Jak dětem spořit peníze?

Pokud se vám nedávno narodilo miminko, možná, že budete mít stejnou zkušenost, jako mnoho dalších rodičů: již od útlého věku je dobré střádat korunky, které dostane nejenom od babiček nebo jiných příbuzných, ale i od vás rodičů, kteří ho budete chtít zajistit pro příští časy nebo mu šetřit na budoucí vzdělávání. V dřívějších dobách bylo zvykem malým dětem zřizovat vkladní knížky, ale jak se to dělá dnes?

Nejlepší formou pro odkládání nastřádaných peněz jsou dnes dětské spořící účty, které lze zřídit vašim potomkům hned od narození. Tyto účty v současné době totiž nabízejí nejenom jejich přehledné vedení s využitím mobilního a internetového bankovnictví, výhodnou úrokovou sazbu, ale často i možnost zřídit přístup k účtu dětem, pokud jsou již starší. To je užitečné zejména ve školním věku, kdy se dítě učí samo hospodařit s penězi.


Honzík spoří odmala

Honzík se narodil loni v říjnu jako naše první vytoužené a dlouho očekávané dítě. Když jsme hned na křtinách dostali od obou babiček obálky s finančním příspěvkem se slovy „ať má něco do začátku“, uvědomili jsme si, že jsme o této situaci nikdy doposud nepřemýšleli a že bychom měli tyto peníze našemu synovi dávat stranou, aby je mohl později využít, třeba pro financování jeho studia. Poradit jsme si nakonec nechali (jako obvykle) v internetových rodičovských diskuzích a volna padla na Spořící účet Junior od Komerční banky. Zřízení účtu bylo velmi rychlé – na pobočku jsme se telefonicky objednali, na místě jsme pak potřebovali pouze dva průkazy totožnosti a rodný list dítěte.

Proč jsme se rozhodli právě pro tento účet? Spořící účet Junior má výhodné úročení až do částky 50 000 Kč, tuzemské příchozí platby v Kč a vklady hotovosti jsou zdarma, stejně jako elektronické výpisy zasílané měsíčně. Jako zákonní zástupci máme i přístup k účtu z chytrého telefonu. Užitečná je také jedna odchozí tuzemská elektronická platba měsíčně zdarma (v maximální výši 50 000 Kč).

Pracovnice pobočky nás zároveň upozornila na to, že v budoucnu máme možnost zřídit mobilní a internetové bankovnictví i pro dítě od 6 let a na dětský účet MůjÚčet Junior. Víme, že je to pro nás novopečené rodiče zatím předčasné, ale plánujeme, že až Honzík půjde do první třídy, podobný účet mu pořídíme. Myslíme si, že ho to může naučit hospodařit s kapesným a poznávat hodnotu peněz již od školního věku. Také MůjÚčet Junior je zdarma a zahrnuje například platební kartu s vlastním designem, bezplatné výběry z bankomatů KB, internetové a mobilní bankovnictví. Rodiče mohou dokonce nastavovat dítěti limity ke kartám a výběrům z bankomatů dle svého uvážení.


Spořicí účet Junior představuje bezpečnou a výhodnou formu ukládání nastřádaných korunek a peněžních dárků od rodiny nebo známých.

A co by vás mohlo ještě zajímat?

  • vklad je pojištěn podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách
  • účet lze zřídit dětem do dovršení 18 let věku
  • úroky ke vkladu jsou připisovány čtvrtletně

Více informací o produktech pro děti získáte na jakékoli pobočce Komerční banky, bezplatné infolince 800 521 521 nebo na webových stránkách www.kb.cz.

8.2.2018 12:57
Více o tématu: děti

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist