Autosedačky jsou už v Česku povinné, ale …

Od roku 2008 už musí mít každé dítě svou autosedačku a v autě už není možné vozit více dětí, než jaká je jeho povolená kapacita. Na českých silnicích tak přestaly platit dvě výjimky, které dosud legalizovaly přepravu dětí bez bezpečnostní autosedačky. Minulostí se staly i ranní rozvážky více dětí do škol a školek, kdy také platilo, že v takovém případě nemusejí mít sedačku. Nový zákon, resp. konec platnosti výjimek tak Českou republiku přiblížil k předpisům Evropské unie, ale například i Švýcarska. Tato alpská země je přitom společně s Norskem uváděna jako vzor bezpečnosti na silnicích. V přepočtu na tisíc obyvatel tam ročně zemře na následky havárie až třikrát méně lidí než u nás.

Nebezpečná výjimka

Na rozdíl od většiny západoevropských zemí však český zákon počítá i nadále se situacemi, kdy nebudou muset být děti v autosedačkách. Například když se na zadní sedadlo třetí autosedačka nevejde, může dítě (starší 3 let) cestovat bez sedačky jen připoutané bezpečnostním pásem. Pokud automobil nemá na zadních sedadlech bezpečnostní pásy, děti nemusejí mít ani pásy ani sedačku. Sedačka není povinná ani při přepravě taxíkem.

Pokud v autě cestují tři malé děti, připouští zákon jejich přepravu ve dvou autosedačkách s tím, že třetí dítě může být usazeno mezi nimi bez sedačky, jen upoutané bezpečnostním pásem. To však zahraniční odborníci považují za velice nebezpečné. Geometrie bezpečnostního pásu je totiž dimenzována pro dospělé osoby.

U dětí je možné vést správně bezpečnostní pás v oblasti břicha a krku pouze při použití zvýšeného sedáku nebo zvýšeného sedáku s opěrkou zad/hlavy. Když je malé dítě upoutáno jen klasickým bezpečnostním pásem, může v případě kolize hrozit vážné zranění, jak uvádějí například odborníci ze švýcarského autoklubu TCS. „Je-li dítě upoutané jen bezpečnostním pásem, hrozí při nárazu poranění břicha a páteře“, tvrdí odborníci z německého autoklubu ADAC.

Jak vozit bezpečně tři děti?

Nabízejí se dvě řešení:

  1. Pokud velikost auta neumožňuje umístění třech autosedaček na zadní sedadlo, doporučuje se, aby byla jedna autosedačka umístěna na přední sedadlo a na zadním prostředním sedadle cestovala raději dospělá osoba, pro kterou jsou zde umístěné bezpečnostní pásy konstruovány.
  2. Existují speciální dětské autosedačky, které je možné uchytit i dvoubodovým bezpečnostním pásem, jimiž je většina zadních prostředních sedadel vybavena. Informace najdete na našich stránkách: Přitom všechny dostupné studie prokazují, že cestování dětí v autosedačkách je několikanásobně bezpečnější, protože sedačka jako zádržné zařízení zabrání v případě nárazu vymrštění dítěte na palubní desku, čelní sklo nebo dokonce ven z automobilu.
18.2.2009 1:26 | autor: Lukáš Nádvorník

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist