Kontrolní ultrazvuk ve třetím měsíci. Nadstandard?

První možnost zkontrolovat rostoucí miminko, zda se vyvíjí správně, je na konci třetího měsíce. Podrobná ultrazvuková kontrola je součástí takzvaného kombinovaného testu. Jde o poměrně novou možnost testování, není povinné a v současnosti není ani proplácené pojišťovnami. Co může test nabídnout budoucí mamince a stojí za to test podstoupit?
foto: istock.com

Kombinovaný test se u nás provádí teprve pár let. Proto není všude standardem a někde je za ním třeba cestovat do větších měst. Některé maminky se o něm dozvědí až pozdě a mrzí je, že o testu nevěděly dřív, protože by ho bývaly rády podstoupily. Některé maminky zase odradí, že si na test musí doplácet, a to ne zrovna malou částku.

Co znamená kombinovaný test?

Co přesně kombinovaný test obnáší a je vůbec třeba? Pro maminku znamená kombinovaný test vyšetření ultrazvukem a odběr krve. Test je zaměřený na závažné vrozené vady miminka a na nejčastější syndromy.

Miminko má v době testování zhruba devět centimetrů a základní struktury už jsou na ultrazvuku patrné. Citlivost kombinovaného testu je poměrně vysoká, ale stejně jako u jiných testů nemůže být stoprocentní. I tady se mohou objevit falešně negativní i falešně pozitivní výsledky.

Kdy a co se sleduje?

V desátém týdnu těhotenství je mamince odebrána krev, ze které v laboratoři změří hodnoty dvou látek. Jde o takzvané PAPP – A a free BetaHCG. Hladiny těchto látek by se měly v desátém týdnu pohybovat v určitém rozmezí. Hodnoty výrazně odlišné od tohoto normálu značí, že by s plodem nemuselo být vše v pořádku.

Ve dvanáctém týdnu těhotenství provede lékař ultrazvuk zaměřený na některé konkrétní míry a struktury v těle miminka. Měří se hlavně takzvané projasnění šíje (zkratka NT) a přítomnost nosní kosti plus další ukazatele. Vysoká hodnota NT a nepřítomnost nosní kosti ukazují na riziko Downova nebo jiných syndromů u miminka

Co znamená výsledek?

Ze všech zjištěných hodnot je pak spočítáno výsledné riziko postižení miminka. Dobrý výsledek znamená, že všechny sledované hodnoty jsou v normálu a riziko postižení miminka je minimální. Ve zprávě najdete například riziko Downova syndromu 1/25 000. Tedy úplně laicky řečeno, čím větší číslo za lomítkem, tím lépe. Dá se říct, že miminko je pravděpodobně úplně v pořádku z hlediska sledovaných vad a maminka může být klidná. I tak se ale doporučuje podstoupit další testy v dalším trimestru, protože jsou zaměřené také na jiné vady.

Co když vyjdou výsledky špatně?

Lékař zpozorní při riziku větším než 1/100. Tady už existuje vážnější podezření, že miminko může trpět nějakým syndromem. Ale pozor, jde prozatím jen o riziko, konkrétně 1/100 znamená jednoprocentní pravděpodobnost, že miminko syndrom opravdu má. Opatrnost je ale na místě, a proto lékař doporučí další vyšetření.

K ověření rizika, tedy zda je miminko zdravé nebo ne, je nutné získat tkáň miminka. V prvním trimestru je ale nevhodné odebírat plodovou vodu, miminko by po odběru mohlo trpět jejím nedostatkem, odebírají se proto choriové klky. To je vlastně vyvíjející se placenta a geneticky jsou choriové klky shodné s plodem. 

Čtěte také:

Odběr choriových klků

Až posud se jevil kombinovaný test jako úžasná varianta neoblíbeného tripple testu v raném stadiu těhotenství, ale teď se ukazuje i jedna jeho nevýhoda. Odběr choriových klků (jinak také CVS) je daleko náročnější oproti odběru plodové vody jak pro lékaře, tak pro pacientku. Odběr se provádí také přes břišní stěnu, ale je pro pacientku bolestivější a nepříjemnější než odběr plodové vody, mírně rizikovější je i pro plod. Takže při rozhodování, zda podstoupit kombinovaný test či ne, uvažte, zda byste v případě pozitivního výsledku podstoupila odběr choriových klků. Pokud ne, musela byste pak čekat ještě několik týdnů, než by bylo možné odebrat plodovou vodu. 

Místo odběru plodové vody stačí krevní test

Jak se objednat na kombinovaný test?

Na většinu pracovišť, kde se kombinovaný test provádí, budete potřebovat doporučení od gynekologa. V dnešní době vám doporučení nejspíš gynekolog sám vystaví a kombinovaný test vám nabídne, pokud ale ne, řekněte si o něj. Je třeba myslet na to, že objednací doby mohou být delší a test se musí provádět v přesně stanovených týdnech těhotenství, aby se zamezilo falešně pozitivním výsledkům.

Nejlepší je proto se o test zajímat hned v začátku těhotenství. Protože se jedná o novinku, není, jak už bylo řečeno, placený pojišťovnami, i když některé na něj přispívají. Cena testu se pohybuje na různých pracovištích přibližně kolem tisíce korun. Je třeba pamatovat i na fakt, že test by mělo provádět akreditované pracoviště, protože ultrazvuk obnáší spoustu složitého měření. 

Proč podstoupit kombinovaný test?

Hlavní přínos testů v prvním trimestru spočívá zejména v brzkém odhalení vážných vývojových vad miminka. Určitě velkou výhodou je jeho vysoká citlivost. Zejména kvůli ní jsou testy v prvním trimestru u maminek daleko oblíbenější.

Kombinovaný test by určitě měly zvážit všechny starší maminky, u kterých riziko vzniku vývojových vad u miminka roste. A rozhodně neocenitelným pomocníkem je pro rodiny, které vědí, že se u nich vyskytla nějaká vrozená vývojová vada, nebo v rodině hrozí výskyt nějaké vrozené choroby.

Co nejčasnější diagnostika jim může velmi vyjít vstříc, pomoci a nabídnout množství následných vyšetření. Ale jistě i každá maminka, která má ráda jistotu a chce mít vše pod kontrolou, bude kombinovaný test preferovat.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 9
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

http://www.abctehotenstvi.cz/txt/screening-i-trimestru-seznam-pracovist

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Specialisté, ověřte si, jestli i ten Váš je opravdový specialista. 

https://courses.fetalmedicine.com/lists/specialist

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

jj u Apolináře vím , taktéž my ho dělali zdarma :) 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

já jsem teď těhu a toto vysetreni jsem mela zcela zdarma a mam ČPZP. Tak nevim podle ceho to berou tedy ale ani u jednoho s deti jsem nic neplatila. Ikdyz je mozne ze to neplatim protoze dcera se mi udajne mela narodit s Downem vysla mi tak i plodova voda a narodila se uplne zdrava :) tak jestli proto

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak mě "klasický ultrazvuk" dělá doktorka taky zdarma, ale na vyšetření kvůli Downovu syndromu a dalším vývojovám vadám mě poslala na pracoviště Genetiky. Kde mi udělali ultrazvuk (i 3D:-)) a nabrali krev. Platila jsem 1000,-Kč a výsledky byli do 3 hodin. Já si tu tisícovku ráda zaplatila, pro tu jistotu, jak to s námy vypadá.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

http://cfm.gynpor.cz/

Objednala jsem se po telefonu, došla si pro žádanku na krev - odsud na Karlák a objednali mne na ultrazvuk. Výsledkem je jeden papír s výsledkem. Vyšetřovala mne moc milá paní poprdní asistentka.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

U Apolináře se dělá zadarmo. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Oni ho dělají zdarma když mají podezření na nějakou vadu ale když to vypadá že se děťátko vyvíjí tak jak má a maminka si ho stejně vyžádá tak si musí zaplatit... :) 

Obrázek uživatele Kamik
Kamik

Mam trošku faktický dotaz. Jak je možné, že tu píšete, že se screaning platí a mě ho 2 různí lékaři dělali zdarna (na pojišťovnu - mam VZP) a nikdo po mně ani jednou nechtěl ani korunu....?
Tak buď to jde nějak napsat, aby to pojišťovna uznala, nebo si ostatní mastí kapsu....

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené