40. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Na tento týden připadá termín porodu. Do svého termínu porodu se strefí asi jen 5 % maminek, porodit můžete dva týdny před či dva týdny po termínu. Miminko je již plně připraveno přijít na svět.

Vývoj vašeho miminka

Mezi lebečními kostmi jsou úzké švy. Vlákna nervových buněk ukončila větvení a dělení. Většina mázku už je pryč. Kostru tvoří 300 částí (kostra dospělého má pouze 202 kostí), některé z nich ještě srostou. Těhotenské hormony také způsobují zbytnění mléčných žláz u miminek jak ženského, tak mužského pohlaví. I zevní pohlavní orgány se mohou jevit větší. Tyto projevy krátce po porodu zmizí. Miminko je připraveno na nový život mimo dělohu, je vybaveno asi 70 různými reflexy. Při porodu se odloupne i placenta, poté, co se novorozenec poprvé nadechne, dotepe i pupečník. Dýchání spustí také změny ve funkci srdce a tepen. Vaše miminko od temene po zadeček měří asi 37–38 cm, ale jeho celková délka je přibližně 48–50 cm.

Co se děje s vámi?

S narůstajícími obavami před porodem se také stupňuje jeho očekávání – těhotenství je již pro vás dlouhé, hemeroidy, nespavost či bolesti zad vám znepříjemňují život na každém kroku. Průměrně přiberou ženy v těhotenství do 15 kilogramů, není však žádnou výjimkou i váhový přírůstek okolo 25 kilogramů.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Opět vás čeká vyšetření v prenatální poradně plus kardiotokografický záznam ozev plodu. Pokud budete přenášet, podstoupíte v příštím týdnu minimálně 2x týdně vyšetření v prenatální poradně toho zařízení, kde budete rodit. Zde vám udělají kardiotokografický záznam ozev plodu, eventuálně další vyšetření zaměřená na zhodnocení stavu miminka. Obvykle po ukončeném 41. týdnu těhotenství je těhotná žena objednána k vyvolání porodu, rozhodně by neměla přenášet přes 42. týden těhotenství, protože s přibývajícím stářím těhotenství klesá funkce placentární jednotky. Přečtěte si tipy, jak bezpečně vyvolat porod.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Po porodu vás čeká opět perné období – šestinedělí. Vykašlete se na úklid nebo vaření a poproste svoji maminku, kamarádku nebo sousedku, aby vám s těmito záležitostmi pomohla. Úplně nejdůležitější pro vás bude se dobře rozkojit a společně s miminkem si zvyknout na nové rituály a na to, že nyní už jste tři.

Táta je v tom taky: Už máte jasno, zda u porodu budete, nebo ne. Psychicky se připravte na to, že po nějakou dobu nebudete středem vesmíru – mateřský pud přirozeně zařídí, že se máma bude soustředit jen na novorozeného človíčka. Dva až tři dny po porodu se u ní může navíc projevit poporodní deprese. Ale hlavu vzhůru, čeká vás nejkrásnější období, protože miminko vám všechnu vaši starost a námahu bohatě vrátí. Jen počkejte, až se na vás poprvé usměje.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

@Stela : Může být jak na břišní stěně, tak vzadu. obojí je normální.:) Blbé je, když je praevia dole (vcestná), jako jsem měla já. Teď ji mám kousek od močového měchýře, nic moc, ale jdu rodit normálně. Takže žádný stres :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

dobrý den, příjde mi to nebo se pletu, že na obrázku by měla být normálně placenta vzadu nahoře.. tzn.u páteře.., nikoli tedy nahoře v břiše?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den,tohoto týdne jsem se už nedočkala.Maličká se nám narodila v pátek 29.10.2010 s váhou 3700g a 50cm.Máme z ní jen samou radost.Celému kolektivu Babyvebu chci poděkovat za průvod celím těhotenstvím.levandulová

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené