Rodičovský příspěvek v praxi: Jak to vidí rodiče?

Rodičovský příspěvek je od ledna letošního roku navýšen. Ale každý rodič s malým dítětem je na tom jinak. To vše díky délce a výši čerpání RP i věku dítěte v době schválení novely Zákona č. 117/1995 Sb., o sociální podpoře. Jak změna dopadla na jejich životy?

rp-v-praxi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Novela Zákona č. 117/1995 Sb., o sociální podpoře přinesla navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun pro část rodičů, kteří se vešli do podmínek, za nichž rodičovský příspěvek je navýšen. A ta část, která se do podmínek nevešla, je de facto trestána třeba za rychlé čerpání a brzký nástup do zaměstnání (a odvod daní a příspěvků do státního rozpočtu) nebo za zodpovědné plánování či rodinnou tragédii, která ovlivnila čerpání RP – v délce i výši.

Iniciativa #takepecujeme nám poskytla anonymní příběhy maminek, respektive jejich komentáře k věci (změnám v RP). Některé komentáře jsou smutné, jiné dokonce tragické, další jen hořké nebo zklamané a jiné jen suše faktické. Ale žádný není veselý ani pozitivní.

Když je školek málo…

„Já jsem dobrala RP v březnu. Syn měl 2,5 roku. Myslela jsem, že nastoupím do práce. Ale všechny soukromé školky a dětské skupiny jsou plné. V srpnu bude mít syn tři roky a už je přijat do státní školky. Ale až od září. Momentálně jsem od března na úřadu práce.“

„Já jsem měla v práci nahlášený rodičák do dvou a půl let dítěte. Když jsem v tu dobu chtěla nastoupit řekli mi, že z důvodu reorganizace mi zrušili pracovní pozici, takže jsem dostala výpověď dohodou. A ve školce mi malou nevzali, neboť nebylo místo. Takže jsem dál doma s dvouapůlletým dítětem a na UP už mám vše ukončeno. V září by malá měla nastoupit do školky, budou jí tři. Je ale narozená v listopadu a kapacita je 20 dětí a hlásí se jich 30, takže do jiné práce zatím nemůžu nastoupit, pokud nebudu mít pro ni školku.“

Druhé dítě zkrátilo RP na první

„Dobrý den, když se mi narodila dcera, nestihla jsem u syna dočerpat RP a cca 90 000 Kč propadlo. U dcery jsem pak tedy zvolila rychlejší čerpání, abych měla jistotu, že se situace nebude opakovat. S penězi si hospodařím, jak potřebuji, nepotřebuji to mít rozpočítané až do konce rodičovské.“

Samoživitelky

„Já jsem se Štěpánkou sama a finančně bych to neutáhla. Proto mám RP na dva roky a teď už od června pracuji.“

„Já jsem zvolila rychlejší čerpání ze dvou důvodů: Jsem s dítětem sama a ze 7 500 Kč měsíčně bychom prostě dlouhodobě nevyžili. Takže zpočátku mi pomohla vyšší měsíční částka a pak jsem po dočerpání RP mohla dát syna do jeslí a pracovat na plný úvazek. Kluk bude mít v srpnu 3 roky, pracuji od jeho pěti měsíců a celou dobu odvádím do státní kasy daně a pojištění.“

„Malému budou v dubnu čtyři roky. RP jsem dobrala, když mu byly tři roky. A zvýšit jsem si to musela, protože jsem zůstala sama s dvěma dětmi. Jinak bychom neměli na nájem a na živobytí.“

„Já jsem zvolila rodičák na 19 měsíců. Bohužel, náš tatínek sklouznul do drog, takže jsme od něj odešli a zůstali na vše sami. Na příspěvek na bydlení jsem neměla nárok, jelikož jsem měla z práce 13 000 Kč a 11 000 Kč ze sociálky. Nájem mám 9 000 Kč, elektřina 1 500 Kč, voda 500 Kč, doprava do práce měsíčně 1 600 Kč, něco stojí také jídlo + drogerie k tomu. Oblečení jsme nakupovali každý měsíc po troškách, ale stejně to vylezlo měsíčně okolo 1 500 Kč. Alimenty byly jen 500 Kč, pak stanoveny soudem od června loňského roku na 1 000 Kč. Aktuálně je malému 2 a čtvrt roku. Žijeme od výplaty k výplatě, ale žijeme. Malý nestrádá, má co jíst a já se odbudu chlebem nebo rohlíkem.“

Když jsou děti nemocné…

„Rodičák jsem dobrala, když bylo malé 21 měsíců. Dala jsem si to na účet. Malá má zdravotní problém, který ale nespadá do postižení s nárokem na dávky. Potřebovala jsem mít k dispozici vyšší hotovost pro uhrazení zdravotnických pomůcek. Čtyři roky malé budou za půl roku. Do práce se vracím až příští rok. Stále obíháme dost lékařů a rehabilitací. Práci bych časově nestihla.“

„Synovi jsou 4 roky, rodičák jsem vyčerpala v jeho 2,5 roce. Syn je zdravotně znevýhodněný, chodí do speciální školky na dopoledne, ale já jsem doma. Bývá často nemocný, takže jsme spolu často doma.“

Dvouletá varianta RP

„U prvního syna (letos 4 roky) jsem šla do práce po dvou letech, nyní jsem na rodičovské dovolené s druhým synem (letos v dubnu 1 rok). Do práce se vracím opět po dvou letech, příští rok na jaře. Důvody dvouleté MD jsou především ekonomické, ale má práce mne opravdu baví a naplňuje, synové jsou navíc oba velmi komunikativní a společenští, starší školku miluje a udělal i díky ní obrovský posun. Mrzí mě, že budu trestaná za to, že jdu do práce dřív, ale prodlužovat RP nehodlám.“

„Měla jsem dvouletou variantu, počítala s návratem na miniúvazek do práce, hlídali by prarodiče ty 2 dny v týdnu. Ale v práci mi snížený úvazek nedali a hlídání už není ze zdravotních důvodů možné. Jsem tedy dál doma, pečuji o dceru a žiji z úspor. Rodičovský příspěvek jsem neutratila, ale vybírala dle potřeb úsporně. Školka pro dvouleté dítě v Praze bohužel není a soukromé jsou tak drahé, že ztrácí smysl jít pracovat. To budu raději trávit čas s dítětem. Těch X tisíc navíc by se hodilo, jak bylo (bohužel jen) slibováno.“

„Synovi budou 3 roky v 03/2020. RP jsem měla nastavený na 2 roky. Jsem s ním stále doma, nepracuji. Do školky půjde až ve 3,5 letech, pokud ho vůbec vezmou (má potravinové alergie). RP jsem si neprotáhla, protože v době, kdy mi končil, se říkalo, že nárok budou mít všichni rodiče s dítětem do 4 let věku. Když začali mluvit o tom, že to bude jen pro aktivně pobírající, už jsem měla dočerpáno.“

Čerpání RP do dvou let

„Vybrala jsem si peníze dříve než do dvou let dítěte, protože mi stát umožnil dřívější čerpání. Nedávno se změnil zákon, který by to umožnil vyčerpat dokonce ještě dříve. Přitom jsem stále na rodičovské dovolené a starám se o syna až do jeho tří let. Myslela jsem si, že je lepší vybrat a mít RP u sebe co nejdříve a postupně z toho čerpat – žít a vybírat až do jeho tří nebo čtyř let. Bohužel jsem netušila, že za to budu v budoucnu pokutována. Kdybych měla dnešní informace, postupovala bych jinak.“

Když je nutno nenadále čerpat RP rychleji

„Já jsem si zvolila u první dcery 2 roky a pak šla na brigádu, čímž jsem u druhé dcery (letos jí budou v prosinci 3 roky) neměla nárok na mateřskou, opět jsem zvolila RP na kratší dobu a díky manželovým příjmům jsme to zvládali. Chtěli jsme po roce a půl čerpání RP prodloužit, jenže přišla manželova autonehoda a tím pádem bylo málo peněz za jeho nemocenskou. Tak jsem musela RP vyčerpat, chodím opět na brigády, ale na rodičovské jsem stále. Kvůli věku nemůže dítě do školky a tím pádem já do práce na HPP a hlídání nemáme.“

Vybrala jsem RP dříve, protože jsme potřebovali finance. Manžel během mateřské dovolené boural, auto bylo na odpis, ale manžel naštěstí v pořádku. Museli jsme koupit jiné, aby se měl jak dostat do práce. Bez auta se totiž do práce jen velmi těžko dostane. A dva měsíce na to onemocněl mononukleózou a musel být hospitalizován. Takže opět snížení příjmu do rodinného rozpočtu. Zotavení po mononukleóze je zdlouhavé, takže jsem musela chodit na brigádu. Teď v září budou synovi tři roky. Momentálně mám vyčerpáno a chodím do práce a syn do jeslí. Jesle mě stojí měsíčně 5000 Kč, i když to jsou jesle zřizované městem. Takže i když chodím do práce, tak se nám nijak finanční situace nezlepšila, protože jesle stojí opravdu hodně. K tomu se váže ještě spousta dalších výdajů, protože syn musí mít věci dvakrát. Jednou do jeslí a jednou domů. Proto by nám velmi pomohlo, kdyby se nás navýšení taky týkalo. A to jsme plánovali ještě jedno miminko, ale bohužel to momentálně není v našich silách.“

Reakcí je mnoho

A takto bychom mohli pokračovat v příspěvcích od maminek dál a dál, protože reakcí je mnoho. Některé jsou si hodně podobné, ale o to neméně smutné a také frustrující. Každopádně všem maminkám děkujeme za jejich lásku k dětem a péči o ně, která je mnohdy (a často bez jejich zavinění) nelehká.

Zdroj foto: Shutterstock.com

 

7.1.2020 7:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist