Jak zatočit s jarní únavou?

S příchodem jara nás má opět ve spárech. I když se nejedná o nemoc, na kterou vám lékař vypíše nemocenskou, stejně dokáže potrápit víc než dost. Permanentní únava, bolest hlavy, podrážděnost, nálada na bodu mrazu a nechuť k čemukoliv. Co opravdu pomáhá?

profimedia-0295529981-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Fungující recept na zneškodnění tohoto jevu, který postihuje mnohem častěji ženy než muže, bohužel není znám. Na každého totiž platí něco jiného. Odborníci však doporučují vybírat z níže uvedených alternativ.

Co je vlastně hlavní příčinou tohoto stavu, jež dokáže významně zasáhnout do našeho biorytmu? Důvodem jsou nekonečné zimní měsíce, nedostatek slunce a vitamínů.

Projezte se k vitalitě

Náš celkový stav ovlivňuje především strava, a to právě ta racionální. Konzumujte pravidelně tři hlavní jídla a nezapomínejte je doplnit svačinami. Hladovění během celého dne s následným večerním útokem na lednici organismus zbytečně stresuje. Tučné a hutné pokrmy, které se konzumovali v zimě, nahraďte těmi lehčímu. Snažte se jíst více zeleniny, ovoce a kvalitních bílkovin, ty najdeme v kuřecím, krůtím i králičím mase. Nevyhýbejte se ani sladkovodním či mořským rybám. Bílé pečivo nahraďte tím celozrnným, snídejte obilné kaše s rostlinným mlékem a připravte si odlehčené saláty. Plné vitamínů a minerálů jsou klíčky všeho druhu, dejte jim šanci právě teď, kdy imunita dostává s proměnlivostí počasí opravdu zabrat.

Pozornost věnujte rovněž dostatečnému pitnému režimu. Zřekněte se barevných limonád s nadbytkem cukru a sladidel a raději si zamilujte čistou pramenitou vodu s kapkou šťávy z citronu, pomeranče, nebo limety se snítkou máty. Máte v oblibě ledový čaj? Ten z obchodu je zbytečně kalorický, to si raději v pohodlí domova připravte ten zdravější a naprosto od základu.

Pohyb vám udělá dobře

Vytáhněte rodinu na procházku za město, jděte s dětmi na hřiště, nebo si o víkendu naplánujte menší výlet a šlápněte do pedálů. Nic velkého – jen pár kilometrů, aby se mozek dostatečně okysličil. Zapište se na jógu. Máte navíc rozhozené hormony? Pak zkuste rovnou tu hormonální. Velmi oblíbené je plávání nebo tanec. Pokud jste si vždycky přáli odhalit taneční kroky svádivé salsy či dominikánské merengue, tak neváhejte. Pohyb nás totiž dokáže vytáhnout z chmurných myšlenek a prokazatelně zlepšit náladu.

Ach ta duše!

Neustále přemítáte nad tím, co ještě musíte udělat, to se vám nedaří, to jste zapomněla a po příchodu domů na vás čeká hromada nevyžehleného prádla? Najděte si chvilku pro sebe, jen tak se posaďte, zavřete oči a snažte se identifikovat, v čem problém vaší sklíčenosti vězí. Čím dřív na to přijdete, tím spíše to můžete řešit a brzy na to se vám uleví. Sepište si vaše problémy a starosti, ať je vidíte černé na bílém a k nim si dopište možné řešení.

Jedná se ve vašem případě spíše o permanentní stres, co vám krade spánek i energii? Pokuste se zklidnit a objevit v tom chaosu zase své já. Pomáhá kreativní tvoření, kreslení antistresových omalovánek ale také mazlení se čtyřnohým chlupáčem, dále akupresura, tai -či nebo různé formy meditace.  Zlepšit další zítřky v pořadí umějí také nové (dobro)zvyky. I přes vaši snahu stále nepociťujete úlevu? Nestyďte se zajít za psychologem, psychoterapeutem nebo osobnostním koučem.

Zamilujte si slunce

Říká se, že sluneční paprsky dokáží pohladit nejenom po duši, ale také po těle a je tomu opravdu tak. Jarní únavu mimo jiné prohlubuje nedostatek vitamínu D, který právě souvisí se zimní absencí slunce. Proto si sedněte na lavičku, na balkóně či terase si vychutnejte odpolední siestu a hlavně se těšte z pobytu na čerstvém vzduchu.

Co dál pomáhá?

  • Zavzpomínejte na prosluněnou dovolenou u moře a neváhejte naplánovat tu letošní.
  • Usmívejte se.
  • Relaxujte a spěte alespoň sedm hodin čistého času.
  • Přečtěte si novou knihu a každý den si malou drobností udělejte radost. Jen tak.
  • Nadbytečná přemýšlivost frustruje mysl. Nechejte proto věci tu a tam jen tak být.

A jak bojujete vy s jarní únavou?

11.4.2019 11:22

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist