Kam s předškolákem v době letních prázdnin?

Léto přináší nejen romantiku dlouhých horkých dní provoněných sluncem, ale mnoha zaměstnaným rodičům předškoláčků také zcela pragmatickou otázku: „Kam s ním?“ Většina mateřských škol má totiž během letních prázdnin výrazně omezený provoz, nebo se dokonce na celé dva měsíce uzavřou.

Ideálním řešením by bezesporu bylo moci si po dobu, kdy dítko předškolního věku nemůže navštěvovat svou školku, vzít volno a užívat si prázdniny spolu s potomkem. Bohužel nežijeme ve světě snů, a tak je třeba vzít v úvahu reálné možnosti, jak v době uzavření mateřské školy zorganizovat předškolákovi prázdniny tak, aby nezůstal bezprizorní.

Babičky a dědové

Pokud máte ochotné rodiče, kteří jsou v buď důchodu, nebo mají takové zaměstnání, které jim umožňuje vzít si v létě dovolenou, a zároveň jsou ještě dost fit, aby zvládli péči o vaše malé děti, děkujte své štěstěně. Výhodou hlídání prarodiči je beze sporu to, že dítě zůstane v rodině a tráví čas s někým, koho má rádo a ke komu má utvořený blízký vztah (což by v případě, že prarodiče hlídají pravidelně, neměl být problém).

Pro koho je to vhodné: Pro děti, které nejsou zvyklé na pobyt mimo známé domácí prostředí a vlastní rodinu, pro děti, které špatně snášejí změny, a pro nejmenší předškoláky.

Hlídání v domácnosti

Využití služeb paní na hlídání neboli profesionální chůvy patří k těm nejdražším, zato však relativně nejpohodlnějším variantám. Někteří zaměstnavatelé však přispívají na „provoz chůvy“ z firemních zaměstnaneckých benefitů.

Pro koho je to vhodné: Pro děti, které zvládnou hlídání osobou, která není členem rodiny, ale které zároveň upřednostňují domácí prostředí a individuální péči.

Příměstské tábory

Čím dál tím populárnějšími se stávají také tak zvané příměstské tábory, které zajišťují pobyt dětí od ranních do dopoledních hodin. Obzvlášť ve větších městech je nabídka příměstských táborů velmi rozšířená a vybrat si rodiče mohou z táborů s rozličnou tématikou od sportovní přes řemeslnou až třeba po jazykovou výuku. Výhodou příměstských táborů je i jejich poměrně nízká cena, která se pohybuje v řádu několika stokorun za den. Při výběru toho správného se zaměřte na to, jak staré děti tábor přijímá (některé příměstské tábory jsou určeny pro děti až od šesti let, jiné jsou už pro předškoláky) a zda je v ceně pobytu také strava na celý den nebo musíte dítko vybavit svačinkou. Důležitým kritériem výběru je také nabízený program a vyplatí se dát i na dobré reference známých. V případě, že plánujete umístit dítě do příměstského tábora již letos v létě, měli byste si ovšem pospíšit, zájem o ně je velký a jejich kapacita bývá brzo zaplněna.

Pro koho je to vhodné: Pro děti, které jsou už zvyklé na pobyt mimo rodinu, které zvládnout denní rutinu ranního vstávání a celodenního pobytu mimo domov. Také pro děti, které jsou rády v různorodém kolektivu a upřednostňují „akční“ zábavu.

Pobytové tábory

Pokud máte samostatnější dítě, které zvládne delší odloučení od maminky a přespávání mimo svou postýlku, můžete uvažovat o pobytu na klasickém letním táboře. Některé z nich jsou už uzpůsobeny i pro děti od čtyř let a nabízejí širokou škálu zajímavých aktivit. Pro ty nejmenší může být psychickou vzpruhou, když s nimi na tábor jede někdo z rodiny, třeba starší sourozenec nebo teta či jiná blízká osoba.

Pro koho je to vhodné: Spíše pro starší předškoláky, pro samostatné děti a pro děti, které už mají zkušenost s pobytem mimo rodinu (třeba aspoň s víkendovým pobytem u příbuzných či přátel). Rovněž pro děti, které zvládnou nejen den, ale i noc bez máminy náruče.

Soukromé mateřské školky

Jednou z možností, byť patřící mezi ty finančně náročnější, je umístění dítěte do soukromého předškolního zařízení.

Pro koho je to vhodné: Pro děti, které dobře zvládají pobyt ve školce a nedělá jim problém si přes prázdniny vyzkoušet zase trochu jiné prostředí a kolektiv nových kamarádů.

Sousedská výpomoc

Levnou a praktickou možností, jak si zajistit hlídání pro potomka v době, kdy musíte být v zaměstnání, je domluvit se s ostatními rodiči, které znáte například z mateřské školy, mateřského centra nebo ze sousedství. Tuto variantu ocení zejména rodiny, které se navštěvují i jindy a jejich děti se znají a kamarádí spolu. Počítejte ovšem s tím, že na oplátku budete muset také nabídnout své vlastní služby jako hlídací tety.

Pro koho je to vhodné: Pro děti, které upřednostňují menší kolektiv a známé prostředí.

Část prázdnin s mámou, část s tátou, část všichni společně

Možná se vám přes veškerou snahu nepodařilo zorganizovat čas o prázdninách tak, abyste měli hlídání zajištěné na celou dobu, kdy je školka uzavřená. Pak nezbývá, než naplánovat rozvrh dovolených v rodině tak, že část volna bude dítko trávit jen s maminkou a část jen s tatínkem. Pokuste se ale najít si aspoň týden, který si užijete všichni spolu jako rodina.

Kde hledat tipy na prázdninové vyžití pro předškoláky?

Praha

Léto pražských dětí: Projekt, který zahrnuje nabídku příměstských táborů, pobytových táborů a nabídku klubů pro děti, které nejsou nikde organizované. Stránky nabízejí souhrnnou informaci o akcích, odkaz na kompletní databázi zájmových kroužků, které jsou v pražských Domech dětí a mládeže organizovány a také odkazy na internetové stránky všech pražských domů dětí a mládeže, kde lze nalézt podrobnější informace podle konkrétních lokalit.

Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy: Webové stránky DDM poskytují široký přehled pobytových i příměstských táborů pro děti školního i předškolního věku.

Centra pro předškolní děti: Projekt hl. m. Prahy a pražských DDM nabízí alternativu dopoledních programů pro děti předškolního věku. Centra pro předškolní děti jsou koncipována jako služba pro rodiče a děti. Záměrem je zajištění provozu CPD v dopoledních hodinách formou celotýdenních programů v rámci zájmového vzdělávání pro předškolní děti, a to jak pro příležitostné, tak i pro pravidelné návštěvníky s důrazem na rozvoj pohybových, hudebních, výtvarných a herních aktivit a osobnostně sociální rozvoj.

Mít kam jet: Rozcestník s nabídkou příměstských i pobytových táborů.

Toulcův dvůr: Program příměstských táborů začíná ráno mezi 7:30–8:00 hod., končí večer odchodem dětí od 17:00 do 17:30 hod. Pro děti je zajištěn teplý oběd, svačiny a pitný režim.

Brno

JUNIOR – Dům dětí a mládeže Brno: Nabízí zájmové kroužky a kurzy, pobytové a příměstské tábory pro předškoláky, školáky, rodiče s dětmi a veřejnost.

Dětská skupina pastelka: Pravidelné i příležitostné hlídání dětí, pořádá příměstské tábory pro děti od 3 do 5 let.

Na mateřské v Brně: Seznam odkazů na příměstské i pobytové tábory.

Plzeň

Dům pohádek: Příměstské tábory pro děti od 4 let a nabídka hlídání dětí od pondělka do pátku pro děti od 3 let.

Středisko volného času dětí a mládeže: Nabídka příměstských i pobytových táborů.

Ostrava

Dům dětí a mládeže Ostrava-Poruba: Nabídka letních táborů pro děti.

Středisko volného času, Ostrava – Moravská Ostrava: Příměstské i pobytové tábory.

 

15.6.2012 8:39 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist