Proč pláče miminko bez slz?

VÁŠ DOTAZ Máme šestiměsíční holčičku, která vůbec při „pláči“ neroní slzy. Mám za to, že slzy obsahují endorfin tišící bolest a stresové hormony, protože smyslem pláče je zklidnění miminka. Michaelka je poslední dobou více a více neklidná, leká se skoro úplně všeho a začala se extrémně vztekat. Kde může být problém?

Odpovídá prim. MUDr. Boris Živný, NeuroCentrum Clinic:

Myslím, že k pochopení problému miminka je potřeba nejprve vyvrátit některé omyly uvedené v dotazu. Slzy neobsahují endorfiny ani stresové hormony, které by jakkoliv miminko zklidňovaly. Také není pravda, že pláč vede ke zklidnění dítěte. „Pláč“ bez slz není pláč, ale nejspíše „jen“ křik (řev) jako projev vzteku, tedy velmi odlišný emoční projev. Úleky (spíše ale zvýšená dráždivost) a vztek jsou zpravidla projevem psychické anebo fyzické nepohody kojence.

Hledejme příčinu

Doporučuji důsledně pátrat po příčině takové nepohody. Svádění vzteku na projevy vzdoru dítěte je často velkou chybou a může způsobit významné oddálení řešení skutečné příčiny problému. Z vlastní klinické zkušenosti mohu potvrdit, že jednou z vůbec nejčastějších příčin takového nadměrného „vztekání“ je chronická únava dítěte následkem poruchy spánku, velmi často primárně způsobená blokádou v oblasti krční páteře miminka.

Blokáda páteře

Ano, i novorozenec či kojenec může mít zablokovanou krční páteř, byť to málokoho z dospělých vůbec napadne. Taková blokáda může vzniknout již při porodu, ale také kdykoliv později, třeba chybnou manipulací s novorozencem či kojencem nebo následkem zdánlivě banálního úrazu, jako je pád z nevelké výšky.

Příčin takového problému může být ovšem více a jejich identifikace nemusí být vždy snadná, dost často ani není možná. Děti bývají neklidné, nespokojené, ukňourané, vztekají se, nedají se běžnými způsoby uklidnit, často reagují podrážděně na uložení do horizontální polohy, špatně usínají, často se ze spánku probouzejí, po probuzení bývají podrážděné, mívají unavený anebo utrápený výraz v obličeji.

Přečtěte si také:

Strádá celá rodina

Popsanými projevy miminka trpí především maminka, která s dítětem tráví nekonečné hodiny jeho neúspěšným chlácholením, ale potažmo strádá celá rodina. Léčba je možná, patří však do rukou velmi zkušeného specialisty s neurologickou a neurorehabilitační erudicí, znalostí specifik kojeneckého věku a vývojové problematiky. V léčbě těchto dětí s úspěchem používáme hlavně velmi šetrné reflexní fyzioterapeutické techniky, ale v některých případech je potřeba sáhnout i k dočasné léčbě medikamentózní. Čím dříve se s řešením problému začne, tím bývá rychlejší a snazší!

17.7.2017 12:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist