Když dítě bolí v krku

Bolesti v krku, nepříjemné škrábání a lehký chrapot trápí děti často po celý rok. Stačí prudší změna počasí a náchylnější děti si začnou stěžovat. Potíže jsou většinou způsobeny lehčími virovými infekcemi, které snadno vyléčíme doma.

shutterstock_377124997-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Uvařte dítěti čaj!

Výborný je lehký bylinkový čaj, ale může být klidně i ovocný, do kterého přidáte med a citron. A nejjednodušší domácí medicína je na světě.

Vhodnou bylinkou je i šalvěj, která má silné protizánětlivé účinky a chrání před viry. Čaj má specifickou trpkou chuť, pokud ho dítě odmítá pít, může čaj kloktat, nebo alespoň vyplachovat dutinu ústní. Také je možné smíchat šalvěj napůl s heřmánkem. Účinná varianta jsou i šalvějové bonbony (k dostání v lékárnách).

Proti bolestem v krku vydatně pomáhá také silný mátový čaj nebo čaj z květů černého bezu mírně oslazený medem, který by děti měly pít po doušcích.

Zázračná echinacea

Chcete-li přispět k rychlejšímu potlačení infekce a posílení imunitního systému, můžete podávat přípravek, který obsahuje echinaceu – třapatku nachovou. Doplňků s echinaceou je na trhu celá řada, děti dobře snášejí pastilky nebo sirup

Jídlo jako lék

Podávejte dítěti dostatek žlutého a oranžového ovoce a zelené listové zeleniny. Obsahují hodně vitaminu C a poskytují i beta-karoten, který se v těle mění na vitamin A. Tento vitamin je důležitý pro udržování zdravých sliznic, včetně sliznic krku.

Dávejte dítěti pít hodně tekutin, teplé nápoje zklidní bolavý krk a hlavně pomohou zvlhčit vyschlé sliznice. Výborné jsou i teplé polévky. Oblíbená babičkovská medicína je slepičí vývar. Ale silný kuřecí vývar má také hodně do sebe.

V jídelníčku dítěte omezte spotřebu cukrů, sladkostí a mléčných výrobků.

Čtěte dále:

Nezapomeňte, že…

Dítě by mělo mít kolem krku šátek nebo šálu z měkké vlny. Účinně působí i tzv. priessnitzův zábal na krk – vhodný kapesník nebo šátek namočíme do studené vody, vyždímáme, obalíme krk a přes něj omotáme suchý šátek nebo plenu tak pevně, aby zábal nesklouzl. Asi po hodině zábaly vyměňujeme.

V místnosti, kde dítě spí, používejte zvlhčovač vzduchu, který brání vysychání sliznic.

Samozřejmostí by měl být domácí klidový režim.

A kdy se obrátit na lékaře?

  • Je-li bolest v krku velmi silná a dítě má polykací obtíže.
  • Pokud má dítě zvýšenou teplotu bez příznaků nachlazení.
  • Objeví-li se u dítěte i jiné příznaky, například vyrážka.
  • Jestliže se po třech až čtyřech dnech obtíže nelepší.
26.5.2023 5:09 | autor: Jarmila Mandžuková | zdroj: Článek byl konzultován se skupinou pediatrů spolupracujících s Babywebem., https://healthychildren.org/English/health-issues/conditions/ear-nose-throat/Pages/When-a-Sore-Thoat-is-a-More-Serious-Infection.aspx, https://kidshealth.org/en/parents/sore-throat-sheet.html

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist