Ne vždy je nutné vše rozebírat

Vypadá to vlastně velmi jednoduše. Pokud jeden z páru opravdu zjistí, že toho druhého nemiluje, žádné komunikační ani jiné dovednosti nepomohou, aby spolu žili plnohodnotný párový život. Ano, mohou se mnohému naučit a mohou spolu také celkem kvalitně dál žít. Pokud se však nemilují, bude jim v partnerském životě něco scházet. To “něco”, čemu se říká intimita. Intimita, vzájemná úcta a náklonnost.

Blízkost

Intimita je blízkost, můj manžel ji kdysi pro mne pojmenoval takto: jsou věci, které prostě nechci sdílet vůbec s nikým jiným než právě s tebou a které potřebuji sdělit také nejprve tobě. Nepleťme si intimitu se sexem. Kvalitní sex ještě nezaručuje, že partnerství je šťastné a že se oba navzájem milují. A přesto, když se partneři spolu naučili komunikovat, jsou schopni se na všem dohodnout – dokonce i na tom, kolikrát, kdy a jak budou souložit – mohou pociťovat, že jim něco schází…

Mluvit? Ne vždy

Komunikace vše nevyřeší. Někdy je to spíše takové zaklínadlo. Ve fungujících partnerstvích jsou věci, o kterých se prostě hovořit nemusí. Jsou to témata, která partneři vnímají stejně a v zásadě jim stačí pouze pohled do očí. A pak jsou to také témata, kdy je vcelku zbytečné je dlouze rozebírat. Například jeden z partnerů je ten den velmi unavený, podrážděný a vznikne hádka o drobnost. Jestliže je po nějaké době schopen přijít, omluvit se či se usmát nebo udělat jiný „usmiřovací“ rituál, může soužití dál pokračovat v pohodě.

Nekonečné rozebírání

Jestliže však jeden z partnerů trvá na tom, situaci rozebrat a přijít na to, proč byl partner naštvaný a podrážděný, zpravidla se pokazí nejen celý večer, ale i dalších několik dní. Dnes je velmi módní neustále hovořit o pocitech, o tom, jak je potřeba vše si sdělovat a stále komunikovat. V dlouhodobých partnerstvích musí fungovat také jakýsi mlčící soulad. Znala jsem jeden „psychologický“ pár, který až do úmoru věci rozebíral a snažil se jim přijít na kloub. Další z mých kolegů psychologů jim však jednou řekl, že budou asi první pár, který psychoterapie zabije.

Mnoho potíží plyne z komunikačních nedorozumění a stává se, že jeden řekne „a“ a druhý slyší „e“, ale ne vždy je třeba vše rozebírat. V partnerství je nutný také jakýsi nadhled a schopnost se nad věci povznést.

10.4.2009 3:19 | autor: Kateřina Hollá
Více o tématu: partners tebousexsouložit

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist