Na co si dát pozor při výběru dětské autosedačky?

Naprosto základním předpokladem bezpečného cestování s dětmi autem je usazení potomků do kvalitní autosedačky. Podle zákona by v ní měly cestovat všechny děti mladší 12 let, které jsou menší než 150 cm, nebo váží méně než 36 kg. Na co se při výběru té nejvhodnější sedačky zaměřit?
foto: archiv redakce

Pravděpodobně nejdůležitějším údajem pro výběr sedačky je v první řadě orientačně věk dítěte, rozhodující je výška a váha dítěte. Pro zpřehlednění nabídky na trhu jsou autosedačky rozdělovány do čtyř kategorií právě podle váhy a výšky dítěte.

Na nákup sedačky určitě vyrazte i s dítětem a s autem, do kterého sedačku chcete umístit, jen tak budete mít jistotu, že bude sedačka s autem kompatibilní a že bude vašemu nejmenšímu pohodlná a cestování v ní ho bude bavit.

„Při výběru kvalitní autosedačky doporučujeme rodičům prostudovat si výsledky nezávislých bezpečnostních testů, které každoročně provádí například německý automotoklub ADAC,“ říká Jiří Bracháček, dovozce kojeneckého a dětského zboží ze společnosti Babystar.

„Tyto testy spolehlivě ukážou, které sedačky poskytují kvalitní ochranu, a které je lepší vůbec nekupovat. Navíc nehodnotí jenom samotné bezpečnostní parametry sedačky, ale například i to, jak snadno se s ní manipuluje či jak náročná je na údržbu, což jsou faktory, které rodiče při nákupu hodně zajímají,“ doplňuje Bracháček.

V Čechách výsledky bezpečnostních testů zveřejňuje nezávislá spotřebitelská organizace v magazínu dTest. Absolutním vítězem letošního hodnocení ADAC i dTestu je autosedačka Römer Baby-Safe Plus II SHR s ISOFIX základnou, která je určená pro děti do 15 měsíců věku či do 13 kg.

Na co se při výběru především zaměřit:

  • Aktuální výška a váha dítěte
  • Kompatibilita vybrané autosedačky s automobilem
  • Hodnocení autosedačky v bezpečnostních testech

Dělení sedaček dle váhové/věkové skupiny, pro kterou jsou určeny:

  • Autosedačka 0 - 13 kg (do 13 kg, od narození do cca 1 roku)                                 
  • Autosedačka 0 - 18 kg (0 až 18 kg, od narození do cca 4 let)                                      
  • Autosedačka 9 - 18 kg (9 až 18 kg, cca 1-4 roky)                                      
  • Autosedačka 15 - 36 kg (15 až 36 kg, od 4 let do cca 12 let anebo výšky 150 cm)                           
  • Autosedačka 9 - 36 kg  (od 9 do 36 kg, cca 1 rok – cca 12 let anebo výšky 150 cm)
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené