Mateřská, rodičovská – nejčastější dotazy

Jsem na rodičovské dovolené, která mi v říjnu skončí. Pak se půjdu přihlásit na úřad práce, protože pracovní poměr mi skončil po uplynutí smlouvy na dobu určitou a nebyla mi prodloužena. Chtěli bychom druhé miminko. Na jaké dávky budu mít nárok? Iva

Vzhledem k tomu, že nejste v pracovním poměru a budete se muset přihlásit na úřadu práce, pak nejste nemocensky pojištěna a budete tudíž pobírat rodičovský příspěvek od data narození dítěte ve 4-leté variantě, tedy 7 600 Kč do 21 měsíců a pak 3 800 Kč do 4let věku dítěte.

Mám dvouletou holčičku a chtěla bych ještě dítě. Slyšela jsem, že když půjdu z mateřské rovnou na další mateřskou, tak tu dostanu rovnou na čtyři roky. Je to pravda?
Pokud máte v běhu pracovní poměr (jste pouze na rodičovské dovolené), tak si ověřte, zda máte nárok na novou peněžitou pomoc v mateřství (půlroční mateřská).
Pokud na ni máte nárok, pak přerušíte původní rodičovský příspěvek, vyčerpáte PPM (peněžitou pomoc v mateřství) a pak budete moci volit i kratší dobu nového rodičovského příspěvku.
Pokud na PPM nebudete mít nárok (nejste v pracovním poměru), pak přecházíte z jednoho RP(rodičovského příspěvku) na druhý od měsíce, kdy se narodí dítě a to opravdu jen ve čtyřleté variantě.

V květnu jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a v červenci mám porodit své první dítě. Zaměstnavatel chce vědět, jak dlouho plánuji být doma. Původně jsem řekla tři roky. Je možné se se zaměstnavatelem domluvit a nastoupit už po dvou letech a pracovat na poloviční úvazek, ale přitom nepřijít o rodičovský příspěvek?
A pokud bych v průběhu těch tří let doma podruhé otěhotněla, je zaměstnavatel povinen mi stále držet pracovní místo?

Na Váš první dotaz odpovídám, že je možné po domluvě se zaměstnavatelem nastoupit třeba i na celý úvazek, ale abyste nepřišla o rodičovský příspěvek, musíte splňovat tuto podmínku: dítě do tří let nesmí navštěvovat jesle nebo MŠ mimo povolený rozsah tj. maximálně 5 kalendářních dní v měsíci. Do práce tedy můžete, ale musíte zajistit řádnou péči o dítě jinou zletilou osobou (otec, babička, chůva apod.). Rodičovský příspěvek není vázán na výši příjmů rodiče. 

Druhý dotaz je vázán na §47 zákoníku práce, ze kterého vyplývá, že zaměstnavatel zařadí zaměstnance po skončení čerpání rodičovské dovolené (RP a délku byste měla mít domluvenou) na jejich původní práci a pracoviště. Pokud bylo toto místo zrušeno, je zaměstnanec zařazen na práci dle pracovní smlouvy.
Otěhotníte-li a nastoupíte novou PPM do tří let věku jednoho dítěte, pak by měl zaměstnavatel dle jeho podmínek posuzovat držení pracovního místa jako novou skutečnost.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Ilča
Ilča

Dobrý den, je mi 26 a jsem studentka, platí pro mě tedy varianta 4 leté rodičovské dovolené s příspěvkem 7600 do 21 měsíců a poté 3800 do 4 let, rozumím tomu dobře? při druhém dítěti musím zvolit opět 4 letou dovolenou?

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené