Připravujeme se na školku (2)

A je tu školka. Jak ale najít tu nejlepší? Podle čeho se rozhodnout? A kolik dětem „naordinovat“ kroužků?

Někdy si bohužel nemůžeme moc vybírat, v některých městech je volba omezená. Ale když ta možnost je, pokusme se zjistit, z jakých pedagogických principů či filozofie školka vychází, jaký má program a náplň dne. Uvědomme si, že dítě opravdu bude ve školce trávit poměrně dost času a jsou-li rodiče zaměstnaní, bývá to i většina dne.

Nadstandard?

V mnoha školkách fungují různé kroužky či zájmové oblasti, kam můžete dítě přihlásit. Pro zatraktivnění také v mnohých školkách najdete služby logopedické, psychologické či jinak terapeutické.  Není-li to přímo školka speciální, kde jsou terapeutické služby základem programu, je to nadstandardní nabídka a pro průměrně prospívající dítě není nezbytná

Kolik kroužků?

Velmi se přimlouvám za to, aby rodiče zařazovali dítě do školkových aktivit velmi obezřetně a spíše s nimi šetřili. Méně znamená více!

Chceme, aby se dítě rozvíjelo v maximální míře harmonicky, takže by neměla žádná aktivita výrazně převyšovat ty ostatní. Kromě toho jsou tyto služby placené navíc a považuji za rozumné vědět, za co platím, a zda to moje dítě skutečně potřebuje a využije.

Příklad hovořící za vše – v jedné MŠ probíhala výuka angličtiny a „kurz“ vedla zkušená angličtinářka. V nabídce rodičům vypadalo vše ideálně – výuka hodinu denně, používání audiovizuální techniky a slibovalo se toho ještě mnohem víc, samozřejmě při předčasném ukončení docházky se peníze nevracely.

Výsledek? Paní učitelka neměla s prací s dětmi moc zkušeností, neuměla je zaujmout, většinu času děti okřikovala, aby nemluvily, protože ruší, na DVD dětem pouštěla komerční dětské seriály převzaté z ciziny a to, co se děti za rok naučily, bylo zcela zanedbatelné. Netvrdím, že jiné programy nemají úroveň, jen upozorňuji na možné nepříjemnosti.

Školka místo maminky

Období strávené v mateřské škole by mělo být časem, které do jisté míry nahradí mateřskou péči a rodinné prostředí. Přirozeným a přiměřeným způsobem by se tu dítě mělo rozvíjet po všech stránkách. Základní deviza každé školky je vřelý a vstřícný přístup pedagogů.

Jestli byla paní učitelka milá a hodná, přísná či veselá, to si budou jednou naše děti pamatovat. Při výběru té správné školky si musíme nejdříve ujasnit, co je pro naše dítě nejlepší, vyplatí se vyslechnout názory rodičů, kteří zde již dítě mají, a na vlastní oči se s prostředím seznámit.

Přeji vám šťastné děti v samých kvalitních školkách.

2.1.2011 7:45 | autor: Jana Bezděková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist