Co všechno znamená jméno: Jan

Jméno Jan, latinsky Joannes, pochází z hebrejského „Jóchánán“, což znamená „Bůh je milostivý“. Prapůvodní význam jména spočívá jednak v tom, že Bůh se smiloval a daroval rodičům zřejmě dlouho žádané dítě, ale Bůh byl milostivý i k samotnému nositeli jména a přináší mu jistotu, sebevědomí a smysl pro spravedlnost. První Jan, alespoň v biblické verzi, je sv. Jan Křtitel, který byl prorokem, žil asketicky na poušti a poskytl křest Ježíši Kristu. Jeho narození je nazýváno „Bohem poslaný člověk“, což potvrzuje již výše zmíněný popis jména. Každý naučný slovník obsahuje mnoho stran světově známých Janů královských či knížecích. Toto jméno se velmi často objevuje i mezi spisovateli, básníky, výtvarníky a u významných duchovních a kazatelů.

Trojice Janů

Asi každého z nás, jakmile si vybavíme jméno Jan, napadne trojice mužů spjatých s podobným životním osudem – Jan Hus, Jan Opletal a Jan Palach. To naznačuje, že výrazná energie jména, síla osobnosti a smysl pro spravedlnost vede jeho nositele, aby, má-li hluboké přesvědčení, šel za ním až do krajních důsledků.

Možná nevíte, že:

  • jméno Jan u nás patří k hodně rozšířeným, podle statistik se frekvence jména objevuje na 3. místě, tedy hned za jmény Jiří a Josef.
  • při průzkumu mezi vysokoškolskými studenty se jméno Jan umístilo na prvém místě.
  • českém kalendáři má Jan svátek 24. června.

A trocha zábavy na konec

Numerologický rozbor jména
Číslo jména je 7 = 1+1+5  (písmena jména JAN jsou podle numerologické tabulky převedena na číslice)

Tradiční české jméno Jan svému nositeli přináší aktivitu, inteligenci, smysl pro spravedlnost, ale také vnitřní rozpolcenost. Je pracovitý, svědomitý a vytrvalý, často žije pro budoucnost a působí jako průkopník a badatel.

Od přírody je hloubavý a přemýšlivý typ, vyzařuje z něj jakási vážnost. Pod vlivem sedmičky může v životě hodně dokázat, má svá přesvědčení a mnoho skvělých vlastností, ale většina z nich zůstane skrytá v jeho nitru. Důvěra ve vlastní intuici a city může být pro Jana tím neobtížnějším životním úkolem. 

Jen těžko přijímá názory druhých, což ho může přivést až do izolace. Také jeho citový život bude složitý, zdvojená jednička značí nejistotu a nervozitu, jsou to spíše introverti. Většinou u nich platí, že pokud nevstoupí do svazku manželského velmi mladí, zůstávají pak sami. Je přímo jejich povinností vyhýbat se samotě, být družnější a vstřícnější, což mu usnadní cestu životem! Pokud převládá pojmenování Honza, výrazně to zlepšuje jeho život po osobní i zdravotní stránce.

Jméno z pohledu astrologie
Jméno Jan je vhodné především pro zemní znamení (Býk, Panna a Kozoroh) a znamení vzduchu (Blíženci, Váhy a Vodnář). Ohnivá znamení (Beran, Lev a Střelec) přidávají jménu aroganci a prudkost, vodní znamení (Rak, Štír a Ryby) mohou negativně ovlivňovat zdravotní stav nositele.

Použitá literatura:

Altman Robert: Osud podle jména (Levné knihy, 2005)
Bauerová Anna: Tisíce jmen v kalendáři (Šulc a spol., 1992)
Kadlecová Jitka: Jméno a numerologie (Poznání, 2005)
Karolinss Camilla: Jméno je váš osud (Ottovo nakladatelství, 2004)
Rameš Václav: Po kom se jmenujeme (LIBRI, 2003)
Steinová Robin: Numerologie lásky (Chvojkovo nakladatelství, 1998)
Český statistický úřad

10.12.2009 4:25 | autor: Jarmila Mandžuková
Více o tématu: jménajménosebevědomí

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist