Péče o zoubky

Objevení prvního zoubku je vždy veliká radost a podle známého zvyku i důvod ke koupi nových šatů pro „objevitele.“ Dokdy však máme čekat, než se první zoubky objeví? V tom jsou velké individuální rozdíly. První návštěva zubního lékaře se doporučuje po prořezání prvních zoubků ve druhém půlroce života. To je teorie.

Kdy k zubaři?

Praxe je taková, že v tomto věku jde se svým dítětem k zubaři málo rodičů. Obvykle to ani není potřeba a nedá se říci, že by tím automaticky něco zanedbali (i když chápu, že pohled stomatologa může být odlišný). Nicméně do dvou let by dítě zubař vidět měl. I když to bude jen jakási seznamovací schůzka. Později se doporučují pravidelné preventivní prohlídky 2x ročně. Zde opět realita pokulhává za teorií. Počet zubních specialistů a navíc těch, kteří mají čas vyšetřovat malé děti, je omezený a kdyby všichni rodiče malých batolat vyžadovali vyšetření 2x za rok, jsem přesvědčen, že by zubaři i jejich ambulance pod náporem dětí zkolabovaly.

Jak o zoubky pečovat

Rodiče by své dítě měli vést k péči o zuby. Je to součást hygienických návyků. První zoubky se doporučuje stírat vatovou štětičkou nebo navlhčenou gázou, (představte si kojence, jak ochotně otevře pusu a nechá se v ní štrachat rodiče s vatovou tyčinkou).

Později se k čistění používá praktický speciální kartáček navlékaným na prst – prsťáček. Do 2 let se čistí bez zubní pasty. I když totiž budete užívat dětskou zubní pastu s malým obsahem fluoru, dítě ji většinou spolyká a přijímá tak nekontrolované množství fluoru.

První kartáček

První, samozřejmě ten nejmenší dětský zubní kartáček, můžeme začít používat při prořezání prvních dočasných stoliček. S prořezáváním dalších zubů v batolecím věku čistíme dětem zuby dvakrát denně.

Dětská pasta

Dětské zubní pasty se doporučují u dětí od 2 let. Na kartáček stačí nanášet jen množství pasty velké jako hrášek. Dítě část pasty i v tomto věku spolkne, ale obsah fluoru v dětské pastě je menší než pro dospělé. Jinými slovy, s polykáním pasty se u malých dětí počítá. Rodiče mají dítě učit, jak si správně čistit zuby, ale musí mu s tím i pomáhat, a to až do školního věku, raději až do 8 let.

Jak čistit zoubky?

Běžné čistění zubů horizontálním pohybem ze strany na stranu je málo účinné a může vést k poranění krčkové oblasti zubů. Nejúčinnější je stíravý pohyb, při kterém pohybujeme kartáčkem v horní čelisti odshora dolů a v dolní čelisti odzdola nahoru.  To je ale pro dítě nesnadné a tak nejlepší je naučit ho čistit si zuby drobnými krouživými pohyby, aby se vyčistily všechny plošky zubů. Čistění zubů by mělo trvat kolem 3 minut, ale důležitější než čas, je kvalita čistění.

Pravidelná péče o zuby ráno po snídani a večer před spaním je minimum, které pro zdraví svých dětí a pevný skus můžeme udělat.

Rodiče jsou často překvapeni, že se dětem tak rychle kazí mléčné zuby, i když dbají na hygienu, podávají fluoridové tabletky a navštívili zubaře. Kazivost mléčného chrupu je vždy větší a nevypovídá celkem nic o budoucí kazivosti trvalého chrupu. Jde ovlivnit jen částečně. Vyjma zubní hygieny především tím, že dítě pije méně sladkých šťáv a čaje v noci a že nechodí přes den stále s lahví sladkého nápoje u pusy.

5.1.2011 12:26 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist