Mám po porodu sníst placentu?

VÁŠ DOTAZ Dobrý den, někde jsem četla, že se po porodu doporučuje sníst placentu. Prý je to velmi zdravé a mnohé přírodní národy to tak dělají. Je na tom něco pravdy? Přijde mi to docela nechutné, ale to je ostatně mnoho prospěšných věcí. Děkuji za odpověď. Alice K.
foto: istock.com

Redakce Babywebu odpovídá:

Máte pravdu, že v civilizované kultuře je představa pojídání placenty považována spíše za nechutnou záležitost, nicméně i zde se tento rituál začíná rozmáhat, zvláště u lidí, kteří po vzoru tradičních národů věří, že placenta patří k rituálu zrození.

Pokud odhlédneme od faktu, že placenta byla součást matčina těla, není na jejím složení nic špatného či nechutného. Jedná se přímo o výživovou bombu: obsahuje značné množství proteinů, vitamin E a B6, železo a také hormon oxytocin známý jako hormon štěstí. Tyto látky mají pozitivní vliv na fyzickou rekonvalescenci ženy po porodu, podporují a zvyšují tvorbu mléka. Krom toho jsou výbornou prevencí poporodní deprese a výkyvu nálad, tedy účinným prostředkem proti poporodní depresi.

Léčivých účinků placenty jsou si vědomé mnohé přírodní národy, například staří Egypťané věřili v dualitu duší, přičemž jedna z nich sídlila právě v placentě. Podobně i kmeny Ibo v Nigérii a Ghaně považují placentu za dvojče dítěte a pořádají pro ni plnohodnotný pohřební obřad. Navahové pohřbívají placentu do posvátné půdy spolu s náčiním, které symbolizuje povolání, které by mělo dítě v budoucnu vykonávat. Podobně to dělají i na Filipínách. Tradiční čínská medicína věří, že placenta je léčivý orgán prodchnutý aurou mystické síly natolik, že se v Číně rozvinul velký černý trh obchodu s placentami, které jsou servírovány v restauracích coby speciální menu.

Na internetu najdete velké množství receptů na přípravu placenty. Můžete si připravit steak nebo koktejl. Ale z lékařského hlediska se zatím nedoporučuje dávat si placentu k večeři, dokud nebudou účinky konzumace důkladně prozkoumány. Nicméně bychom tento zvyk měli respektovat u národů, u nichž je to kulturní tradice.

Čtěte také:

Alternativou ke steaku z placenty může být ve Velké Británii stále více populární usušení placenty a její následné plnění do kapslí, které maminka po porodu užívá. Receptura vychází ze staré čínské medicíny a jsou nabízeny dvě metody zpracování placenty (Placenta Encapsulation) – usušení nebo uvaření a následné usušení, v obou případech je pak placenta rozdrcena a naplněna do kapslí podobných vitaminovým. K mamince se produkt dostane zpravidla dva dny po porodu.

V našich končinách může být problémem si vůbec placentu po porodu přinést domů, protože při podání této žádosti se nemocnice většinou odvolávají na zákon o biologickém odpadu. Pokud se vám to ale povede, můžete ukončit své těhotenství a poděkovat svému tělu symbolickým obřadem, při němž placentu pohřbíte a vysadíte nad ní strom.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Jireach
Jireach

Vím, že je placenta velmi zdravá, ale to , abych ji snědla to mi připadá jako kanibalství. Dokážu si představit ji darovat lékařství ;-)

Obrázek uživatele Pepino
Pepino

Nechutné, to si vůbec nedovedu představit ....

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A co třeba amputovanou nohu nebo vyoperovanou ledvinu? :-) Z těla může odpadnout leccos, co je poživatelné, ale že bych to zrovna musela jíst.... všechny živiny a vitamíny obsažené v placent se dají získat i z jiných zdrojů.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené