Strie se neskryjí

Asi jen těžko budete hledat mezi svými kamarádkami jedinou, která se nemůže „pyšnit“ nějakou tou nepěknou jizvičkou nebo povislou kůží po předešlém těhotenství. Strie a povolená pokožka k poporodnímu období patří, ale zároveň je možné jejich vzniku předcházet. Poradíme vám jak.
foto: istock.com

„Po prvním miminku jsem neměla nikde na těle ani jizvičku, teď po druhém těhotenství mám popraskanou kůži hlavně na stehnech a bocích. A to jsem se mazala krémy o sto šest,“ svěřila se dvaatřicetiletá Bety.

Podobné problémy nejsou typické pouze pro těhotenství, ale v zásadě pro jakékoliv životní období, kdy člověk rychle přibere (popř. zhubne) na váze a tím pádem je pokožka nucena se rychle rozpínat nebo smršťovat. Velmi často vznikají strie v pubertě, a to u dívek i chlapců, u kulturistů (kteří mají obecně velké váhové výkyvy) nebo v přechodu. Platí, že čím je člověk starší, tím větší má šanci, že se strie objeví. Z jednoho prostého důvodu – pokožka s věkem ztrácí množství elastických vláken a chybí jí tak pružnost se natahovat a rozpínat.

Barva strií se mění

„Strie neboli pajizévky‘ jsou podlouhlé pruhy atrofické a zvrásněné kůže. Obvykle měří několik centimetrů a bývají od jednoho do deseti milimetrů široké. Při vzniku mají červenofialovou barvu a postupem času blednou,“ vysvětluje dermatoložka z Asklepionu MUDr. Kateřina Klauzová. „Přesný mechanizmus vzniku strií zůstává neobjasněn. Jsou výsledkem ztenčení a ztráty elasticity spodní vrstvy kůže a rozrušení svazků kolagenových a elastinových vláken. Důležitou roli hraje mechanické namáhání a estrogen. Nejčastěji vznikají strie v těhotenství a pubertě, dále při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, při užívání kortikosteroidů, anabolik a při rychlém zvyšování váhy.“

Každý odborník vám potvrdí, že mnohem snazší je striím předcházet (i když ani prevence není vždy 100%), než je následně odstraňovat. Vzhledem k tomu, že strie vznikají v podkoží, zatím neexistuje metoda, která by vás jich zbavila úplně.

Jak preventivně působit proti striím?

Jsou strie a povolená kůže po těhotenství dědičné?

 „Strie skutečně vznikají v těhotenství pouze u některých žen. Zjistilo se, že za to mohou biochemické rozdíly v jednotlivých typech kůže. U lidí se striemi je porušená schopnost kůže rychle vytvářet nebo opravovat pružná podkožní vlákna. Tato tendence může být dědičná, říká MUDr. Kateřina Klauzová. „V případě povolené kůže je situace obdobná. Roli hraje dědičnost, hladina hormonů, celkový stav těla, váhový přírůstek během těhotenství, užívání léků apod. Jeden z hlavních faktorů je věk, čím je těhotenství ve vyšším věku, tím je regenerační schopnost kůže menší.“

  • Dostatečně pít.
  • Pravidelně cvičit (zlepšíte tím prokrvení pokožky).
  • Především v těhotenství a prvních měsících po porodu pokožku dostatečně promazávat. Tím se myslí promazávání pokožky minimálně 2x denně kvalitními krémy proti striím. Důležité je také upozornit na to, že (nejen) bříško je nutné mazat, ještě než se začne zvětšovat, tedy od prvních měsíců těhotenství.
  • Občas si dopřát masáž, která opět zlepší kvalitní prokrvení pokožky.
  • Přibírat (i shazovat) kila postupně, ne skokově.

Na sluníčko zapomeňte

Ani ve chvíli, kdy již strie máte, není třeba házet flintu do žita. Jak již bylo zmíněno, strie časem vyblednou a budou tak méně patrné, některé mohou téměř vymizet. Tomu můžete snadno pomoci. Odborníci z oblasti kosmetologie radí především nevystavovat strie slunci a chovat se k nim k jako jakýmkoliv jiným jizvám. Tedy je pravidelně promazávat a masírovat. Opět najdete přímo speciální krémy a gely určené na strie, popř. můžete sáhnout po osvědčené měsíčkové masti s příměsí vepřového sádla.

Čtěte také:

Svěřte se do rukou odborníka

Pokud chcete, můžete vyzkoušet i spolehlivější, ale zároveň také finančně náročnější metody, jako je například zesvětlení strií biolampou nebo tzv. mikrodermobrazi. Jde o kosmetický zákrok za použití oxidu hlinitého, kdy se povrch kůže jemně zbrousí. „Já jsem měla po třetím těhotenství strií skutečně mnoho, a protože jsem se tím opravdu trápila, dal mi manžel jako dárek za porod syna vyhlazení strií laserem. Strie byly už po první aplikaci mnohem světlejší a časem se ještě trochu zatáhly, takže na některých místech nejsou vůbec vidět,“ říká pětatřicetiletá maminka Irena.

„Pokud převládá u strií červená nebo fialová barva, ošetřují se pulzními barvivovými lasery. Jsou-li již strie starší a mají bledou barvu, lze je ztenčit či zpevnit pomocí frakcionovaných laserů, radiofrekvence či ultrazvuku. Dobrého efektu lze docílit i při použití mikroneedelingu, některých typů chemického peelingu nebo zpevnění kůže pomocí mezonití,“ popisuje vhodné metody paní doktorka Klauzová.

Abdominoplastika udělá průvan v peněžence

Trápí-li vás kromě strií také povislá kůže na bříšku a nepomáhá ani cvičení, ani masáže ani stahovací prádlo, je možné jako poslední metodu zvolit plastickou operaci – v případě této partie tzv. abdominoplastiku. Jde o relativně velký zákrok, který stojí mezi 25 000–40 000 korunami, takže nejde o zrovna levnou záležitost. V některých případech je však možné, že tuto operaci uhradí zdravotní pojišťovna. Výsledek je trvalý, a pokud máte povolené kůže opravdu velký přebytek, stojí tato radikální cesta za zvážení. Počítejte však kromě finanční náročnosti i s dvouměsíční rekonvalescencí.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 13
Obrázek uživatele Efi
Efi

no vypadá to tak že uživatelka Baby je prodejcem Elasti-q, když tady má 8 příspěvku z 12 a jen píše o jednom a tom samém, stačí to napsat jednou né? 

Obrázek uživatele DašaMa
DašaMa

Proč by "uživatelka baby..." měla být placeným prodejcem? Já jsem taky vyzkoušela krém Elasti-Q když jsem otěhotněla na prevenci strií, pomohl mi, tak jsem ráda, když to někam můžu napsat a třeba tím i někomu pomoct.. Né všechno na internetu je reklama.. někdy to je i zkušenost...... 

Obrázek uživatele vendulka
vendulka

Uživatelka Baby je pravděpodobně placeným prodejcem výrobku Elasti-Q je to tak?????

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mě se na strie osvědčil krém Elasti-Q mazala jsem už před porodem a pak i po porodu a super.. navíc krásně voní :-) 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mě se na strie osvědčil krém Elasti-Q mazala jsem už před porodem a pak i po porodu a super.. navíc krásně voní :-) 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jsem velmi spokojená s krémem exclusive od elastiQ. Začala jsem jej používat hned po porudu, jelikož se mi udělalo pár strií (mysela jsem, že se mi vyhout, takže jsem se ničím nemazala :( ). Díky krému se mi krásně zatáhly a nejsou tak červenofialové. Opravdu mohu také doporučit.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mám také velmi dobrou zkušenost s ElastiQ krémem. Mám sklonyskoly ke striím a naštěstí se mi díky mazání vyhnuly.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Na vzniklé strie je určitě dobré si koupit nějaký krém či olej a mazat a mazat. Já kupuji exclusive od ElastiQ. Je to krém, který se dobře maže a masíruji 2x denně. Od té doby co používám tak se mi nové strie neudělaly a ty staré blednou a jsou hladké. Jinak taky jsem našla super článek ke striim....http://www.modrykonik.cz/blog/pr_clanek/article/pomoooc-nechci-mit-strie-tj7uqu/, takže doboje hoky !!! :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Určitě nestačí se "jen něčím mazat", důležitá je taky zdravější strava, ovoce, zelenina, na pití nejlépe čistá voda a čaje, ale kdo to vždy stoprocentně dodrží, já se o to aspoň snažím, proti striím mi taky zabírá střídání teplé a studené vody při sprchování a potom se mažu taky, teď mám oblíbený olej od firmy elastiq, jemně vodní, nemastí a na strie zabírá, určitě taky záleží v jakém rozsahuje je kdo má, ale mi je hezky "zneviditelnil" a má jen přírodní složení, rozdíl prostě vidím  :-)

 

Obrázek uživatele Kačí
Kačí

Celé těhotenství jsem se mazala úplně obyčejným mandlovým olejem a udělala se mi jedna jediná strie nad kyčlí.

A to mám geneticky strašně tenkou a citlivou pokožku, v pubertě se mi strií udělala spousta na bocích a na prsou, takže za mě žádné krémy, ale čistý přírodní olej.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

KDyž  po porodu zase hezky zhubnete, strie se časem zatáhnou. Pokud zůstanete vyžraným prasátkem, kůže zůstane napnutá, strie viditelné. Je to jednoduchá matematika. Vlastnosti kůže jsou dědičné a mazání je ovlivníjen velice povrchně. Nicméně by mě celkem zajímalo, jaký vliv to může mít na dítě, když se matka denně maže nějakým "krémíkem" ve velkém, krém se totiž vstřebává kůží až do krevního oběhu a dostává se tak až k dítěti. 

Když už má někdo potřebu mazat, tak by možná bylo lepší mazat nějakým čistým přírodním hypoalergenním olejem,aby k miminku šlo conejméně chemických sajrajtů. 

Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Mazala jsem poctivě od čtvrtého měsíce a pár se mi jich i tak udělalo na bocích. Tak jsem se po porodu pídila ještě po jiných přípravcích, které bych mohla při přístím těhotenství použít. Objevila jsem novinku od Bepanthenu - Bepanthen krém proti striím. Svým složením napomáhá tvorbě kolagenových a elastinových vláken v pokožce a předchází tak vzniku strií. Mám na něj dobré doporučení od kamarádky, která je teď těhotná a tak ho určitě při příštím těhotenství vyzkouším. S výrobky od Bepanthenu mám dobré zkušenosti. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

v těhotenství jsem se taky snažila hodně pít, cvičit a masírovat si bříško koupila jsem si v lékárně kde mi doporučili elasti-q olej na již vzniklé strie, tak jsem mazala, pár se jich sice udělalo, ale pěkně se zatáhly nejsou takové červené

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené