Dárek k narození miminka? Vrací se krásná tradice dukátu do kolébky

Narodilo se vašim příbuzným nebo přátelům miminko a vy řešíte, jaký dárek koupit? Přinášíme vám inspiraci na originální a hodnotné dárky k narození dítěte.

V posledních letech se lidé stále častěji vracejí ke krásné české tradici – darovat narozenému miminku minci do kolébky.

Tato tradice sahá do dob Rožmberků. Původně se do kolébky vkládal zlatý knoflík, až později jej nahradily zlaté a stříbrné mince. Postupem času se tato tradice stala velmi populární mezi všemi vrstvami obyvatelstva.

„Pokud jste dostali minci do kolébky, dotyčný vám tím přál do života blahobyt a štěstí. Dnes dukát z ryzího zlata nebo tolar z ryzího stříbra připomíná hodnoty starých dobrých časů,“ říká Lukáš Jokl z České mincovny.

V minulém století tato tradice málem vymizela. Česká mincovna, která mimochodem razí všechny české mince, které nosíme v peněženkách, dnes pracuje na jejím oživení. „Připravili jsme různé dárky k narození miminka – od cenově dostupnějších pro každého až po ty dražší a hodnotnější z ryzího zlata,“ dodává.

Čím platili tvoji rodiče

Mezi kamarádkami novopečených maminek – i kvůli cenové přívětivosti – je oblíbená sada oběžných mincí Narození dítěte.

V tomto roztomilém dárkovém balení sady oběžných mincí Narození dítěte jsou ukryty všechny aktuální české mince – 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč včetně žetonu s motivem miminka.

„Jde o krásnou upomínku a zároveň retrospektivou toho, čím platili rodiče miminka v době jeho narození. Dítku můžete napsat do přebalu i osobní věnování,“ dodává Jokl.

Sada oběžných mincí je cenově dostupným dárkem pro každého. Autor: Česká mincovna

Stříbrný tolar k narození dítěte

Tetičky a strýčkové spíše vyhledávají stříbrný tolar k narození dítěte. Představuje pro ně osobnější dárek.

„Je to vzpomínka na člověka, který dárek miminku věnoval. Mnoho zákazníků si na stříbrný tolar nechává vyrýt osobní věnování. Tím dárku přidávají osobní hodnotu a jedinečnost,“ dodává Jokl.

Součástí dárkového balení je i prostor k uvedení všech důležitých údajů o děťátku – jména, data narození, porodní míry, váhy apod.

Stříbrný tolar je oblíbeným a rovněž cenově dostupný dárkem. Autor: Česká mincovna

Dárek, který vede – zlatý dukát k narození dítěte

Zlato je považováno za uchovatele hodnoty. Proto hlavně babičky a dědečkové kupují zlatý dukát k narození dítěte.

„Je to pro ně vzpomínka i úcta k tradici. I zlatý dukát je uložen ve speciálním dárkovém balení a lze na něj stejně jako u stříbrného tolaru vyrýt osobní věnování,“ dodává Lukáš Jokl.

Na zlatý dukát často nechávají babičky a dědečkové vyrýt osobní věnování. Autor: Česká mincovna

Investice pro dítě – Moje první cihlička

Nejnovějším přírůstkem do rodiny dárků pro miminka je  zlatý dukát ke křtu, který si vyžádali sami zákazníci České mincovny.

Pokud jsou členové rodiny více pragmaticky zaměřeni, nakupují kromě zlatých dukátů také cihličky zlata, které Česká mincovna nabízí od hmotnosti jednoho gramu. Cihličku lze opatřit dárkovým balením nazvaným Moje první cihlička.

Dárky pro miminka najdete na promiminko.ceskamincovna.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist