případě dokonce na úmrtí plodu v děloze.

Příliš mnoho pohybů

Těhotné ženy se většinou strachují, pokud se miminko hýbe málo. Ale pokud je pohybů příliš nebo pokud se náhle zvýší jejich obvyklá intenzita, je rovněž třeba zpozornět. Zvýšenou aktivitu pohybů plodu můžeme zaznamenat, když je plod nedostatečně zásoben kyslíkem (akutní hypoxie). Plod reaguje křečovitými bouřlivými pohyby stejně jako při malém množství plodové vody v děloze.

Čtěte také

Jak sledovat pohyby

Přibližně od 28. týdne těhotenství by už pohyby plodu měly být jasně rozpoznatelné a zřetelné. Neexistuje žádná předepsaná norma, kterou by miminko mělo splnit, ale pro přibližnou představu, zda se mu v bříšku dobře daří, můžeme brát jako informační hodnotu deset pohybových epizod za dvě hodiny.

Nesleduje se intenzita pohybů, jelikož ta může být ovlivněna mnoha faktory, třeba množstvím plodové vody, umístěním placenty, polohou plodu v děloze a dalšími. Počítá se každý projev miminka, tedy nejen kopání, ale třeba i záškuby, převalování se či zašimrání.

Vhodné je počítat pohyby miminka každý den zhruba ve stejnou dobu, třeba večer, kdy obvykle žena vnímá pohyby nejlépe, neboť je v klidu a může se soustředit na svoje pocity.

Pravidelné sledování pohybů miminka nemusí být jen nutnou rutinou, ale i možností, jak spolu s nenarozeným miminkem strávit příjemnou chvilku, jak potvrzuje Martina, maminka dnes již dvou holčiček.

„Ve druhém těhotenství jsem měla přes den sotva čas vnímat, že mi v bříšku roste nový život,“ svěřuje se. „Starší dcerce ještě nebyly ani dva roky, a protože byla vždycky dost aktivní, měla jsem co dělat, abych s rostoucím břichem zvládala ji i domácnost.

Večerní počítání pohybů miminka bylo vlastně pro mě jedinou příležitostí, jak vnímat všechny ty drobné nuance pohybů – od příjemného lechtání pod žebry až po kopance, co mi dělaly boule na břiše. Vždycky jsem se na to pravidelné sledování moc těšila, brala jsem to jako okamžik, kdy můžu být po celém dni konečně soustředěná jen na očekávané miminko.“

Jak povzbudit pohyby

Pokud se vám zdá, že se miminko hýbe málo, zkuste si lehnout na levý bok – v této poloze bývají miminka aktivnější. Rozhýbat miminko může i vaše vlastní fyzická aktivita (můžete se zkusit třeba projít) nebo zásilka sacharidů – můžete tedy vypít sklenku džusu nebo jiného sladkého nápoje či sníst kousek čokolády.

Jak vypadají pohyby miminka na ultrazvuku

Při pravidelných ultrazvukových vyšetřeních můžete sledovat také pohyby miminka. Pro lepší představu se podívejte na záznam UTZ vyšetření, které proběhlo zhruba v době, kdy maminka poprvé pocítila pohyby miminka.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud těhotná žena vůbec necítí pohyby miminka nebo pokud jejich četnost klesla pod deset epizod za dvě hodiny (a nepomohly ani výše uvedené způsoby na povzbuzení pohybů miminka), je vhodné neprodleně kontaktovat lékaře. Se svým ošetřujícím gynekologem nebo porodní asistentkou zkonzultujte všechny nezvyklé odchylky v pohybech miminka.

12.4.2023 5:00 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist