Co všechno je potřeba vyřídit před a po narození miminka?

Narození miminka je velkou událostí a předchází mu samozřejmě i velké přípravy plné radostného očekávání. Jenže tyto příjemné chvíle jsou spojené i s jistými povinnostmi. Víte, co je potřeba udělat před příchodem miminka na svět? A víte, co všechno je nutné vyřídit po jeho narození? My vám poradíme.

Před narozením:

– požádat o peněžitou pomoc v mateřství

Ať už je žena zaměstnaná, nebo OSVČ, nárok na peněžitou pomoc v mateřství po celou dobu mateřské dovolené ze zákona má (zákoník práce § 195). Podmínkou je řádné placení nemocenského pojištění po dobu 270 dnů za uplynulé dva roky u ženy zaměstnané a 180 dnů za poslední rok u OSVČ. V prvním případě platí pojištění zaměstnavatel, ve druhém je placení na ženě podnikatelce.

Při splnění podmínek nastupuje žena na mateřskou dovolenou 6–8 týdnů před porodem. Doklad o nástupu, kterým je Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, vystaví ošetřující lékař a žena jej odevzdá svému zaměstnavateli. Ten doklad zašle na pobočku sociální správy, pod kterou jako zaměstnavatel spadá.

Bez peněžité pomoci v mateřství nezůstanou ani ženy studující. Do povinných 270 dnů placení nemocenského pojištění se započítává i doba studia, ovšem úspěšně zakončeného.

Doba trvání mateřské dovolené činí 28 týdnů. Pokud žena porodí více dětí, doba se prodlužuje na 37 týdnů. Jestliže bude čerpat peněžitou pomoc v mateřství otec dítěte, doba trvání činí 22 týdnů, u více dětí 31 týdnů. Otec totiž může peněžitou pomoc v mateřství čerpat až od 7 týdne po porodu.

Po narození:

– požádat o rodičovský příspěvek

O rodičovský příspěvek se žádá na úřadu práce (oddělení státní sociální podpory) po skončení mateřské dovolené, na kterou rodičovská dovolená navazuje. Jeho zákonem daná výše činí celkem 220 000 Kč a je podmíněna trvalou péčí o dítě do maximálně 4 let věku. Rodič si sám určí, jak dlouho bude rodičovský příspěvek čerpat, zda dva roky, tři nebo čtyři. Délku čerpání ale může v průběhu rodičovské dovolené po třech měsících měnit.

O rodičovský příspěvek lze zažádat i v den narození dítěte, a to v případě, že nevznikl nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství. Potom je ale automaticky přiděleno čerpání rodičovského příspěvku po dobu čtyř let. Totéž platí pro OSVČ, které si neplatily nemocenské pojištění a také neměly nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

K vyřízení rodičovského příspěvku je potřeba doložit rodný list dítěte, občanský průkaz rodičů a doklad o délce vyplácení peněžité pomoci v mateřství. V případě zamítnutí peněžité dávky v mateřství, vyjádření o této skutečnosti. Dále je potřeba doložit potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele.

– požádat o porodné

Žádost o porodné se podává rovněž na úřad práce (oddělení státní sociální podpory). Od 1. 1. 2015 jeho výše činí 13 000 Kč na první dítě, na druhé je porodné 10 000 Kč. Částka je stanovena zákonem a vyplácí se jednorázově do 30 dnů ode dne přiznání.

– požádat o vystavení rodného listu

Rodný list vydá příslušná matrika podle místa narození dítěte a rodiče by měli jeho vystavení zařídit co nejdříve po opuštění porodnice.

Čtěte také:

– přihlásit dítě k zákonnému zdravotnímu pojištění

Zapomenout také rodiče nesmí na přihlášení dítěte k zákonnému zdravotnímu pojištění u zdravotní pojišťovny. Učinit tak musí do 8 dnů po narození dítěte, a to výhradně u zdravotní pojišťovny, u které má sjednané zákonné zdravotní pojištění jeho matka. Registrace miminka do systému zdravotního pojištění se provádí vyplněním přihlášky u konkrétní zdravotní pojišťovny a lze ji provést velice snadno i on-line přes počítač. U jedné z našich zdravotních pojišťoven je přihlášení možné zde: www.zdravijakovasen.cz.

Registrace dítěte je bez poplatků, avšak v případě nepřihlášení k zákonnému zdravotnímu pojištění hrozí rodičům pokuta až do výše 10 000 Kč.

Pokud se nastávající maminka rozhodne pro změnu zdravotní pojišťovny v průběhu těhotenství, ale miminko se narodí ještě před termínem přestupu, musí ho přihlásit k zákonnému zdravotnímu pojištění u své dosavadní zdravotní pojišťovny. Současně může podat přihlášku ke své nové zdravotní pojišťovně a od prvního možného termínu přestupu tak budou oba pojištěnci u stejné zdravotní pojišťovny.

– přihlásit dítě k platbě za odvoz komunálního odpadu

Další důležitá povinnost rodičů, kterou by neměli opomenout. Své novorozené miminko musí přihlásit k platbě za odvoz komunálního odpadu na příslušném městském úřadu v místě svého bydliště.

– požádat o přídavek na dítě

Požádat o přídavek na dítě lze v případě, že rodina disponuje malými finančními prostředky. Rozhodující pro přiznání této dávky jsou příjmy otce, matky, ale i dětí, které mají například příjmy z brigády. Přídavek na dítě je poskytován pouze na dítě nezaopatřené, což je dítě, které navštěvuje školu a není výdělečně činné. Podmínkou je pravidelné denní studium.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist