Připravenost dítěte na vstup do mateřské školy

Každé dítě je na vstup do mateřské školky připravené jinak. Především je jinak připravené na odloučení od rodičů, na princip výchovy jiné autority, na pravidla, která jsou ve školce jiná než doma. Je také jinak připravené na styk s dětmi, na soužití v kolektivu. Na všech těchto věcech by měli rodiče pracovat ještě před tím, než dítě půjde do mateřské školy.

Odloučení

Odloučení od rodičů je nutné trénovat. Dítě by mělo nejprve občas strávit nějakou dobu přes den u prarodičů, tety, strýce, mělo by si na chvíli samo hrát u kamarádů, které zná z pískoviště apod..

Měl by to být trénink, tedy začít kratší dobou, kterou dítě zvládne a pak pokračovat i přes celé odpoledne, celý den a pak i se spaním v noci.

Jiná pravidla

Dítě má získat zkušenost, že se výchovná pravidla od těch domácích mohou lišit. Musí si zvyknout na jiná pravidla a nemělo by už jednoho nebo druhého „mučit“ tím, že to chce přesně tak, jak to má např. u babičky.

Pokud je tedy doma zakázáno před Večerníčkem něco jíst a musí si vždy, když přijde z venku, umýt ruce, je to pravidlo. Pokud toto pravidlo u babičky není, nemělo by tuto jinakost vyžadovat doma.

V přijímání pravidel by mělo být pružné.

Kolektiv

Dítě by mělo být rádo mezi jinými dětmi.. Nemělo by stát stranou, ale rádo si s nimi hrát nebo alespoň hře přihlížet. Ve třech letech už má vědět, co je to půjčit, co je to počkej, co je to dělení rolí. Ty budeš pan doktor, já budu sestřička a ty budeš pacient.

Mělo by si také umět o něco požádat. Nemělo by se bát říct paní učitelce, že chce jít na toaletu, že ho bolí bříško, že si neumí zapnout knoflík, že neví, jak má nalepit sněhulákovi knoflíky.

To všechno chce cvik. Když se věci, které neumí, chce naučit, a má někoho, kdo ho to učí, je na dobré cestě.

Vhodné je také zvát druhé děti k dítěti domů ještě před nástupem do školky. Rodiče tak poznají, jak se jejich dítě chová, jak přijímá jiné děti.

Podobně dítě sledujeme na pískovišti, v kroužku cvičení a podle jeho reakcí mu pomáháme na cestě životem.životem.

2.1.2011 4:06 | autor: Ilona Špaňhelová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist