Těhotenské obtíže před porodem

Ke konci těhotenství se objevují specifické potíže jako jsou potíže s dechem, chozením na záchod nebo problémy se spánkem. Také bolesti zad či kyčlí, oteklé kotníky nebo častá únava trápí mnoho těhotných. Co je příčinou předporodního trápení a jaké jsou možnosti jeho zmírnění nebo dokonce odstranění?
foto: istock.com

Potíže s dechem

Je to zaviněno velkým objemem dělohy, která omezuje pohyb bránice, stoupá také spotřeba kyslíku, který kromě matky potřebuje i plod. Problémy častěji trápí těhotné s velkým bříškem (při vícečetném těhotenství, větším množství plodové vody).

Dušnost vymizí, když namáhavý pohyb přerušíte a začnete zhluboka dýchat. Nadále byste se měla podobné námahy vyvarovat. Potíže s dechem se mohou objevit i při chudokrevnosti, proto je lepší se poradit s lékařem.

Zácpa

V těhotenství se méně tvoří hormon motilin, pohyblivost trávicího systému je proto snížena. Z tráveniny, která se tak ve střevě zdrží déle, se vstřebá více vody, a to vede k tvorbě tužší stolice, zácpě a obtížnému vyprazdňování. Za to vše může tvorba hormonu progesteronu během těhotenství.

Od zácpy může odpomoci pití většího množství tekutin, je dobré jíst potravu se zvýšeným obsahem vlákniny, jako je ovoce a zelenina. Pomoci by též mohly fíky a sušené švestky. Bez porady s lékařem není vhodné používat projímadla.

Křeče

Křeče v nohou mohou vznikat z různých důvodů. Je to například nedostatkem hořčíku (magnézia) v těle. Váš gynekolog vám může magnézium předepsat a poradit s dávkováním, hořčík lze koupit i jako doplněk stravy v lékárně, zvýšené množství hořčíku je také v minerální vodě Magnesia.

I křečové žíly a městnání krve v dolních končetinách mohou doprovázet křeče. Pak je dobré občas si během dne nohami zacvičit (vsedě s nohami nataženými před sebe střídavě propínat a ohýbat špičky), ráno a večer si střídavě oplachovat nohy studenou a teplou vodou a masírovat je.

Krvácení z dásní

Vlivem kolísání hladin hormonů dochází v těhotenství ke změnám parodontu (tkání v okolí zubu, které upevňují zuby v lůžku). Už v druhém měsíci těhotenství se může objevit zánět dásní (gingivitis gravidarum), který je nejúpornější kolem osmého měsíce. Ke krvácení dochází právě ze zanícených dásní. Problémy jsou výraznější u maminek diabetiček.

V těhotenství by měla být dodržována pravidelná péče o zuby a ústní dutinu, aby byly potíže se zuby i dásněmi co nejmenší. Každá žena by měla absolvovat dvě preventivní prohlídky u zubního lékaře v průběhu těhotenství.

Hemoroidy

Hemoroidy jsou obdobou křečových žil. Je to rozšíření a přeplnění žilní pleteně okolo řitního otvoru. Příčinou jsou změny napětí cévní stěny v těhotenství a útlak dolní duté žíly zvětšenou dělohou.

Hemoroidy mohou při zvýšení nitrobřišního tlaku vyhřezávat v podobě zarudlého slizničního útvaru. Výhřez je třeba zasunout zpět, nejlépe pomocí sterilní navlhčené gázy krouživými pohyby a mírným tlakem. Výhřezu lze předcházet: stolice by měla být vláčná (dostatečný příjem tekutin, ovoce a zeleniny), těhotná by neměla zvedat těžká břemena a měla by se chránit před nachlazením, protože při kašli se zvyšuje tlak v břiše.

Časté močení

První znatelné změny se objevují okolo 4. měsíce těhotenství. Zvětšující se děloha utlačuje močový měchýř. Zároveň dochází k překrvení močového měchýře a k zesílení jeho stěn, tlak v měchýři se zvyšuje až dvakrát, což vede k častějšímu močení. Je to normální stav, proti kterému není třeba nic podnikat, po porodu se vše upraví.

Neudržení moči

Ke konci těhotenství, kdy rostoucí děloha zvyšuje tlak v močovém měchýři, při smíchu, kašli, zvedání těžkých předmětů, apod. – to tlak ještě stoupá – se stává, že budoucí maminka neudrží moč. Tlak měchýře působí proti často oslabeným svalů pánevního dna, a tak dochází k úniku moči. Předcházet tomu lze posilováním pánevního dna, například cvičením přerušovaného močení. Inkontinence ženy trápí i po porodu.

Čtěte také:

Křečové žíly (rozšířené úseky žil, které se plní krví)

V těhotenství se mohou projevit nebo zvýraznit problémy s křečovými žilami (varixy). Vlivem hormonu progesteronu se mění napětí žilní stěny, zvětšující se děloha tlačí na dolní dutou žílu, která odvádí krev z dolních končetin. Krev se hromadí v nohou, podkožní žíly se rozšiřují a vznikají tak křečové žíly – varixy.

Těhotné by se měly vyvarovat dlouhého stání a odpočívat by měly s nohami ve vyvýšené poloze. Dobré je nosit těhotenské punčocháče. Vhodná je i šetrná masáž končetin, ovšem ne v místech, kde už jsou křečové žíly.

Oteklé kotníky

Tělo těhotné zadržuje více vody díky zvýšené produkci antidiuretického hormonu (ADH), který ovlivňuje funkci ledvin. Zároveň rostoucí děloha utlačuje dolní dutou žílu, kterou odtéká krev z dolních končetin. To vše způsobuje vznik otoků kolem kotníků.

Pokud se otoky rozšiřují na další části těla, může se jednat o závažný stav, a je nutné vyhledat lékaře.

Únava

Zvýšená únava je průvodním jevem těhotenství. Je více vyplavován hormon progesteron, který má mj. zklidňující účinky, tělo matky také potřebuje více živin a energie pro vývoj plodu. Pocitům větší únavy je dobré předcházet častějším odpočinkem během dne. Odpočívat můžete vsedě i vleže, nejlépe s vyvýšenými dolními končetinami.

Spánek

Během normálně probíhajícího těhotenství se problémy se spánkem dostavují především v prvním a třetím trimestru. Potřeba spánku se zvyšuje na 8 hodin denně, podle možností je dobré spát alespoň jednu hodinu i během dne. Denní spánek by ale neměl narušit večerní usínání.

V první třetině těhotenství, kdy si tělo zvyká na nový stav a hormonální změny, se můžete cítit častěji unavená. Někdy se dostavují psychické změny a častější stavy úzkosti, které naopak mohou vést k nespavosti. Potíže prvního trimestru mizí po třetím měsíci těhotenství. 

Nejméně problémů se spánkem se objevuje ve druhém trimestru. Budit vás mohou například pohyby plodu.

V třetím trimestru se bříško zvětšuje tak, že už je obtížné hledat pohodlnou polohu ke spánku. Zároveň je toto období často bohaté na sny, ve kterých se mohou promítat nejrůznější obavy z těhotenství, porodu, či nastávajícího mateřství. Také se mohou dostavit nepříjemné křeče nohou.

Od poloviny těhotenství je dobré nespat v poloze na zádech, zvětšující se děloha totiž utlačuje dolní dutou žílu, navíc se může objevit nevolnost. Ani poloha na břiše není vhodná, zbývá tedy spát na boku.

Před usnutím vás může zklidnit čaj z kořene kozlíku lékařského nebo z listu meduňky lékařské, vhodný je také čaj ze stejných dílů kozlíku, meduňky a máty peprné. Usínání si můžete zpříjemnit i uklidňujícími aromatickými oleji.

Pokud výše uvedené rady nezabírají a spánek není kvalitní, lékař vám může předepsat slabé léky na spaní.

Bolest zad a kyčlí

Bolesti především dolní části zad a kyčlí jsou spojeny s narůstající hmotností těhotné a rozvolněním kloubních vazů vlivem hormonů, často jsou na vině i oslabené břišní a zádové svaly. K bolestem přispívá také dlouhé stání, spaní na příliš měkké matraci a zdvihání těžkých břemen v posledních týdnech těhotenství.

Bránit se bolestem lze pomocí cviků posilujících bederní svaly. Nedoporučuje se zvedat těžší předměty (pokud je to nezbytné, pak byste se k břemenu neměla předklánět, ale zdvihat jej pokrčením a natažením kolen, s narovnanými zády). Dále je důležitý.dobrý spánek na rovné matraci a správné držení těla, při kterém by měla být krční páteř v jedné přímce se zbytkem páteře. Vstávat by měla budoucí maminka přes otočení na bok.

Dno pánevní 

Dno pánevní je tvořeno svaly, které jsou rozepjaty mezi stěnami pánve a obemykají konečník, pochvu a močovou trubici. Dno pánevní je zvýšeně zatěžováno během těhotenství, největší zátěž ale představuje samotný porod, respektive průchod miminka porodními cestami. Narušení a oslabení dna může vést k rozvoji inkontinence (průnik moči), výhřezu dělohy, zhoršenému cítění pohlavního styku. Posílit dno pánevní můžete různými cviky, například Kegelovými.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 18
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, já již mám za sebou předporodní kurz formou videí a jsem velice spokojena, jelikož jsem věděla, co mě čeká v porodnici,co pak může i nastat po porodu jak v manželství, tak ve všem okolo a hlavně jsem si byla jistější a klidnější. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, maminky objevila jsem něco úžasného a to předporodní kurz, kde jsem si zakoupila předporodní kurz formou videí, tak že si ho mohu pustit kdykoliv mě napadne a to v klídečku svého domova. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nazdárek jé toto je úžasný kurz, také jsem si s ním prošla a můžu se k němu kdykoliv vrátit. Teď plánujeme druhé miminko a už se moc těším, až si zase projdu videa s Majkou, pro připomenutí. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj co se týká předporodního kurzu mám již výbráno a už se moc těším na to jak ho budu v klídečku pouštět doma v křesílku. Jelikož jsem se na stránkách toho předporodního kurzu informovala, že mi mohou fakturu vystavit buď na cvičení nebo na předporodní kurz záleží, co mi proplatí. Mají tu jak lekci na cvičení, tak i na všechnu přípravu do porodnice a také potom, co bude.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahojky maminky mám skvělou zprávu, mám za sebou předporodní kurz formou videí a jsem z něho adšená Majka, co toto vymyslela, opravdu myslela na všechno!! Vše co jsem potřebovala tak jsem se dozvěděla formou videí a k čemukoliv se můžu vrátit. A je tu i video se cvičením. A můžete se domluvit s Májkou, jestli to chcete napsat na cvičení nebo na předporodní kurz, aby to proplatila pojišťovna.

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nazdárek právě jsem při hledání předporodního kurzu narazila na www.porodbezobav.cz a stránky mě zaujali, nedokážu si představit jak to funguje. Máte s tímto kurzem nějaké zkušenosti? A proplácí tento kurz i pojišťovna? A můžu se vracet zpět k videu? Bylo by skvělé si projít předporodní kurz pomocí videí a nemuset nikam dojíždět. A je to předváděno na živém miminku.

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, kde by jste mi doporučovali podstoupit předporodní kurz? Už jsem v 7 měsíci a začínám mít strach z porodnice, chtěla bych být pořádně připravená, jsem totiž prvorodička a už se moc na miminko těším! Nemůžu se dočkat až budu držret moje zlatíčko v náručí!

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj jsem moc ráda, že jsem narazila na tuto diskuzi a dokážete mi tu poradit. Tento kurz mě určitě také zaujal, určitě je super pozitivum už jenom to, když člověk se nemusí nikdě štvát s bříškem a může si vše popřípadě přerát, pokud něco nestihne zaznamenat na kurzu. Už jsem se koukala na stránky, jak je to vlbec s pojišťovnou proplácí to?

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

ahojky tak jsem se také rozhoupala a zakoupila jsem si online kurz formou videí a to www.porodbezobav.cz má to tu skvěle udělané opravdu mě to oslovilo a jsem za to moc ráda, že jsem se do toho dala, je tu vše ukázáno krok po kroku a jak bych se měla chovat a co vše je pro to potřeba. Nejvíce se mi líbí to, že si to můžu pustit v klidu pustit doma a nemusela jsem nikam jet.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den měla bych prosbu, narazila jsem na internetu na předporodní kurz a to www.porodbezobav.cz a chtějí tu po mě e-mail a tak jsme se chtěla zeptat, jestli už jste se někdo zvás tam proklikal a víte co tento kurz obnáší? A co od něho mám očekávat, jako nápad je to luxusní, ale budu moc vděčná za poskytnutí rady.

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, ráda bych se poinformovala,nevíte jestli proplácí pojišťovna předporodní kurzy? Dostala jsem od známé úžasné doporučení na předporodní kurz pomocí videí a měla bych o něj zájem, dokonce jsem i viděla video a je naprosto skvělá, co se týká pomoci jak si ulevit, nebo co by mě mělo čekat v porodnici.

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, za sebe rozhodně doporučuji předporodní kurz, mě ho i pojišťovna proplatila. A vše co jsem potřebovala, tak jsem se dozvěděla a i při druhém porodu jsem čerpala z videí kurzu, je to super , jak je to online, tak si to mohu kdykoliv otevřít a pustit si to! Opravdu k nezaplacení!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den chtěla bych se zeptat, máte tu někdo z Vás zkušenosti s předporodním kurzem? někde kdeby mi ukázeli, co v jakých situacích bych měla dělat? A co mám dělat, když si potřebuju ulevit, nebo jestli je dobré cvičení a jak cvičit?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mne naopak prerusovane mocenie radili, aj gynekologicka, aj obvodak .. tych cvikov je strasne vela, mate teda nejake overene?

Mě pomohlo cvičení s takovým nafukovacím balonkem, který zavedeš a pak jen stahuješ svaly. Postupem času při cvičení nafoukáváš balonek víc a víc - tím se rozšiří porodní cesty a posílí svaly pánevního dna. Navíc se hodí i na cvičení po porodu. Pokud u vás v rodině trpí ženy inkontinencí je to dobrá prevence. Moje mamka i sestra ji trpí, já naštěstí ne.

Obrázek uživatele JTinacz
JTinacz

Mne naopak prerusovane mocenie radili, aj gynekologicka, aj obvodak .. tych cvik, ov je strasne vela, mate teda nejake overene? 

Na internetu toho najdeš hodně, já ti mohu určitě doporučit DVD od Moliklubu (http://moliklub.cz/home-cz/dvd-s-cviky-pro-posileni-svalu-panevniho-dna), pošlou ti ho zdarma i se vzorkama inkont. vložek, pokud potřebuješ vyzkoušet.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mne naopak prerusovane mocenie radili, aj gynekologicka, aj obvodak .. tych cvikov je strasne vela, mate teda nejake overene?

Obrázek uživatele JTinacz
JTinacz

@Sára Slunečnice

Máte pravdu, přerušování močení mi doktorka také nedoporučila. Posilovat pánevní dno se dá různými cviky, hodně je toho na internetu, dá se i objedat, já mám DVD od Moliklub.cz, posílají zdarma i vzorky inkontinentních vložek, takže si to člověk může "osahat". Tak jako tak - ať už vložky na inkontinenci budou maminky před či po porodu potřebovat nebo ne, nejdůležitější je fakt cvičit před porodem i po porodu a pravidelně. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Bohužel, zde uvedený trénink pánevního dna přerušovaným močením je vyloženě škodlivý. Podporuje vznik zánětu močových cest a ledvin.

Jedná se o zastaralý přístup k posilování pánevního dne. 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené