5 pomocníků v boji proti zákeřné chřipce

Chladným počasím oslabená obranyschopnost organismu nahrává nejrůznějším onemocněním dýchacích cest a nachlazení, které se rychle šíří virovou nákazou. Co dělat, pokud cítíte, že na vás takzvaně „něco leze“? Máme pro vás osvědčené tipy.

Horečka, schvácenost, bolest hlavy a svalů, dráždivý kašel a celková slabost. I když je chřipka blízce příbuzná s ostatními nemocemi dýchacích cest a mnoho lidí si ji často zaměňuje s obyčejnou rýmou, toto bývají neklamné příznaky, podle kterých se dá celkem spolehlivě odhalit počínající chřipkové onemocnění.

V podzimních a zimních měsících, kdy je navíc většina lidí velmi stresově vypjatá, na nás tato zdravotní hrozba číhá doslova na každém rohu. Zpozorněte zvláště v případě, že kolem vás už několik lidí „lehlo“ s chřipkovým onemocněním.

Chřipka je virového původu a šíří se velmi rychle vzduchem i fyzickým kontaktem, proto často vypuká v epidemických vlnách. Je nutné dbát na zvýšenou hygienu, častěji a důkladněji si mýt ruce a hlídat si pravidelný přísun vitaminů. Pokud už je pozdě a vás začíná zmáhat počínající nemoc, neprodleně zahajte protichřipkový režim.

Dostatek tekutin

Během nemoci lékaři doporučují zvýšit příjem tekutin. Netýká se to však alkoholu, černého čaje a kávy, které naopak organismus dehydratují. Denně vypijte alespoň 2 litry čisté neperlivé vody a do boje povolejte i bylinné čaje. Ideálním pomocníkem při dezinfekci dýchacího ústrojí je zázvorový čaj, který zároveň působí i proti horečce a kašli. Pokud nemáte rádi jeho štiplavou chuť, můžete zkusit jiné alternativy. Při chřipce pomáhá také čaj anýzový, bezinkový, lipový, měsíčkový nebo třeba hřebíčkový. Do bylinných čajů přimíchejte trochu medu na oslazení a vylepšení chuti.

Vitaminy

Ještě než si dojdete k lékaři, zkuste řádící bacily přemoct pomocí čajů a vitaminů. Jezte hodně ovoce bohaté na vitamin C. Doporučený denní příjem vitaminu C je mezi 300 až 500 mg. Při oslabené imunitě, kdy se o vás pokouší nemoc, se doporučuje zvýšit toto množství na 1000 až 3000 mg za den. Kromě potravin, kde se „céčko“ vyskytuje přirozeně, povolejte na pomoc i šumivé tablety z lékárny.

Chladivé zábaly

Na sražení horečky vyzkoušejte osvědčené chladivé zábaly. Přikládejte studené až ledové zábaly několikrát za sebou na tělo tak, aby teplota rychle poklesla. Zábaly opakujte až do snížení teploty pod 38 °C.

Očkování proti chřipce

Tímto virovým onemocněním jsou často ohroženi senioři, lidé s oslabenou imunitou a malé děti. Každoročně se proto v této souvislosti řeší očkování proti chřipce. Toto očkování má úspěšnost kolem 60 až 70 % a chrání pacienta po dobu jednoho roku.

Čtěte také:

Homeopatika

Jakmile se objeví první příznaky je vhodné podávat homeopatický přípravek Oscillococcinum. První dávku co nejdříve a pak 1 tubu 3x denně po dobu 1–3 dní. Oscillococcinum je lékem, který má nejvyšší stupeň vědeckého důkazu účinnosti nejen v léčbě, ale i v prevenci chřipky.

Při prudkém nástupu onemocnění je možné podat nemocnému buď Aconitum 15 C, kdy se horečka objevuje náhle, většinou v noci, je vysoká nad 39 °C. Pacient se nepotí, má horkou, suchou kůži.

Druhým častým lékem prvotní fáze onemocnění je Belladonna 15 C, kdy se potíže opět objeví náhle, ale v tomto případě je horečka doprovázená značným pocením. Kůže je vlhká, rudá, sálá z ní horko, oči nemocného jsou lesklé a je citlivý na světlo, hluk, dotek. Tyto léky se podávají v počátku chřipky velmi často – 5 granulí třeba i po 1–2 hodinách, dokud se nemocný nezačne cítit lépe.

Pokud je ale začátek nemoci spojený jen s nevýrazným zvýšením teploty – kolem 37,5 °C, nemocný může mít rýmu s krvácením z nosu, suchý, dráždivý kašel, pak je oním odpovídajícím lékem Ferrum phosphoricum 15 C. Frekvence podávání tohoto léku je taky pozvolnější – 5 granulí 3–5x denně.

Při rozvinutí nemoci:

Bryonia alba je lékem pro vysoké horečky, doprovázené intenzivním pocením, které ale nemocnému přináší alespoň přechodnou úlevu. Stav je doprovázený intenzivní žízní, kdy nemocný pije velké množství tekutiny v delších časových intervalech.

Gelsemium sempervirens je lékem pro pacienty schvácené, kteří jsou ospalí, otupělí, jejichž vysoké horečky jsou doprovázené bolestí hlavy a nemají žízeň.

Eupatorium perfoliatum je lékem pro pacienty, kteří si budou stěžovat na slabost a velké bolesti svalů a kloubů. Některý z těchto léků je vhodné podávat v ředění 9 nebo 15 °C. Zpočátku opět 5 granulí v intervalu 1–2 hodin a se zlepšováním stavu intervaly mezi podáváním prodlužovat.

O užívání homeopatik se poraďte se zkušeným homeopatem.


Odborný garant textu www.svethomeopatie.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist