Zatočte s alergií!

Koberec nebo parkety? Cigaretu v centru města nebo výlet na venkov? Kočku nebo rybičky? Pejska nebo fenku? Alergii a astma má dnes stále více lidí. Co všechno s tím může souviset?

Skutečný problém alergické rýmy? Zánět

U léčby alergické rýmy je důležité vědět, že léčením příznaků se nic nevyřeší. Musí se léčit skutečný problém, kterým je zánět. Nepokoušejte se ho léčit sami, raději navštivte lékaře. Zda máte alergickou rýmu, můžete zjistit v tomto dotazníku (proklik).

… „běžte s dítětem ven na zahradu, nechtě ho běhat bosé, neoblékejte ho moc, nechte ho běhat nahé… nechte ho vrtat se v hlíně, v kalužích a příliš ho nepozorujte… nechte ho dělat vše co chce pouze s ohledem na možnost ublížení si. Choďte na procházky do lesa, jezděte na dovolenou do hor a najděte si známé na vesnici nebo si kupte zahrádku. Ovšem jednou za rok je jistě málo… choďte ven každý den, jezděte na výlety každý týden a nevěnujte tento čas hledáním přípravků na podporu imunity.. Přestaňte číst moderní návody moderních maminek a pozeptejte se babiček, prababiček dědečků…jak je možné, že oni vyrostli, přežili a o alergiích a imunitním systému se dověděli až po roce 1989…“ je jeden z názorů v naší diskusi. Co si myslíte vy, o alegriích a podpoře imunity u dětí?

Chcete astma? Pěstujte si alergickou rýmu

Neléčená alergická rýma může časem vést ke vzniku průduškového astmatu. Vždy je tedy nutné léčit jak nos, tak průdušky. Jinak se rýma nevyléčí.

Pozor na samoléčbu při prvních příznacích alergické rýmy:

Většina lidí neléčí alergickou rýmu správně a u lékaře, ale postižení zkoušejí „všechno možné“ sami. Problém je s volně prodejnými nosními kapkami. Lékaři je nedoporučují, lidé mají tendenci je užívat nadměrně a nechtěně si na nich vypěstují závislost, ale jejich efekt tím nezvýší (nemluvě o leptání nosní sliznice).

Raději navštivte lékaře a dejte si předepsat „nosní hormony.“ Léčba alergické rýmy musí být pravidelná a důležitá je i prevence.

Léky na alergii je nutno používat pravidelně a dlouhodobě a v případě rozvinuté alergie preventivně i v případě, že se příznaky právě nevyskytují. Pouze v případě, že máte příznaky alergie jen nárazově ve specifických situacích, můžete brát léky pouze nárazově podle potřeby.

Co jste možná nevěděli: Dříve velmi obávané kortikosteroidy jsou dnes vyvinuty do daleko bezpečnější podoby s velkou účinností a nemusíte se již obávat jejich vedlejších účinků.

Za bezpečnou alternativní léčbu považují lékaři cvičení jógy a dechových cvičení, výplachy solným roztokem, klimatoterapii, inhalaci.

Další alternativy mohou, ale nemusí mít správný efekt: homeopatie, akupunktura, herbální terapie (bylinky)

Nejběžnější alergeny

V přírodě jsou nejběžnějším alergenem pyly, v domácnosti roztoči a plísně (způsobují těžší průduškové astma) a řada potravin. V případě domácích mazlíčků je nejčastější alergie na psí a kočičí tělesné odpady (kůže, srst, exkrementy).

Tip: Menší pravděpodobnost vzniku alergie je u fenek, psů koupaných speciálními šampóny a záleží i na rase pejska. Představa, že alergenem jsou psí chlupy a lidé si proto pořídí naháče, je pouhý mýtus. Problém tím nevyřeší, naopak zhorší.

Příčiny alergie (alergeny):

 • pyly (od února do října, zejména pak od května do srpna)
 • plísně (ve zdech, tlející listí…)
 • domácí zvířata (alergeny vznikají z lupů zvířecí kůže a výměšků, někdy pomáhá kastrace, používání speciálních šampónů)
 • různé potraviny, mouka
 • dětské kolektivy (Například oblečení dítěte, které má doma kočku, může způsobit alergickou reakci i mimo domov – ve školce, samoobsluze, dopravním prostředku kočičí alergeny jsou pronikavější než psí.)
 • cigaretový kouř (U miminka se projeví alergie s vyšší pravděpodobností, pokud se maminka během těhotenství pohybovala v zakouřeném prostředí anebo dítě bylo vystaveno kouři během prvního roka života. Po pobytu v zakouřeném prostředí, je-li nevyhnutelný, se doporučuje se převléct a umýt si vlasy, případně se celý vysprchovat.)
 • Smog, výpary z dieselových motorů
 • V domácnosti formaldehyd, latex
 • Trichloramin – „chlór“ v krytých bazénech, který je však i v bazénech „se slanou mořskou vodou“. (Pozor zejména na plavání s malými dětmi – navštěvujte raději bazény, kde je voda ošetřena ozónováním nebo UV paprsky.)

Zajímavost: Dospělí, kteří v mládí navštěvovali často bazény (2 – 3x týdně), mají o 70 % zvýšené riziko vzniku alergické rýmy

O alergii byste měli vědět, že:

 • Není vyléčitelná, ale lze ji zmírnit anebo potlačit.
 • Řadu potíží lidé berou jako nutné zlo, neuvědomují si, že jsou řešitelné.
 • Je atopická, tj. přemisťuje se po těle a projevuje se v různých podobách, člověk tvoří různé protilátky.
 • Může se ukázat v kterémkoliv věku, ve velmi nízkém i velmi vysokém.
 • Jako prevence se doporučuje kojení a pobyt dítěte na venkově mezi hospodářskými a venku žijícími zvířaty.

K zamyšlení: Problém dnešní doby je v tom, že kouří hlavně dívky, daleko více než kluci. Astma a alergická rýma se dnes objevuje daleko častěji než v minulosti.

Všimněte si, že: Alergeny se mění s životními změnami – stěhování, nový partner, nové domácí zvíře, roční období.

18.4.2011 7:13 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist