Neovuluji. Co to znamená?

VÁŠ DOTAZ Mám problémy s menstruací (bez hormonální antikoncepce nedostanu menstruaci). Lékařka mi sdělila, že mi nedozrávájí, a ani se mi neuvolňují vajíčka. Můžete mi to, prosím, podrobněji vysvětlit? Znamená to, že nebudu moci otěhotnět? Dá se to případně léčit? Anna
foto: istock.com

Odpovídá MUDr. Klára Křížová:

Příčin nedozrávání vajíček může být mnoho. Jistě by bylo vhodné provést základní endokrinologické vyšetření k vyloučení některých hormonálních poruch jako je zvýšený prolaktin, porucha štítné žlázy, předčasné ovariální selhání atd.

Častou příčinou anovulace (nedozrávání vajíček) je syndrom polycystických ovarií, což je hormonálně-metabolická porucha, která většinou dobře reaguje na tablety Clostilbegytu nebo laparoskopické ošetření vaječníků (drilling).

Vajíčka též nemusí růst při velké fyzické (sportovkyně) či psychické zátěži, nízké tělesné hmotnosti (mentální anorexie), při chronickém užívání některých léků atd.

Z výše uvedeného vyplývá, že je třeba nejprve odhalit příčinu nedozrávání vajíček a tu pak adekvátně léčit. Bylo by vhodné navštívit specializovanou poradnu pro neplodné či přímo centrum asistované reprodukce, kde by se vám dostalo dalších vyšetření a následně cílené léčby.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Chtěla bych tazatelku též uklidnit - já měla tu samou diagnozu, polycyst. vaj, neovulace, žádná menstruace - dali mi clostylbegyt, ten nezabral, ale objevila se sekrece z prsou - zvýšený prolaktin (důvodů může být asi mnoho, mě lékaři zbytečně vystrašili, že mám adenom, což se nepotvrdilo). Nakonec při prvním pokusu brát clostyl. zároveň s dostinexem (lék na snížení prolaktinu) jsem otěhotněla, teď jsem ve 35tt:-) Lékaři byli překvapení víc než já. Důležitá je podle mě hlavně psychika - takže nemyslet hned na nejhorší a věřit, že to dobře dopadne.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Měla jsem ten samý problém. Po 2 letech snažení o mimi, jsem zašla k doktorce, ta mi přišla na to, že neovuluji. Po užití Clostilbegytu, jsem ihned otěhotněla:-) Ani jsem nečekalal že to půjde tak rychle.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené