Průvodce světem knih o mateřství

Čekáte miminko? Pak možná patříte k těm nastávajícím maminkám, které se samy sebe ptají, zda svou novou roli zvládnou:
Nezanedbám nic během těhotenství? Budu umět dítě správně krmit a koupat? Jak poznám, kdy je něco skutečně trápí? A kam jít pro dobré rady?
Ty nejdostupnější jsou uloženy v knihách. Přinášíme vám proto unikátního průvodce světem knih o mateřství.

Na pultech největšího pražského knihkupectví, Paláce knih Luxor, najdeme kolem 250 titulů věnovaných této tématice. Jak mezi nimi vybírat? Zaměřili jsme se na obecné manuály, které krok za krokem čtenáře provázejí obdobím přípravy na mateřství, těhotenstvím, porodem a péčí o dítě do tří let života. Ptali jsme se jak v knihkupectvích, tak zkušených maminek.

Vybíráme podle autorů

Dnes na trhu převládají překlady ze zahraniční literatury. Problém s překlady z cizích jazyků je dnes věcí minulosti. Dnes je již u nás nabídka více méně srovnatelná. Navíc jsou čeští překladatelé zároveň odborníky v oboru.

Přesto mnoho žen preferuje ověřené české autory. „Hodně se prodává Kniha o matce a dítěti od Martina Gregory a Čekáme děťátko od Gregory a Velemínského,“ konstatuje prodavačka v jedné z poboček knihkupectví Kanzelsberger, „Hodně zákaznic pořád více věří českým odborníkům, kteří jsou jim bližší. Plusem překladové literatury zůstává grafické zpracování a množství kvalitních fotografií a ilustrací.“

Maminky maminkám

Zajímavou alternativou k ryze odborné literatuře je nová publikace Jany Abelson Tržilové Manuál pro začínající maminky s podtitulem Maminky radí maminkám. Kniha je založena na zkušenostech dvaatřiceti českých maminek nejrůznějších profesí a věku. Pomáhá odpovědět na problémy spojené s těhotenstvím a mateřstvím od těhotenských chutí přes výběr hraček až po zaručené tipy, jak uspat a utišit miminko. Na rozdíl od základních příruček, které se zaměřují zejména na „hladký“ průběh mateřství, je Manuál pro začínající maminky nenahraditelným rádcem pro ty z nás, pro něž není mateřství zrovna procházkou růžovou zahradou.

Vybíráme podle ceny

Ceny průvodců mateřstvím se pohybují nejčastěji kolem pěti set korun a cena odpovídá rozsahu knihy a množství fotografií. Do této kategorie spadá Velká kniha o matce a dítěti autorky Elizabeth Fenwickové, Velká kniha o mateřství z nakladatelství Mladá Fronta, Kniha o matce a dítěti od českého odborníka Martina Gregory a Perfektní kniha o matce a dítěti od Carol Cooperové.

Levnější publikace je např. Nová kniha o matce a dítěti Miriam Stoppardové, která za cenu asi 300 korun nabízí srovnatelný rozsah i doprovodnou fotodokumentaci jako výše zmíněné tituly. Výrazně dražší je rozsáhlá a bohatě vybavená kniha Ilustrovaný atlas – Těhotenství a péče o dítě Paola Sartiho, která se prodává za 1000,- korun.

Chcete-li ušetřit, zajděte do Levných knih. Najdete tu knihu Všechno o matce a dítěti od Dorothy Einonové za 199,- korun, za kterou jinde zaplatíte přes 300 korun. S velkou slevou tu dostanete Těhotenství a péče o dítě Alison Mackonochieové. Nejlevnější variantou jsou knihovny. Ty vám ale nepůjčí knihu na delší dobu.

Nejprodávanější

V knihkupectví Luxor jde nejvíce na odbyt Velká kniha o mateřství od autorek M. Behinové a K. Kaiserové, Něžná náruč rodičů – Moderní poznatky o významu správné manipulace s novorozencem a malým dítětem od Evy Kiedroňové, v které nalezneme i instruktážní DVD, a novinka – již zmíněný Manuál pro začínající maminky.

Tip redakce

„Hodně mi pomohla Velká kniha o matce a dítěti.“ svěřuje se maminka dvouleté Marcelky nakupující v knihkupectví Luxor. Tohoto průvodce doporučily maminky i prodavačky ve všech navštívených pražských knihkupectvích. Další výhodou této publikace je její dostupnost, najdete ji totiž i na pultech menších knihkupectví.

Velkou knihu o matce a dítěti můžeme doporučit jako základní orientační literaturu. Podle dotázaných maminek odpovídá na základní otázky přesvědčivě a názorně.

10.4.2009 5:28 | autor: Jana Paduánová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist