Jak zvládat rodičovství v klidu a v pohodě

Početí potomka a péče o něj je jedním ze základních životních úkolů. Být matkou či otcem dává životu nový rozměr a pro většinu lidí je naplněním života. A také spolehlivým zdrojem starostí.

Mezi nejnáročnější chvíle patří zejména období těsně po narození prvního potomka, kdy si rodiče musí zvyknout na novou životní roli. Druhým náročným obdobím bývá éra dospívání dětí. Toto období hledání sama sebe často doprovází rizikové chování a konfrontace s rodiči. Je potřeba se naučit zvládat rodičovské povinnosti v klidu a pohodě také proto, že duševní naladění rodičů má obvykle vliv na chování jejich dítěte.

Nechtějte být dokonalým rodičem

Většina z nás, ještě předtím než se stanou rodiči, má ideální představu o tom, jak tuto roli zvládnout. Touha být za každou cenu ideálním rodičem se stává zdrojem napětí a stresu. „Syndrom ideálního rodiče“ je za reálných okolností nedostižný. Spíše se pochvalte za to, že víte kam péči o dítě směřovat a odměňte se i za drobná vítězství. Žádný rodič není bezchybný. Nejdůležitější kritérium dobré péče je to, že vám na vašem dítěti opravdu záleží.

Nezapomínejte na sebe

Rodiče někdy věnují veškeré síly výchově dětí a na ně samotné jim nezbývá čas. Rozložit energii a čas ve prospěch vašeho dítěte je do jisté míry normální. Nezapomeňte však, že i vy si od výchovy dětí a starosti o domácnost na chvíli potřebujete odpočinout. Podělte se o péči o domácnost a rodinu více se svým partnerem a vyčleňte si čas na odpočinek. Do hlídání dětí neváhejte zapojit i rodiče.

Jak již bylo v úvodu řečeno, role matky a otce je jednou z nejdůležitějších životních rolí. Rodičovství bývá zdrojem pohody zároveň však i stresu. Abyste toto životní období prožili v klidu a v pohodě, nechtějte být za každou cenu dokonalým rodičem a nezapomínejte udělat si čas na odpočinek.

 

25.2.2009 6:47 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist