Zatočte s alergií!

Alergická rýma trápí mnoho dospělých i dětí. V dnešní době jí trpí asi 10 až 20 % lidí. Jak vzniká a dá se úspěšně léčit?

shutterstock_1454227421-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Co je skutečným problémem alergické rýmy? Zánět!

U léčby alergické rýmy je důležité vědět, že léčením příznaků se nic nevyřeší. Musí se léčit skutečný problém, kterým je zánět. Nepokoušejte se ho léčit sami, raději navštivte lékaře.

Příznaky alergické rýmy

Pokud vás nebo vaše dítko silně svědí sliznice nosu a případně i očních spojivek zpozorněte. Mohlo by se jednat o nástup alergické rýmy. Často se také přidávají záchvaty kýchání a nekonečná vodnatá sekrece z nosu. Oči začínájí slzet a v krku se objeví nepříjemné škrábání. Výjimkou není ani nepříjemná únava.

Alergická rýma může být čistě sezónní, ale může trápit také po celý rok. Záletí na tom, které alergeny ji spouští.

Diagnostika alergické rýmy

Jakmile má lékař podezření na alergickou rýmu, je potřeba ho potvrdit či vyvrátit. Diagnostika probíhá podle charakteristických potíží pacienta. Z vyšetření se využívá celkové lékařské vyšetření, alergologické kožní testy, laboratorní vyšetření krve, spirometrie a ORL vyšetření.

Nejlepší opatření?

Vyhnete se alergenu, který alergickou reakci způsobuje. Proto je potřeba zjistit, na co právě vaše sliznice reagují.

Medikace

K léčbě alergické rýmy se využívají především antihistaminika. Ty můžete od lékaře dostat ve formě tablet, roztoků, spreje do nosu nebo třeba jako oční kapky. Podpůrně se využívají také dekongestiva ke snížení prokrvení sliznic a úlevě, a solné vody k oplachům sliznic.

V závažných případech je potřeba systémová léčba. Na řadu pak přicházejí kortikosteroidy, imuniterapie či léčba astmatu.

Podpůrná pomoc alternativních metod

Tělo můžete posílit cvičením jógy a dechovými cvičením. Vhodné jsou také výplachy solným roztokem pomocí speciální konvičky, kterou běžně koupíte v lékárně. Výborné výsledky má také klimatoterapie a inhalace.

Vlastní obranyschopnost můžete zkusti podpořit aké pomocí homeopatie, akupunktury či bylinek.

Nejběžnější alergeny

V přírodě jsou nejběžnějším alergenem pyly, v domácnosti roztoči a plísně (způsobují těžší průduškové astma) a řada potravin. V případě domácích mazlíčků je nejčastější alergie na psí a kočičí tělesné odpady (kůže, srst, exkrementy).

Tip! Menší pravděpodobnost vzniku alergie je u fenek, psů koupaných speciálními šampóny a záleží i na rase pejska. Představa, že alergenem jsou psí chlupy a lidé si proto pořídí naháče, je pouhý mýtus. Problém tím nevyřeší, naopak zhorší.

Čtěte dále

Alergeny, které nám nejvíce vadí

 • pyly (od února do října, zejména pak od května do srpna)
 • plísně (ve zdech, tlející listí…)
 • domácí zvířata (alergeny vznikají z lupů zvířecí kůže a výměšků, někdy pomáhá kastrace, používání speciálních šampónů)
 • různé potraviny – mouka, mléko…
 • dětské kolektivy (Například oblečení dítěte, které má doma kočku, může způsobit alergickou reakci i mimo domov – ve školce, samoobsluze, dopravním prostředku kočičí alergeny jsou pronikavější než psí.)
 • cigaretový kouř (U miminka se projeví alergie s vyšší pravděpodobností, pokud se maminka během těhotenství pohybovala v zakouřeném prostředí anebo dítě bylo vystaveno kouři během prvního roka života. Po pobytu v zakouřeném prostředí, je-li nevyhnutelný, se doporučuje se převléct a umýt si vlasy, případně se celý vysprchovat.)
 • smog, výpary z dieselových motorů
 • toxické látky v domácnosti formaldehyd, latex
 • trichloramin – „chlór“ v krytých bazénech, který je však i v bazénech „se slanou mořskou vodou“. (Pozor zejména na plavání s malými dětmi – navštěvujte raději bazény, kde je voda ošetřena ozónováním nebo UV paprsky.)

Co byste měli vědět o alergii

 • Není vyléčitelná, ale lze ji zmírnit anebo potlačit.
 • Řadu potíží lidé berou jako nutné zlo, neuvědomují si, že jsou řešitelné.
 • Může se ukázat v kterémkoliv věku, ve velmi nízkém i velmi vysokém.
 • Jako prevence se doporučuje kojení.
19.5.2023 5:13 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s imunology., https://www.ikem.cz/cs/alergicka-ryma/a-2653/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist